Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: nie ma dla nas innej drogi jak zawierzyć Bogu

Maciej Orman/Niedziela

– Aby dać świadectwo prawdzie, (...) trzeba nam codziennie wołać o dary Ducha Świętego – powiedział abp Wacław Depo w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Metropolita częstochowski przewodniczył 13 kwietnia Mszy św. w intencji jego pracowników.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Wkraczając w czas Wielkiej Środy, postępujemy za Jezusem, który jest naszą drogą do Ojca, i wraz z Nim przechodzimy z grzechu do łaski, z ciemności do światła i ze śmierci duchowej do pełni życia – powiedział w homilii.

Odnosząc się do liturgii słowa, zauważył, że „nietrudno dostrzec niebezpieczeństwo zdrady i prześladowań”. Arcybiskup Depo wskazał, że Izajasz już „kilka wieków przed Chrystusem opisuje nawet przemoc fizyczną wobec Sługi Boga, jakby był bezpośrednim świadkiem owych scen: «Podałem grzbiet mój bijącym i policzki rwącym mi brodę. Nie osłoniłem swej twarzy przed zniewagami i opluciem»”. Metropolita częstochowski dodał, że „jednocześnie Sługa Jahwe jest świadomy bliskości Pana Boga, który Go wspomaga. Dlatego jest mocny, odważny i «nieczuły na obelgi» tych, którzy chcą Go uciszyć i zniszczyć”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Maciej Orman/Niedziela

Przypomniał również słowa Psalmu 69: „Dla Ciebie znoszę urąganie, hańba twarz mi okrywa (...). Bo gorliwość o dom Twój mnie pożera i spadły na mnie obelgi złorzeczących Tobie. (...) czekałem na współczucie, lecz nikt się nie zjawił. (...) gdy byłem spragniony, poili mnie octem”.

Maciej Orman/Niedziela

– Czy w tych tekstach nie dostrzegamy czynów oczyszczenia Świątyni Jerozolimskiej w przededniach męki i sceny z Golgoty, gdy Jezus wypowiada słowo: „Pragnę!”? Mamy więc prawo zapytać: czy to jest tylko wspominanie historii, jakiejś sprawy Jezusa z Nazaretu, czy nadal tocząca się historia zbawienia, która dzisiaj przynosi przykłady ataków również na sługi Boga, jak w osobie dziś już św. Jana Pawła II, Benedykta XVI czy nawet Franciszka? – powiedział abp Depo.

Rozważając Ewangelię zapowiadającą zdradę Judasza, przyznał, że „jego obecność w gronie uczniów przy stole Wieczerzy Pańskiej jest bez wątpienia najbardziej niepokojącym wydarzeniem poprzedzającym jego zdradę w Ogrodzie Oliwnym”. – Jest to bowiem obecność zdrajcy pośród uczniów i przyjaciół Jezusa, wybranych po imieniu, obecność, która rani i w czasie, i w miejscu, gdzie potrzebne są przede wszystkim wiara i wzajemne zaufanie – podkreślił metropolita częstochowski.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Zwrócił uwagę, że Apostołowie, próbując odkryć, kto będzie zdrajcą, pytają: „Chyba nie ja, Panie?”, chcąc wykluczyć siebie z grona podejrzanych. – Ale przecież tak samo zapytał ten, który miał zdradzić Jezusa – dodał abp Depo.

– Pomyślmy, jak wiele jest w nas przestrzeni wolności omijających prawdę i znaki Boga – wezwał, wskazując, „jak łatwo w naszych środowiskach, zwłaszcza w przestrzeniach internetowych, radiowych czy telewizyjnych, posługiwać się półprawdą, manipulacją czy wprost fake newsem”. – Jak łatwo w środowisku dziennikarskim powoływać się na własne prywatne sumienie, mocodawców czy poprawność polityczną znoszącą odpowiedzialność osobistą – ubolewał metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

– Aby dać świadectwo prawdzie, na podobieństwo Jezusa czy proroków na wzór Jeremiasza, Izajasza czy Jana znad Jordanu, trzeba nam codziennie wołać o dary Ducha Świętego, aby nasze świadectwo słowem mówionym czy pisanym, drukowanym było jednoznaczne i przejrzyste. Nie ma dla nas innej drogi jak zawierzyć Bogu – stwierdził abp Depo.

Za Benedyktem XVI życzył „owego nowego pragnienia zawierzenia Bogu we wszystkim”. – To nowe pragnienie stoi każdego dnia, zwłaszcza (...) że żyjemy w tzw. kulturze unieważniania i nasilającego się fałszu, jak w przypadku przekazu wojny na Ukrainie nie tylko w mediach rosyjskich, ale i świata – powiedział.

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski przywołał również słowa papieża Franciszka, odnosząc je nie tylko do wojny na Ukrainie, ale do naszej codzienności: „Nie możemy przyzwyczajać się do zła, tak jakby się nic nie stało. Nie możemy ulec zniechęceniu i bezczynności. Trzeba nam szukać i nigdy nie zwątpić w miłosierdzie Boże, bo póki mamy czas, możemy przemienić swoje życie i przyczynić się do bardziej Bożego i ludzkiego świata”.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. ks. Mariusz Bakalarz, prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA, życzył abp. Depo, „aby mężnie głosił Chrystusa, Odkupiciela człowieka, i ku Niemu prowadził, umocniony tajemnicami Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku, ciszą Wielkiej Soboty i radością Wielkanocy”. Złożył także życzenia pracownikom „Niedzieli”, życząc „radości paschalnej, aby tajemnice Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa umocniły wiarę, nadzieję i miłość”. (...) – Niech ta radość Wielkanocy dodaje nam wszystkim także siły do naszej ewangelizacyjnej pracy, bo cóż innego tutaj robimy, niż głosimy Chrystusa Zmartwychwstałego? – powiedział ks. Bakalarz.

Maciej Orman/Niedziela

– Życzę wam i sobie, żebyśmy w Chrystusie odkrywali na nowo sens naszego życia, skoro Bogu spodobało się powołać nas do życia na tym świecie i tym samym dać nam również perspektywę życia wiecznego. Niech ten sens będzie naszą mocą i mądrością idącą od Boga – odpowiedział metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

Podziel się:

Oceń:

2022-04-13 11:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: jedność chrześcijan to jest pragnienie Serca Jezusowego

Ks. Mariusz Frukacz

„Jedność chrześcijan to jest pragnienie Serca Jezusowego”- mówił abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który wieczorem 25 stycznia przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Jasna Góra: nocne czuwanie modlitewne „z bł. Prymasem w Domu Matki

2024-05-27 15:15
Kard. Stefan Wyszyński z Obrazem Jasnogórskim

Instytut Prymasowski

Kard. Stefan Wyszyński z Obrazem Jasnogórskim

Obraz Jasnogórskiej Maryi był dla bł. kard. Stefana Wyszyńskiego znakiem, który „odczytywał” przez całe życie, a o Jasnej Górze powiedział, że „tutaj rozstrzygały się trudności, tutaj przychodziły światła, tutaj rodziły się zwycięstwa”. I dziś przed Wizerunkiem Jasnogórskiej Maryi odbędzie się nocne czuwanie modlitewne „z bł. Prymasem w Domu Matki” w intencjach Kościoła, Polski i za kapłanów, w duchu wdzięczności za Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Czuwanie na Jasnej Górze wpisuje się w obchód jego liturgicznego wspomnienia - 28 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie...

Wiara

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Bratanica św. Pawła VI: choć był refleksyjny, ciągle...

Święci i błogosławieni

Bratanica św. Pawła VI: choć był refleksyjny, ciągle...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania