Reklama

Polska

Abp Szal do Straży Granicznej: dziś zagrożone są nie tylko granice państwa

Abp Adam Szal

Marian Sztajner/Niedziela

Abp Adam Szal

Zagrożone są granice. Nie tylko te granice naszego państwa, które Straż Graniczna tak ofiarnie broni, ale także granice, które wytyczają: prawo naturalne, prawo Boże, prawa które ludzie podejmują - mówił w homilii abp Adam Szal podczas święta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, które odbyło się w Kalwarii Pacławskiej. Dziś mija 31 lat od powstania tej formacji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wstępie do Eucharystii metropolita przemyski zaznaczył, że w szczególnym miejscu, jakim jest Kalwaria Pacławska pragnie otaczać modlitwą wszystkich, którzy strzegą polskiej granicy. - Prosimy dzisiaj o opiekę Bożą, o błogosławieństwo Boże nad wszystkimi, którzy strzegą granic domu ojczystego. Modlimy się w intencji wszystkich funkcjonariuszy, funkcjonariuszek i pracowników Straży Granicznej, ale także tych, którzy razem ze Strażą Graniczną świętują ich święto - powiedział hierarcha.

Natomiast w okolicznościowej homilii abp Adam Szal nawiązał do odczytanej perykopy ewangelicznej o czuwaniu. - Czuwać to znaczy przede wszystkim czuwać nad sobą, pracować nad swoim charakterem, pracować nad swoim temperamentem, pracować nad tymi ludźmi, którzy zostali powierzeni naszej pieczy - tłumaczył kaznodzieja. - Czuwać to znaczy być czujnym nad skarbem, który został nam powierzony - dodał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Owe czuwanie, jak powiedział metropolita przemyski, to szczególna cecha funkcjonariuszy Straży Granicznej. - Dziękujemy Panu Bogu dzisiaj za rok 1919 i za następne okresy, kiedy to wykrystalizowała się Straż Graniczna - zaznaczył arcybiskup. - Chociaż zmieniały się później nazwy formacji to jednak troska o bezpieczeństwo tego naszego wspólnego domu, którym jest Ojczyzna była wspólna tym, którzy bronili naszych granic - dodał.

Reklama

Abp Szal powiedział, że współczesne czasy są wyjątkowe, trudne i niezwykłe. - Bo zagrożone są granice. Nie tylko te granice państwa naszego, które Straż Graniczna tak ofiarnie broni, ale także granice, które wytyczają: prawo naturalne, prawo Boże, prawa które ludzie podejmują - ostrzegał. - Jakże bolejemy nad tym, że granice nakreślone choćby przez dekalog są łamane i przekraczane - dodał.

Na zakończenie homilii abp Adam Szal wyraził uznanie i wdzięczność dla funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych Straży Granicznej. - Bardzo dziękuję w imieniu wszystkich mieszkańców tego naszego wspólnego domu za obronę tej granicy z Białorusią ale także i z Ukrainą, która jest związana wojną. Bardzo dziękuję za tę ofiarną służbę - powiedział hierarcha dziękuję także za współpracę przy działaniach humanitarnych prowadzonych przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

Podczas świętowania 31. rocznicy powstania Straży Granicznej w Polsce zostały przyznane honorowe odznaczenia. Uchwałą NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej "Medal Trzydziestolecia" otrzymali: abp Adam Szal, metropolita przemyski i ks. prał. Artur Janiec, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Z kolei "Medal Porozumienia" otrzymał o. Krzysztof Hura, kustosz kalwaryjskiego sanktuarium, a ks. mjr SG Jacek Dzwonek, kapelan BiOSG otrzymał "Odznaką mjr. Władysława Raginisa".

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej powstał w dniu 16 maja 1991 r. w miejsce rozformowanej Bieszczadzkiej Brygady WOP. Dnia 29 listopada 1992 r., odbyła się uroczystość nadania Bieszczadzkiemu Oddziałowi SG sztandaru w Kościele Garnizonowym OO. Karmelitów w Przemyślu.

Z kolei w ósmą rocznicę powstania Oddziału, 16 maja 1999 r., Bieszczadzkiemu Oddziałowi Straży Granicznej nadano imię patrona gen. brygady Jana Tomasza Gorzechowskiego oraz nowy funkcjonujący do dnia dzisiejszego sztandar, zaprojektowany przez przemyskiego artystę plastyka Jana Jawornickiego.

Obecnie Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej ochrania odcinek granicy o łącznej długości 373 km, w tym z Ukrainą o długości – 239 km oraz ze Słowacją – 134 km. Swoje zadania w zakresie ochrony granicy państwowej i kontroli ruchu granicznego realizuje poprzez czternaście granicznych jednostek organizacyjnych. Na granicy z Ukrainą – zewnętrznej granicy Unii Europejskiej funkcjonuje jedenaście Placówek Straży Granicznej: w Horyńcu-Zdroju, w Lubaczowie, w Korczowej, w Medyce, w Hermanowicach, w Huwnikach, w Wojtkowej, w Krościenku, w Czarnej Górnej, w Stuposianach, w Ustrzykach Górnych. Na granicy ze Słowacją – wewnętrznej granicy Unii Europejskiej zadania służbowe realizowane są przez dwie placówki: w Wetlinie i Sanoku. Jedna placówka umiejscowiona jest wewnątrz kraju – w Rzeszowie-Jasionce.

Podziel się:

Oceń:

2022-05-19 16:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Szal: Kościołowi trzeba nie tyle urzędników, co świadków

Paweł Bugira

Kościołowi trzeba nie tyle urzędników, co świadków – podkreślił abp Adam Szal, który w sobotę w archikatedrze w Przemyślu przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Oazy Matki – jednego z najważniejszych wydarzeń Ruchu Światło-Życie. W trakcie uroczystości 14 młodych osób otrzymało błogosławieństwo na animatora ruchu, a 47 – na animatora grupy.

Więcej ...

Wielka awaria w Pradze. Stanął transport miejski, ludzie utknęli w windach

2025-07-04 13:37
Blackout w Czechach

Adobe Stock

Blackout w Czechach

W części prawobrzeżnej Pragi w piątek zabrakło prądu - poinformował koncern CEPS, operator systemu elektroenergetycznego Czech. Stanęły tramwaje, metro i trolejbusy, nie działają bankomaty, a strażacy uwalniają osoby uwięzione w windach. Przyczyny awarii na razie nie są znane.

Więcej ...

Czy papież chodził do kościoła? Jak zbudować pokój? Czyli o co dzieci pytały papieża

2025-07-05 10:04
Papież spotkał się z dziećmi w Watykanie

Vatican Media

Papież spotkał się z dziećmi w Watykanie

Czy Papież jako dziecko chodził do kościoła? Jak zaprzyjażnić się z „innymi”? Co zrobić, aby był pokój? – Takie pytanie zadawały dzieci Leonowi XIV. Papież w tygodniu spotkał się z kilkuset młodymi ludźmi uczestniczącymi w dorocznej akcji Lato Dzieci w Watykanie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Są wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili...

Wiadomości

Są wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili...

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z...

Kościół

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z...

Watykan: nowy archiprezbiter bazyliki Santa Maria Maggiore

Kościół

Watykan: nowy archiprezbiter bazyliki Santa Maria Maggiore

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką