Reklama

Polska

Msza św. z udziałem Episkopatu w pierwszą rocznicę wyboru Franciszka

Lee Kindness/pl.wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dokładnie rok temu, 13 marca 2013 cały świat usłyszał radosne „Habemus papam”, a po nim nazwisko kardynała z Argentyny - Jorge Marii Bergoglio. Dzisiaj mija pierwsza rocznica rozpoczęcia pontyfikatu papieża, który przyjął imię Franciszek. Z tej okazji w bazylice św. Krzyża w Warszawie nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore przewodniczył Mszy świętej, podczas której homilię wygłosił nowo wybrany wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Marek Jędraszewski z Łodzi.

Mówiąc o charakterystycznych, jego zdaniem, wątkach postawy Ojca Świętego, jakie zawarł on w swoim pierwszym wystąpieniu zaraz po wyborze na Stolicę Piotrową, metropolita łódzki zwrócił uwagę na samotność papieża. Według kaznodziei towarzyszyła ona Franciszkowi podczas wyboru. "W jakiejś mierze niestosowne jest, aby nawet w wyobraźni kreślić sobie duchową sytuację, w jakiej wtedy znajdował się nowy papież. Wydaje się, że nie będziemy dalecy od prawdy, jeśli wskażemy na jeden szczególnie znaczący moment, jakim jest samotność Ojca Świętego" – powiedział arcybiskup. Podkreślił, że jeszcze chwilę wcześniej Franciszek był tylko jednym ze 115 kardynałów biorących udział w konklawe, teraz zaś stał się "skałą, opoką".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Według mówcy sytuację tę można porównać do tej sprzed dwóch tysięcy lat u źródeł Jordanu, gdy Jezus wybrał Piotra na pierwszego Apostoła. "Jezus skierował do Piotra słowa, które wyróżniły go spośród pozostałych apostołów i jednocześnie określiły jego tożsamość: «Ty jesteś Piotr, skała, i na tej skale zbuduję kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą»” – przytoczył kaznodzieja słowa Pana Jezusa.

Zapewne to szczególne doświadczenie samotności, która - jak podkreślił abp Jędraszewski - w swej istocie jest piotrową jedynością, skłoniło papieża Franciszka do tego, aby zwrócić się tego wieczoru z nieoczekiwaną prośbą do zebranych na Placu św. Piotra dziesiątków tysięcy ludzi: „A teraz chciałbym udzielić błogosławieństwa, ale najpierw mam do was prośbę. Zanim biskup pobłogosławi lud, proszę was, byście pomodlili się do Pana, by pobłogosławił mnie” – przywołał mówca słowa pierwszego wystąpienia nowego biskupa Rzymu. „Był to pierwszy znamienny gest papieża, będący błagalną prośbą: «Módlcie się za mnie»” – zauważył metropolita łódzki.

Reklama

Przeanalizował także inne słowa papieża, zawarte w jego pierwszym wystąpieniu. Przypomniał, że Franciszek nakreślił fundamenty braterstwa, miłości i wzajemnego zaufania, którym to pojęciom w czasie swojego pontyfikatu pragnie nadać nową treść. „A teraz wyruszamy w drogę: biskup i lud, w drogę Kościoła Rzymu, tego który przewodzi w miłości wszystkim Kościołom, w drogę braterstwa, miłości i wzajemnego zaufania” – wspominał słowa Ojca Świętego abp Jędraszewski. Dodał, że Franciszek ukazał w nich wielkość Kościoła, który jest w Rzymie.

Drugi wątek rozważań to pełna radości droga ewangelizacji. Trzecim jest, według kaznodziei, wezwanie do modlitwy. „Za siebie nawzajem, za cały świat, aby panowało braterstwo i za niego samego. O tę modlitwę za siebie Ojciec święty prosi niemal przy każdej okazji, o nią prosił także polskich biskupów przybyłych do Rzymu z wizytą ad limina, prośbę tę zawarł także w tegorocznym orędziu na Wielki Post” – przypomniał mówca.

Na tę prośbę odpowiedzieli dzisiaj biskupi i wierni podczas Mszy św. w bazylice św. Krzyża, modląc się żarliwie za pasterza Kościoła powszechnego – papieża Franciszka. W modlitwie uczestniczyli również przedstawiciele Kościoła Prawosławnego, dyplomaci i licznie zgromadzeni wierni. Mszę św. koncelebrowali biskupi obecni na zakończonym dzisiaj 364. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Franciszek jest 266. następcą św. Piotra i pierwszym papieżem pochodzącym z Ameryki.

Podziel się:

Oceń:

2014-03-13 19:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek pozdrowił migrantów i uchodźców

Włodzimierz Rędzioch

"Drodzy migranci i uchodźcy, każdy z was niesie w sobie pewną historię, kulturę, cenne wartości; ale niestety często także doświadczenie nędzy, ucisku, strachu. Wasza obecność na tym placu jest znakiem nadziei w Bogu" - powiedział Franciszek podczas modlitwy "Anioł Pański" w Watykanie.

Więcej ...

Matko Tęskniąca, módl się za nami...

2024-05-14 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Jak pokazuje historia, kult Madonny Powsińskiej rodził się szybko, choć początkowo miał charakter tylko lokalny. Ale rósł wraz z rozbudową świątyni, a świadectwem cudów i łask, jakich za Jej pośred­nictwem doświadczali wierni, były wota gromadzone co najmniej od połowy XVII w.

Więcej ...

Pianiści z całego świata zagrają w Kłodzku

2024-05-15 16:35

stevepb/pixabay.com

Fani muzyki klasycznej będą zachwyceni rozpoczynającym się XXVI Kłodzkim Konkursem Pianistycznym, który po raz pierwszy będzie miał rangę międzynarodową i dlatego będzie to też - I International Kłodzko Piano Competition. Klasyka łączy się z nowoczesnością, bo utwory muzyczne będą do słuchania zarówno stacjonarnie jak i online.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...