Reklama

Świat

Bp Pindel: w Watykanie znają nasze problemy

Ks. Rytel-Andrianik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Paweł Rytel-Andrianik: Proszę podzielić się wrażeniami po spotkaniu z Ojcem Świętym.

Bp Roman Pindel: - Ja uczestniczyłem w tej grupie, gdzie była metropolia krakowska, warszawska oraz ordynariat polowy z bp. Józefem Guzdkiem. Papież zwrócił uwagę na polskich duchownych pracujących na misjach czy w duszpasterstwie za granicą. Tak się składa, że diecezja tarnowska jest bogata w powołania, ale także wielu kapłanów pochodzących z tej diecezji pracuje wśród Polaków za granicą, a także na misjach. Jest to bardzo znacząca liczba kapłanów. Z diecezji tarnowskiej na misje wyjeżdża też wielu świeckich, którzy mając różne zawody, są bardzo pomocni w działaniach Kościoła na polu pomocy ekonomicznej i finansowej dla krajów Trzeciego Świata. To było takie podziękowanie, myślę zasłużone i ucieszyłem się, że właśnie na to papież zwrócił uwagę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papież Franciszek doskonale wie, jakie są problemy emigrantów, bo jak sam zaznaczył, pochodzi z rodziny emigrantów włoskich. Papiez wzrastał w Argentynie, ale jego babcia bardzo kultywowała język włoski i religijność. Wspomniałem o sprawach, o których wiem, że są wśród Polaków przebywających za granicą, natomiast było widać że jest to papieżowi znane jakby z autopsji, z własnego doświadczenia czy doświadczenia Włochów, którzy też z powodów ekonomicznych od dawna wyjeżdżali za granicę.

Tak samo doskonale papież wszedł w temat, który podjął bp Guzdek, zwracając uwagę na szczególne szkody, nazwijmy to społeczne czy ludzkie poprzez to, że się wysyła żołnierzy polskich na różne zagraniczne misje, które są stabilizacyjne albo też pokojowe, ale tak naprawdę przynoszą ogromną traumę, nieraz też chorobę psychiczną, nieraz też ogromne szkody dla rodziny czy dla małżeństwa. I znowu okazuje się, że papież jest doskonale zorientowany w tym temacie, który jest - można powiedzieć - globalny. Zwrócił uwagę na to, że jest zmowa mediów czy też ludzi, którzy się wypowiadają na ten temat, aby nie mówić o szkodach, tylko o ogromnych nadziejach czy też potrzebie pomocy. Natomiast te ludzkie sprawy pozostawione są trosce Kościoła.

Reklama

Atmosfera była taka, że papież słuchał, jakby doskonale dopowiadając ze swojej strony do tego, co usłyszał, i nie było tutaj absolutnie kontry czy oceny tylko "na to należy zwrócić uwagę albo jeszcze to podkreślić taki lub inny aspekt". Spotkanie to zaczęło się od osobistego przywitania z każdym biskupem a potem siedliśmy sobie w takim kręgu, gdzie właściwie tylko papież wyróżniał się białym strojem i trochę może większym fotelem.

Ks. Paweł Rytel- Andrianik: Ad limina jest czasem wymiany doświadczeń między Kościołem partykularnym w Polsce a Kościołem powszechnym. Co Ksiądz Biskup zauważya w tej wymianie?

Bp Roman Pindel: - Moje spojrzenie jest bardzo subiektywne, ale bardzo zaskoczyło mnie to, jak kongregacje czy inne instytucje watykańskie są doskonale zorientowane w sytuacji Kościoła w Polsce. Właściwie, to co było przedstawiane na tych spotkaniach, w których dotychczas uczestniczyłem przez relatorów, to nie było żadnym zaskoczeniem dla prefekta Kongregacji. Kard. Ravasi, którego znam jako doskonałego erudytę, znawcę Biblii , ale także kultury, potrafił swobodnie wymieniać nazwiska polskich twórców, np. Zanussiego. Wiedział też, że niedawno zmarł Wojciech Kilar. To była taka znajomość życia w Polsce idąca aż do szczegółów. Wiem, że kard. Ravasi wielokrotnie przybywał do Krakowa, na zaproszenie ks. Krzysztofa Wonsa , który prowadzi szkołę formacji, także bardzo dobre sesje biblijne, na które przyjeżdżają same gwiazdy z Rzymu. Kard. Ravasi przyjeżdżając przywoził zawsze całą walizkę książek. Bardzo mnie zaskoczył doskonałą znajomością konkretnych osób. Przy wymienianiu nazwisk wspominał, że ta osoba jest bardzo głęboko wierząca albo szukająca. To jest takie moje największe odkrycie, czy największe zaskoczenie z tych spotkań w kongregacjach, w których dotychczas uczestniczyłem.

.

Podziel się:

Oceń:

2014-02-05 08:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Zaufajmy Bogu na wzór Maryi

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Więcej ...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Papież podkreślił znaczenie pracy mediów, roli matek i troski o środowisko

2024-05-12 13:09

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Po odmówieniu modlitwy „Regina Caeli” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty nawiązał do obchodzonego dzisiaj we Włoszech Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu, wyrażając uznanie dl pracy ludzi mediów, przypomniał o roli matek i zachęcił do obejrzenia wystawy ekologicznej urządzonej w Kolumnadzie Palcu św. Piotra.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto