Reklama

Niedziela Łódzka

Rekolekcje dla Łodzi z abp. Rysiem #3

ks. Paweł Kłys

- To jest moment szczególny, kiedy trzeba myśleć o tej nadziei, która jest przed nami. Czynisz dobro, które cię nie satysfakcjonuje, ale jest nadzieja, która ci mówi, że to, co teraz siejesz, otrzymasz w innym wymiarze - mówił abp Grzegorz Ryś w kolejnym dniu rekolekcji dla Łodzian.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

12 kwietnia zakończył się trzeci dzień rekolekcji wielkopostnych, podczas których nauki głosi metropolita łódzki. Konferencję poprzedziła Msza św. celebrowana przez abp. Rysia w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus.

Podczas homilii abp Ryś zwrócił uwagę na Ewangelię wg św. Jana. Stanowi ona lustro, w którym każdy człowiek powinien zauważyć w sobie dwie postawy: Judasza, który zdradził Jezusa oraz Piotra, który się Go za zaparł. Ponadto nie należy zapominać o pozostałych 10 apostołach, którzy chcieli uciec od odpowiedzialności i pozbyć się winy. - Chyba najczęściej dzisiaj stawiane pytanie w świecie: kto jest winny nie tego, co się dzieje na Ukrainie? Powiedzcie, kto jest winien, pokażcie palcem tego winnego. I pewnie to pytanie dzisiaj jest stawiane w takim samym duchu, w jakim stawiają je apostołowie, to znaczy tak naprawdę w tym pytaniu chodzi o podkreślenie tego, że oni są niewinni - tłumaczył duszpasterz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tak więc w Ewangelii wyłaniają się trzy postawy, ale pośród nich Jezus mówi: Kocham was i kochajcie się, tak jak ja was kocham. - Nawet, jeśli zostaje w nas takie zgorszenie sobą tym, że potrafimy być zdrajcami i zaprzańcami, to takie zgorszenie jest niczym wobec tego zachwytu, że Jezus jasno widząc nas właśnie takich, mówi: miłujcie się wzajemnie, tak jak ja was umiłowałem - podsumował pierwszą część wielkopostnych rozważań.

Na początku drugiej części spotkania metropolita łódzki przypomniał ostatnią naukę, w której wybrzmiało stwierdzenie, że nasze działanie jest dobre i sensowne, gdy postrzegamy je w kategoriach siewu i żniwa. Kolejno oparł się na wielkopostnym orędziu papieża Franciszka. List do Galatów, który abp Rys rozważał, zawiera dwie perspektywy czasu. Pierwsza to ta, która jest przed nami, a druga - obecna. Obydwie są bardzo ważne, dlatego nie można ich przegapić, gdyż niosą ze sobą szansę. - To jest moment szczególny, kiedy trzeba myśleć o tej nadziei, która jest przed nami. Czynisz dobro, które cię nie satysfakcjonuje, ale jest nadzieja, która ci mówi, że to, co teraz siejesz, otrzymasz w innym wymiarze - tłumaczył.

Reklama

Metropolita łódzki podkreślił także ważność każdego dobra. Pan Bóg dał nam obietnicę, że żadne dobro, które siejemy, nie zmarnuje się. Za Ojcem Świętym powtórzył, że cały sens tego, co czynię dzisiaj, bierze się z tego momentu, który przyjdzie. Wówczas całe dobro zostanie odsłonięte. - To, co nazywamy życiem wiecznym, siejemy dzisiaj. Siejesz w duchu, zbierzesz z tego życie wieczne, ale gdy siejesz w ciele, z ciała zbierzesz wyłącznie zagładę - odniósł się do fragmentu z Biblii. Arcybiskup Grzegorz Ryś podkreślił, że każda przestrzeń czasowa jest ważna i wymaga odpowiedniej interpretacji. Czas jest łaską, która może przemienić każdego człowieka. Jednocześnie ważne jest, aby rozumieć, że ta łaska pochodzi od Boga stojącego obok nas.

Dzisiaj odbędzie się ostatni dzień rekolekcji wielkopostnych u ojców jezuitów. Spotkanie rozpocznie się Mszą św. o godzinie 18.00, po której abp Grzegorz Ryś wygłosi konferencję.

Podziel się:

Oceń:

2022-04-13 09:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: podczas synodu rozmawiajmy z młodymi jak odmłodzić Kościół

BP KEP

"Chodzi o to, aby podczas synodu, nie cały czas mówić o młodych, ale byśmy raczej rozmawiali z młodymi, jak odmłodzić Kościół, który odradza się z Ducha Świętego" - uważa abp Grzegorz Ryś. Po Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka w Watykanie odbyła się krótka konferencja prasowa z udziałem polskich "ojców synodalnych": abp Stanisława Gądeckiego, abp Grzegorza Rysia, bp Mariana Florczyka i bp Marka Solarczyka.

Więcej ...

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Więcej ...

Beata Szydło: Unię Europejską trzeba zreformować, ale trzeba to zrobić zgodnie z traktatami

2024-04-30 07:16
Rozmowa z Beatą Szydło

YouTube

Rozmowa z Beatą Szydło

Unię Europejską trzeba zreformować, ale trzeba to zrobić zgodnie z traktatami - twierdzi w rozmowie z portalem niedziela.pl była premier Beata Szydło.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Święci i błogosławieni

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...