Reklama

Kościół

11-12 października: 393. Zebranie Plenarne KEP

Episkopat News

393. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się 11-12 października w Kamieniu Śląskim. Głównym tematem posiedzenia będzie kolejny etap synodu biskupów "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja" – poinformował sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Gościem specjalnym spotkania będzie kard. Mario Grech, sekretarz generalny synodu" – powiedział biskup w komunikacie przekazanym PAP przez biuro prasowe Episkopatu.

Bp Miziński wyjaśnił, że zakończyła się faza krajowa synodu o synodalności i rozpoczęła się faza kontynentalna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Kardynał Grech podzieli się z nami doświadczeniami synodalności Kościoła na bazie syntez krajowych, które zostały przesłane w sierpniu br. do sekretariatu synodu w Watykanie" – zaznaczył.

Przekazał, że spotkanie z kard. Grechem poprzedzi sesja, podczas której biskupi będą analizować i podsumowywać etap krajowy procesu synodalnego w kontekście Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu.

"Tej części będzie przewodniczył abp Adrian Galbas, który przybliży biskupom – tak jak uczynił to w sierpniu wobec biskupów diecezjalnych – przebieg fazy diecezjalnej synodu i syntezę powstałą na etapie krajowym. Z kolei ks. dr Mirosław Tykfer podzieli się z biskupami refleksją na temat synodalności w Kościele w oparciu nie tylko o nauczanie Soboru Watykańskiego II, ale także sukcesywne dokumenty, które zostały wydane przez papieży i Stolicę Apostolską" – wyjaśnił bp Miziński.

Podziel się cytatem

Reklama

Wskazując na nauczanie papież Franciszka, bp Miziński zwrócił uwagę, że synodalność "przynależy do natury Kościoła i jest sposobem jego istnienia i misji, w której uczestniczą wszyscy ochrzczeni". Wyjaśnił, że chodzi o to, aby wszyscy członkowie Kościoła bez względu na stan i zaangażowanie współpracowały, dając "świadectwo obecności Boga, który jest miłością".

Reklama

W czasie zebranie biskupi podejmą także temat pomocy uchodźcom w kontekście zarówno wojny w Ukrainie, jak i w perspektywie obchodzonego niedawno Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.

Reklama

"Doświadczeniami pomocy braciom ze Wschodu podzielą się z nami bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący komisji charytatywnej, bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i pielgrzymek i dyrektor Caritasu Polska ks. Marcin Iżycki" – dodał bp Miziński.

Podziel się cytatem

Reklama

W czasie zebranie zostanie także poruszony temat misji. W tej kwestii głos zabierze przewodniczący komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jan Piotrowski.

Bp Miziński wyjaśnił, że miejsce zebrania plenarnego uwarunkowane jest uroczystościami związanymi z 50-leciem powstania diecezji opolskiej. Punktem kulminacyjnym obchodów będzie msza św. w sanktuarium na Górze Św. Anny, pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce. W czasie liturgii homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Podziel się:

Oceń:

2022-10-03 08:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Głębinów: Obraduje Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski

Konferencja Episkiopatu Polski/Facebook

Pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Czai członkowie komisji pracują nad programem duszpasterskim Kościoła w Polsce na rok 2024/2025. - Zgromadziliśmy się w ośrodku „Rybak” w Głębinowie tuż obok sanktuarium św. Rity - mówił podczas briefingu prasowego ordynariusz opolski i przewodniczący komisji. Poinformował też, że rok duszpasterski 2024/2025 w znacznej mierze będzie realizowany w ramach ogłoszonego przez papieża pod hasłem „Pielgrzymi nadziei” Roku Jubileuszowego, Roku Świętego. - Zamysł papieża odczytujemy z jego listu zapowiadającego Rok Święty oraz z Orędzia na 38. Światowy Dzień Młodzieży „Weselcie się nadzieją” - wyjaśnił biskup.

Więcej ...

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

AFP: Zełenski spodziewa się, że Rosja przypuści większą ofensywę na północy i wschodzie Ukrainy

2024-05-18 09:00
Wołodymyr Zełenski

Karol Porwich/Niedziela

Wołodymyr Zełenski

W opublikowanym w sobotę wywiadzie dla agencji AFP prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że spodziewa się, iż Rosja przypuści większą ofensywę na północy i wschodzie Ukrainy. Dodał jednak, że mimo postępów Rosjan sytuacja ukraińskich sił jest lepsza niż tydzień wcześniej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli