Reklama

Niedziela Sandomierska

Ruszył proces beatyfikacyjny ks. Stanisława Sudoła

Archiwum

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publiczna sesja i uroczysta Eucharystia o beatyfikację rozpoczęły 19 marca w sandomierskiej katedrze proces beatyfikacyjny kapłana z Dzikowca, ks. Stanisława Sudoła. Uroczystości przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Podczas pierwszej, publicznej sesji dochodzenia, w której uczestniczyli wierni z całej diecezji sandomierskiej, postulatorem procesu został mianowany ks. Krzysztof Cisek. Po formalnym rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza i przedstawieniu życiorysu ks. Stanisława Sudoła zaprzysiężony został trzyosobowy trybunał. Będzie on prowadził dochodzenie dotyczące życia, cnót heroicznych i opinii świętości kandydata na ołtarze.

W skład trybunału weszli: ks. Sylwester Serafin - delegat biskupi, ks. Michał Grochowina - promotor sprawiedliwości i ks. Krzysztof Irek - notariusz. Na zakończenie sesji biskup sandomierski, postulator, członkowie trybunału i doręczyciel pism złożyli przysięgę wiernego wypełnienia zadania oraz dochowania urzędowej tajemnicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas uroczystej Eucharystii bp Nitkiewicz podkreślił, że kandydat na ołtarze z diecezji sandomierskiej był postacią szczególną, nieprzeciętną, wyjątkową i zasługującą na świętość.

- Przez otwarcie procesu beatyfikacyjnego ks. Stanisława Sudoła, Opatrzność Boża wydobywa ze wspólnoty Kościoła postać szczególną, nieprzeciętną, wyjątkową. Ks. Sudoł należał całkowicie do Chrystusa. Utożsamiał się z Nim nie tylko w liturgii, ale i w sposobie kapłańskiego posługiwania – mówił ordynariusz.

- Kochał ludzi i dla nich żył niezależnie od gwałtowności wojny, napięć na tle narodowościowym i w czasach komunizmu. Jest dla nas wzorem, rachunkiem sumienia, mocnym znakiem danym od Boga, aby nie zwlekać z nawróceniem i uwierzyć Ewangelii – podkreślił bp Nitkiewicz.

Biskup senior Edward Frankowski wskazał w homilii na główne cechy świątobliwego życia Sługi Bożego.

Reklama

– Dziękujemy Bogu za wzór tego kapłana, za jego wiarę, kulturę życia, bezinteresowność, gorliwość duszpasterską, za dobre, piękne i świątobliwe życie. Bez przesady możemy powiedzieć, że Sługa Boży był jak proboszcz z Ars, ubogi, posłuszny Kościołowi i oddany ludziom. Odznaczał się cechami świętości św. Franciszka, ascezą i zjednoczeniem z Chrystusem i Maryją – podkreślał bp Frankowski.

Postulator procesu ks. Krzysztof Cisek zaapelował do osób, które posiadają w swoich prywatnych zbiorach pamiątki, listy, notatki lub inne pisma Sługi Bożego o kontakt z biurem postulatorskim przy Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu.

– Każda informacja o życiu i dziełach ks. Stanisława Sudoła jest bardzo cenna. Wszystkich prosimy także o modlitwę w intencji pomyślnego przebiegu procesu i beatyfikacji Sługi Bożego – apelował ks. Krzysztof Cisek.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli kapłani z diecezji, siostry zakonne, seminarzyści, władze samorządowe, mieszkańcy Dzikowca oraz okolicznych miejscowości, gdzie przez długie lata pracował ks. Stanisław Sudoł oraz wierni z różnych parafii diecezji.

Ks. Stanisław Sudoł urodził się 16 marca 1895 roku w Zembrzy koło Raniżowa. Uczęszczał do szkoły ludowej w pobliskiej wsi Zielonka, następnie do gimnazjum w Rzeszowie i w Przemyślu. W 1915 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1919 r. z rąk świętego biskupa Józefa Sebastiana Pelczara. Pracował w parafiach: Rakszawa, Wiązownica i Dzikowiec.

Dał się poznać jako asceta, gorliwy duszpasterz, człowiek modlitwy, katecheta i budowniczy kościołów. Wierni z powierzonych mu parafii mogli zawsze korzystać z jego posługi sakramentalnej i kompetentnych rad. Zaangażował się również w łagodzenie napięć na tle narodowościowym i politycznym. Ks. Sudoł zmarł 19 marca 1981 r. Został pochowany w Dzikowcu.

Podziel się:

Oceń:

2014-03-20 08:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czynna miłość bliźniego

www.prezentki.opoka.net.pl

Wyniesiona do chwały ołtarzy matka Zofia Czeska założyła pierwszą w Polsce szkołę dla dziewcząt oraz Zgromadzenie Sióstr Prezentek.

Więcej ...

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

2024-05-16 15:04

Monika Książek/Niedziela

W związku z doniesieniami medialnymi, zgodnie z którymi Pan Rafał Trzaskowski Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy zakazał urzędnikom eksponowania symboli religijnych związanych z określoną religią czy wyznaniem w przestrzeni, np. na ścianach, na biurkach, należy przypomnieć o podstawowym prawie każdego człowieka, które posiada dlatego, że jest człowiekiem, bez względu na to czy jest ochrzczony czy nie.

Więcej ...

Zielonoświątkowy apel kardynała Schönborna o pokój i zrozumienie

2024-05-17 20:01
Kard. Schönborn

Mazur/episkopat.pl

Kard. Schönborn

Kardynał Christoph Schönborn wezwał do wykorzystania zbliżającej się uroczystości Zesłania Ducha Świętego do promowania pokoju i wzajemnego zrozumienia. Pięćdziesiątnica to święto Ducha Świętego. „Jak możemy Go sobie wyobrazić? Jak On działa? Wszyscy wiemy, czym On nie jest. Z pewnością nie jest tam, gdzie panuje zły duch: nienawiść i wzburzenie, niezgoda i zazdrość, kłamstwa i oszczerstwa, spory i wojny” - napisał arcybiskup Wiednia 17 maja w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach stołecznej bezpłatnej gazety „Heute”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli