Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Czy Bóg znajdzie w naszym życiu miejsce, gdy przyjdzie chwila próby?

Antoni Zalewski

- W Łodzi pielgrzymujemy do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych już po raz dziesiąty. Ta tradycja pielgrzymowania do Kościołów Stacyjnych w Wielkim Poście ma być dla nas pomocą w przeżywaniu tego okresu. Pielgrzymując, mamy przeżywać naszą drogę wielkopostną, drogę nawrócenia - mówił bp Marek Marczak podczas Eucharystii w kościele MB Różańcowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wielkopostny wieczór wierni spotkali się na wspólnej Eucharystii w Kościele Stacyjnym pw. MB Różańcowej w Łodzi. Mszy św. przewodniczył bp Marek Marczak. Podczas homilii powiedział, że wielkopostne pielgrzymowanie do poszczególnych świątyń nawiązuje do starożytnej tradycji, która narodziła się w Rzymie i trwała przez niemal całe pierwsze tysiąclecie chrześcijaństwa. W kolejnym tysiącleciu zwyczaj ten zanikł i dopiero w 1959 roku papież Jan XXIII powrócił do tej wielowiekowej tradycji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duszpasterz podkreślał, że na wspólnej modlitwie chcemy poddawać się nauczaniu Jezusa, a także otrzymywać światło Ducha św., aby wiedzieć, co czynić.

Biskup Marczak odniósł się do Ewangelii, do momentu odwiedzin Jezusa w Nazarecie. Podczas spotkania zamiast wzruszenia i radości pojawiła się wrogość. Ludzie zebrani w synagodze, wysłuchawszy jego słów, usiłowali Go nawet zabić. Odpowiedzi na ich rekcję należy szukać kilka wersetów wcześniej. - Gdyby Pan Jezus szukał jedynie popularności, mógłby wykorzystać znajomości z mieszkańcami Nazaretu, uczynić jakiś cud potwierdzający Jego boską moc i mieć po swojej stronie wielu ludzi. Mógłby mieć wielu wyznawców w Nazarecie z którego pochodził, ale Pan Jezus nie szukał u swoich rodaków popularności, ale wiary. Wiara wymaga od słuchaczy nie tylko potakiwania głową i deklaracji, że dobrze mówi - tłumaczył bp Marczak, wskazując na istotę zmiany swojego dotychczasowego życia, a nie krótkotrwałych stwierdzeń.

Biskup Marek Marczak nawiązał także do pierwszego czytania, w którym Jezus opowiadał historie będące przykładem tego, że Bóg często obdarowuje swoich nieprzyjaciół. Kiedy lud usłyszał te przypowieści, uniósł się gniewem, gdyż nagle zburzył się ich cały porządek wiary. - Również wobec nas Pan Bóg postępuje podobnie. Wielu ludzi jest pozytywnie nastawionych do Kościoła i wiary, często wielu podkreśla, że są głęboko wierzącymi, religijnymi, ale dopiero w trudnej sytuacji, sytuacji rzeczywistego wyboru okazuje się, czy można znaleźć w życiu wiarę. Pan Bóg lubi postawić nam takie podstawowe pytanie o wiarę, przy okazji naszych niepowodzeń, trudności czy kłopotów. Ujawniania się wówczas, niestety, ile pustki i bylejakości jest w naszych dotychczasowych relacjach do Boga czy drugiego człowieka - powiedział duchowny.

Reklama

Pasterz łódzki podkreślił, że trudne sytuacje pozwalają zrozumieć, jak często nasza wiara jest pozorna. Pan Bóg jednak nieustannie zaprasza nas do przemiany, aby wiara była istotnym elementem życia. - Czy Bóg znajdzie w naszym życiu miejsce, gdy przychodzi chwila próby? Kiedy Bóg nie wypełnia naszych próśb, gdy zmienia perspektywę naszego życia, gdy mówi na przykład o niewierzących lub ludziach innej religii, że tam bardziej może znaleźć wiarę niż w nas? Próba wiary zawsze jest okazją do tego, żeby tę wiarę pogłębić - zachęcał do refleksji bp Marczak.

Do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych można pielgrzymować do soboty przed Niedzielą Palmową. Jeszcze w 17 świątyniach wierni będą modlić się we wszystkich intencjach Kościoła Łódzkiego oraz o pokój w Ukrainie. 

Podziel się:

Oceń:

2022-03-22 12:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Odpust ku czci św. Brata Alberta

Archiwum Parafii

W parafii pw. św. Alberta Chmielowskiego w Łodzi trwa odpust parafialny.

Więcej ...

Nikaragua: co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II?

2024-05-02 14:02

Episkopat Flickr

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Więcej ...

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...