Reklama

Wiadomości

NFZ uruchomił program pilotażowy dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych

Adobe Stock

Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Ministerstwem Zdrowia uruchomił program pilotażowy dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych. Najmłodsi znajdą pomoc w dziesięciu specjalistycznych ośrodkach – przekazał na swojej stronie NFZ.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Fundusz zaznaczył, że w dziesięciu specjalistycznych ośrodkach najmłodsi i ich rodziny otrzymają profesjonalną pomoc psychologiczną.

Fundusz zaznaczył, że powszechny dostęp do nowych technologii i ich nadużywanie może szybko, szczególnie w czasie pandemii COVID-19, skutkować uzależnieniem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Śledzenie godzinami mediów społecznościowych lub nałogowe granie na telefonie komórkowym nie pozostaje bez wpływu na psychikę i zachowanie dzieci i młodzieży" – ostrzegł NFZ.

Przytoczył też dane Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2019 r. Wynika z nich, że blisko 9 na 10 dzieci korzysta codziennie z internetu. Ponad 80 proc. w wieku od 7 do 15 lat ma telefon komórkowy. Odsetek ten wzrasta wraz z wiekiem. Telefonu używa niemal 64 proc. dzieci w wieku 7-9 lat. W grupie 10-12 lat to już prawie 92 proc. Własnym smartfonem może pochwalić się każdy nastolatek w wieku 13-15 lat.

Dlatego też, jak wskazał NFZ, wspólnie z resortem zdrowia uruchomiono "pilotażowy program dla dzieci i młodzieży, które nie mogą obejść się bez komputerów, smartfonów i tabletów". Ma on pomóc wyjść najmłodszym z uzależnienia

Podziel się cytatem
.

Reklama

"Dostrzegamy problem uzależnienia dzieci i młodzieży od nowych technologii cyfrowych. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na realizację pierwszego w Polsce programu, który ma realnie pomóc najmłodszym pacjentom w walce z nałogiem. Jestem przekonany, że dzięki tej inicjatywie placówki realizujące program wypracują wzorcową ścieżkę terapeutyczną dla dzieci, które zmagają się z uzależnieniem od smartfona czy komputera, którą będzie można wykorzystać na szeroką skalę w całej Polsce" – podkreślił prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.

Reklama

Fundusz przekazał, że od 23 grudnia 2021 r. działa już pierwszy ośrodek – Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Mokotów. Umowę z NFZ podpisał też Ośrodek Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych w Białymstoku.

"Niedługo dołączy do nich jeszcze 8 placówek zlokalizowanych w Bielsku-Białej, Jeleniej Górze, Koninie, Łodzi, Szczecinie, Toruniu, Wrocławiu i w Zielonej Górze" – wyliczył fundusz.

Zaznaczył, że pilotaż potrwa do końca czerwca 2023 r. Z terapii mogą skorzystać dzieci przed rozpoczęciem nauki w szkole oraz dzieci i młodzież w wieku szkolnym, do czasu ukończenia nauki w szkołach ponadpodstawowych. Za terapię płaci NFZ. Na leczenie w ramach pilotażu nie ma skierowania, a pierwsza porada lub wizyta jest możliwa już 7 dni roboczych od zgłoszenia.

Pacjenci mogą zgłosić się wraz z rodzicami lub opiekunami prawnymi bezpośrednio do ośrodka realizującego program pilotażowy. W ramach pomocy mogą liczyć na poradę lekarską, poradę lekarską diagnostyczną, terapeutyczną, poradę psychologiczną i psychologiczno-diagnostyczną. Biorą udział w sesjach psychoterapii indywidualnej, rodzinnej, grupowej, psychoedukacyjnej. Czas trwania terapii – jak zaznaczył fundusz – dostosowany jest do pacjenta i może wynieść nawet ponad 12 tygodni. (PAP)

Reklama

Autorka: Klaudia Torchała

tor/ joz/

Podziel się:

Oceń:

2022-01-03 12:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Narzędzia ochrony rodzicielskiej – jak zabezpieczyć dzieci przed niebezpiecznymi treściami?

Adobe Stock

Aż 80 proc. dzieci nie ma na swoich telefonach zainstalowanych żadnych narzędzi chroniących przed niebezpiecznymi treściami. Dlaczego? Wielu rodziców deklaruje, że nie wie w jaki sposób je zainstalować. Serię filmów instruktażowych pokazujących krok po kroku, co zrobić, by zmniejszyć ryzyko kontaktu dziecka z niebezpiecznymi treściami znaleźć można na portalu opornografii.pl.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...