Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: zakończyła się Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka, tzw. Zagłębiowska

Bożena Sztajner/Niedziela

Po trzech dniach wędrówki XXXI Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka (Pielgrzymka Zagłębiowska) dotarła na Jasną Górę. Około 900 pątników i 35 kapłanów obok osobistych intencji zaniosło do Królowej Polski także tę dziękczynną za 30 lat istnienia diecezji sosnowieckiej. Pielgrzymi wyruszyli z Będzina 23 sierpnia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Diecezja sosnowiecka pielgrzymuje w tym roku pod hasłem „W Krzyżu – miłości nauka”, które odwołuje się do trwającej w diecezji jubileuszowej Peregrynacji Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego i relikwii św. Jana Pawła II. To trzecia część sosnowieckiej pielgrzymki. 13 sierpnia jako pierwsza do tronu Maryi dotarła grupa olkuska. 18 sierpnia – pielgrzymi z Wolbromia. Dziś na Jasną Górę weszli wierni z Zagłębia. A to jeszcze nie koniec! – wyjaśnia ks. Przemysław Lech, rzecznik diecezji sosnowieckiej, wskazując, że 8 września do Częstochowy dotrze ostatnia grupa z Diecezji Sosnowieckiej - Pielgrzymka Jaworznicka.

- W tym roku uformowało się 16 grup pielgrzymkowych m.in. z Będzina, Czeladzi, Dąbrowy Górniczej, Sosnowca czy Siewierza. Pątnikom towarzyszyło 35 kapłanów w charakterze przewodników grup i ojców duchownych – dodaje ks. Przemysław Lech.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Organizatorami pielgrzymki, podobnie jak w latach ubiegłych, byli: ks. Paweł Tracz (dyrektor pielgrzymki) oraz ks. Grzegorz Woszczek (wicedyrektor). Za opiekę medyczną podczas wędrówki do Częstochowy odpowiadał personel Hospicjum św. Tomasza w Sosnowcu, które w tym roku świętuje 25 lat swojej działalności.

Zwieńczeniem Pielgrzymki Zagłębiowskiej jest Msza Święta pod przewodnictwem biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka, która odbędzie się 25 sierpnia o godz. 16:00 w Bazylice Jasnogórskiej.

W tym roku ojcem duchownym pielgrzymów jest ks. Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Każdego dnia na pątniczym szlaku zarezerwowano specjalny czas na Eucharystię i naukę rekolekcyjną, którą głosił ks. Borda.

- Temat tegorocznych konferencji związany był z Eucharystią w kontekście trwającego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce, przeżywanego pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa.” – tłumaczy ks. Borda. - Chciałem te konferencje przeznaczyć na bliższe przyjrzenie się poszczególnym częściom Mszy Świętej, aby wyjaśnić symbole i znaki, dzięki czemu wierni mogą z większą świadomością uczestniczyć w Eucharystii. – podkreśla ks. Michał Borda, ojciec duchowny pielgrzymów.

Reklama

O swoim doświadczeniem pielgrzymowania mówi Paulina Pstrowska z Czeladzi: - Jeżeli ktoś jest ateistą i nie wierzy w nic, ale zaczyna mówić „Faktycznie, jest Bóg”, to jest już bardzo duży krok. Następnym krokiem, będzie to, że zacznie się modlić lub pójdzie na pielgrzymkę. W tamtym roku zachęciłam mojego kolegę, który nie ma nic wspólnego z Kościołem, nie wierzył w Boga, a pielgrzymkę nazywał „spacerem do Częstochowy”. Spędziliśmy razem trzy dni na pielgrzymce. Pomimo tego, że nie wierzył poszedł ze mną. Gdy ktoś będzie w coś wierzył, to już dąży do większych celów, a wiara będzie mu we wszystkim pomagać. Taka osoba nie będzie się już więcej czuć samotna, będzie zawsze czuć, że ktoś przy nim jest - tłumaczy Paulina Pstrowska z Czeladzi, która uczestniczyła w zagłębiowskiej części sosnowieckiej pielgrzymki.

Ostatnim akcentem Pielgrzymki Zagłębiowskiej będzie metropolitalna Eucharystia sprawowana 25 sierpnia o godz. 19:00 na wałach jasnogórskich. We wspólnej modlitwie zjednoczą się pielgrzymi z diecezji sosnowieckiej, archidiecezji częstochowskiej i diecezji radomskiej.

Podziel się:

Oceń:

2022-08-25 18:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ekspiacje za zbeszczeszczenie Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

BOŻENA SZTAJNER

Więcej ...

Diecezja rzeszowska po aresztowaniu księdza: współpracujemy z organami państwa i chcemy wspierać poszkodowanych

2024-05-15 10:26

Red.

„Władze kościelne deklarują pełną współpracę z organami państwa w celu wyjaśnienia wszystkich spraw związanych z zarzutami postawionymi duchownemu” - czytamy w komunikacie kurii diecezji rzeszowskiej po aresztowaniu wikarego w Święcanach.

Więcej ...

Nasz diecezjanin na Międzynarodowej Konferencji Liturgicznej w Rzymie

2024-05-15 10:37
Dawid Makowski jest członkiem Diecezjalnej Komisji Liturgicznej. Pochodzi z Zielonej Góry

Archiwum Dawida Makowskiego

Dawid Makowski jest członkiem Diecezjalnej Komisji Liturgicznej. Pochodzi z Zielonej Góry

W dniach od 8 do 10 maja 2024 r. w murach Papieskiego Instytutu Liturgicznego w Rzymie odbywała się międzynarodowa konferencja liturgiczna pt. „Sobory, Synody i Liturgia”. W wydarzeniu uczestniczył nasz młody pasjonat liturgii zielonogórzanin Dawid Makowski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie