Reklama

Polska

Wadowice: za dwa miesiące otwarcie wyremontowanego Domu Rodzinny
Jana Pawła II

Milena Kindziuk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach będzie otwarty 9 kwietnia br. – poinformowała dyrekcja wadowickiego muzeum. Uroczystość otwarcia domu i nowej zorganizowanej w nim ekspozycji poprzedzi Msza św. odprawiona w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.

Uroczystościom inauguracji remontowanego od prawie 4 lat muzeum towarzyszyć będzie koncert – oratorium symfoniczne „Szukam was”, do którego muzykę skomponował Bartosz Tomaszek, a słowa ułożył Michał Zabłocki. Utwory muzyczne oparte na testamencie Jana Pawła II zostaną wykonane na wadowickim rynku. Muzeum zaznaczyło w komunikacie, że w dniu otwarcia zaproszeni goście będą mogli do północy zwiedzać nową wystawę. „W związku z koniecznością przeniesienia pamiątek po Janie Pawle II do nowego budynku muzeum wystawa zastępcza funkcjonująca dotąd w domu przyparafialnym zostanie zamknięta 20 marca br.” – zaznacza dyrekcja placówki

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dom Jana Pawła II przy ul. Kościelnej 7 w Wadowicach od 1984 r. był udostępniany zwiedzającym jako prywatna instytucja. Budynek do 2006 roku należał do Yechiela Balamutha, spadkobiercy przedwojennego właściciela. Później kupił go biznesmen Ryszard Krauze, który w kwietniu 2009 przekazał go kurii krakowskiej. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach utworzono 12 kwietnia 2010 r., na mocy umowy pomiędzy archidiecezją krakowską, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, samorządem województwa małopolskiego i burmistrzem Wadowic. Sygnatariusze tego dokumentu zobowiązali się do realizacji projektu przebudowy Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach. 6 maja 2010 r. Muzeum zostało wpisane do rejestru instytucji kultury województwa małopolskiego i uzyskało osobowość prawną.

Dzięki środkom unijnym, a także współzałożycieli muzeum w latach 2010–2013 budynek został dostosowany do projektu prezentacji nowej wystawy. Obecnie cała przestrzeń – cztery kondygnacje wraz z niewielkim podwórzem - przeznaczone są na multimedialną wystawę narracyjną, autorstwa Barbary i Jarosława Kłaputów, poświęconą osobie Karola Wojtyły i Jana Pawła II – jego życiu i działalności. W przebudowanej kamienicy odtworzono mieszkanie Wojtyłów z czasów młodości Karola. Ekspozycja w stosunku do tej sprzed remontu powiększy się czterokrotnie, do ponad 1 tysiąca metrów kwadratowych. Znajdą się w niej m.in. elementy oryginalnego wyposażenia, osobiste rzeczy Jana Pawła II oraz rękopisy. Celem działalności wadowickiego muzeum ma być upamiętnianie, zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa oraz przesłania Jana Pawła II, a także inspirowanie nowych inicjatyw kulturalnych i społecznych o wymiarze uniwersalnym. Zobaczyć tu będzie można specjalne ekspozycje oraz multimedialne prezentacje papieskich encyklik. Będą też sale poświęcone pierwszym latom kapłaństwa Jana Pawła II. W ramach muzeum zostanie także urządzona Izba Pamięci Żydów Wadowickich.

Reklama

W związku z planowanym uruchomieniem nowej ekspozycji trwa reorganizacja placówki Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II. Muzeum poszukuje współpracowników, trwa nabór na przewodników po wystawie.

Dyrektorem muzeum jest obecnie ksiądz dr Dariusz Raś. Autorami koncepcji wystawy i jej wykonawcami jest firma Kłaput Project s.c.

Podziel się:

Oceń:

2014-02-12 07:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nauczanie Jana Pawła nie tylko dla wierzących

KUL

Droga na ołtarze Jana Pawła II jest uznana za jedną z najszybszych w nowożytnej historii Kościoła. Benedykt XVI, następca Jana Pawła II na Stolicy Piotrowej, wyraził zgodę na beatyfikację poprzednika miesiąc i 11 dni po jego śmierci, uchylając tym samym kanoniczny wymóg 5 lat oczekiwania na otwarcie procesu po śmierci kandydata na ołtarze. 27 kwietnia mija siódma rocznica kanonizacji Jana Pawła II.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Londyn: więcej ataków na chrześcijan

2024-06-26 07:21

Karol Porwich/Niedziela

Andreas Blum, proboszcz niemieckiej parafii św. Bonifacego w londyńskiej dzielnicy Eastend, zwrócił uwagę na konsekwencje konfliktu na Bliskim Wschodzie dla chrześcijan w Londynie. W angielskiej metropolii chrześcijanie stanowią obecnie mniej niż 50 procent mieszkańców miasta. Od czasu ataku Hamasu na Izrael wzrosła liczba ataków na wspólnoty chrześcijańskie w Londynie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?