Reklama

Niedziela Kielecka

Kielce: po dwuletniej przerwie wracają miejskie Drogi Krzyżowe

AdobeStock

Licząca kilkaset lat tradycji Droga Krzyżowa kielczan do klasztoru na Karczówce i miejska – w formie – misterium – najstarszymi ulicami Kielc, a także papieska w Masłowie, wracają po przerwie spowodowanej pandemią.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizatorem Drogi Krzyżowej na Karczówkę jest od lat wspólnota Domowego Kościoła. Nabożeństwo rozpocznie się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego w piątek, 8 kwietnia o godz. 17.00 w kościele Niepokalanego Serca NMP w Kielcach.

Trasa nabożeństwa nawiązuje po części do rozwiązań urbanistycznych w Kielcach datowanych na przełom XVI i XVII wieku. Według odnalezionej dokumentacji austriackiego geodety z czasów zaborów, czas powstania tej pierwszej miejskiej Drogi Krzyżowej, oszacowano na przełom XVI/XVII wieku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Fundacja Kalwarii była zapewne związana z dziękczynieniem za ocalenie miasta od zarazy. Mogła ona powstać w związku z przeniesieniem w uroczystej procesji relikwii św. Karola Boromeusza z kieleckiej kolegiaty na Karczówkę w 1628 r. Według innej hipotezy fundacja Drogi Krzyżowej nastąpiła dopiero w 1631 r., po osiedleniu się na wzgórzu bernardynów.

Jeszcze w XIX w. mieszkańcy Kielc odprawiali nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji uniknięcia zarazy. Droga była wówczas nieutwardzona, nie było linii kolejowej, inna była topografia okolicy. Z czasem stan kapliczek pogarszał się z każdym rokiem. Bardzo podupadły one w latach PRL, a nabożeństwo zostało zakazane jako zgromadzenie publiczne.

W 1998 r. ponownie ulicami Kielc przeszła Droga Krzyżowa, dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Karczówki i stowarzyszeń związanych z zachowaniem dziedzictwa Karczówki, a także wspólnocie Kościoła Domowego. Zostały zrekonstruowane kapliczki, uzupełnione cyfry i płaskorzeźby.

Ponadto przez Kielce tradycyjnie w Wielkim Tygodniu przejdzie droga krzyżowa od kościoła św. Wojciecha na plac św. Jana Pawła II przy katedrze. Nabożeństwo przez lata gromadziło tysiące kielczan. Prowadzą je zawsze wszyscy biskupi kieleccy. W tym roku za organizację odpowiadają kieleckie duszpasterstwa akademickie. Nabożeństwo rozpocznie się w Wielki Wtorek o godzinie 19.00. Zgromadzeni będą się modlić o pokój na Ukrainie i całym świecie. Na nabożeństwo zostaną zaproszeni także Ukraińcy. Krzyż będą tradycyjnie nieśli przedstawiciele różnych grup społecznych.

Reklama

W piątek 8 kwietnia odbędzie się Droga Krzyżowa ulicami podkieleckiego Masłowa, w miejscu, gdzie wylądował Jan Paweł II podczas pielgrzymki do ojczyzny. Nabożeństwo jest zawsze organizowane w okolicy rocznicy śmierci Jana Pawła II. O godz. 18.00 zaplanowano Mszę św. w kościele parafialnym w Masłowie, a potem wierni, rozważając stacje Drogi Krzyżowej, przejdą ulicami przed pomnik św. Jana Pawła II, który znajduje się przy lotnisku. Modlitwie tradycyjnie będzie przewodniczył ks. bp Marian Florczyk.

„Ku wolności mojej i Twojej” – pod takim hasłem zostanie w Niedzielę Palmową, 10 kwietnia odprawione nabożeństwo Drogi Krzyżowej w kościele parafialnym w Bęczkowie. Początek o godz. 15.00. Poprowadzi je ks. Kamil Banasik, Duszpasterz Trzeźwości Diecezji Kieleckiej. Z kościoła wierni wyruszą trasą wiodącą na szczyt Góry Radostowej.

– Planujemy tam budowę rzeźbionych kapliczek i regularne spotkania duszpasterstwa trzeźwości – zapowiada ks. Banasik.

Podczas tegorocznych rozważań będzie można usłyszeć świadectwa tych, którzy wrócili na drogę trzeźwości. Każdy z uczestników będzie miał możliwość podjęcia abstynencji i wpisania się do Księgi Trzeźwości Diecezji Kieleckiej‚ która będzie wyłożona w kościele parafialnym.

Podziel się:

Oceń:

2022-04-01 18:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kielce: święcenia biskupie abp. Henryka Jagodzińskiego

Na abp. Henryka Jagodzińskiego czeka Ghana

Archiwum prywatne

Na abp. Henryka Jagodzińskiego czeka Ghana

W bazylice w Kielcach odbyły się dziś święcenia biskupie arcybiskupa nominata Henryka Jagodzińskiego, mianowanego przez papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Ghanie. Pochodzący z diecezji kieleckiej kapłan przyjął zawołanie „Na krańce świata” („In fines orbis”.

Więcej ...

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?