Reklama

Kościół

Wizyta Najwyższego Kapelana Rycerzy Kolumba na Ukrainie

flickr.com/rycerzekolumbawpolsce

Dzieła humanitarne Rycerzy Kolumba realizowane w obliczu wojny na Ukrainie i rozpoczęte wraz z pierwszym dniem konfliktu są wynikiem międzynarodowej współpracy Rycerzy z całego świata. By na własne oczy zobaczyć skalę działania największej bratniej wspólnoty mężczyzn w Kościele katolickim, na zaproszenie abpa Mieczysława Mokrzyckiego, Metropolity Lwowskiego, na Ukrainę przybył abp William Lori, Metropolita Baltimore i Najwyższy Kapelan, czyli duszpasterz całej międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„W tych dniach moim pragnieniem jest po prostu być z Wami, modlić się, słuchać, uczyć się oraz zapewnić Was, że w moim kraju Ukraina nie jest zapomniana. Medialne nagłówki dotyczące Ukrainy mogą się pojawiać i znikać, lecz nasze więzi Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa nie tylko trwają, ale z Bożą pomocą umacniają się pośród trwających nieszczęść” – powiedział abp Lori, zwracając się do wiernych zgromadzonych w lwowskim kościele pw. św. Jana Pawła II i nawiązując do najważniejszych zasad Rycerzy Kolumba.

Rycerze działają w Polsce od 16 lat, w Ukrainie zaś pierwsze wspólnoty rycerskie powstały 10 lat temu. Jednymi z pierwszych Rycerzy w Ukrainie byli zwierzchnicy wspólnot Kościoła rytu łacińskiego i obrządku bizantyjsko-ukraińskiego – abp Mokrzycki oraz Arcybiskup Większy Swiatosław Szewczuk, którzy w maju 2012 roku uczestniczyli w uroczystości przeprowadzonej we Lwowie. W czasie zakończonej dziś wizyty Najwyższy Kapelan abp Lori spotkał się z oboma kapłanami, przekazując im wyrazy solidarności, wsparcia i uznania w imieniu całej globalnej wspólnoty Rycerzy za ich posługę i przywództwo w tym niezwykle trudnym dla Ukrainy czasie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

flickr.com/rycerzekolumbawpolsce

Podczas wizyty w Ukrainie abp Lori w towarzystwie ukraińskich Rycerzy Kolumba odwiedził najważniejsze punkty na mapie inicjatyw pomocowych prowadzonych przez nich we współpracy z archidiecezją lwowską – przede wszystkim punkt dystrybucji odzieży, a także magazyn żywności i ubrań w Brzuchowicach, dokąd regularnie wysyłana jest pomoc humanitarna z Polski i Stanów Zjednoczonych. Od początku wojny poprzez prowadzony przez Radę Najwyższą Fundusz Solidarności z Ukrainą (Ukraine Solidarity Fund) do magazynu dotarło już kilka tysięcy ton żywności dla najbardziej potrzebujących. Tam też trafiają paczki przygotowywane przez Rycerzy Kolumba z całej Polski i zaproszonych do współpracy wolontariuszy. Od początku inicjatywy polscy Rycerze wysłali już ponad 50 tysięcy paczek do potrzebującej ludności cywilnej w całej Ukrainie – od Lwowa po Odesę i Donieck.

Reklama

Arcybiskup Lori odwiedził również parafię św. Jana Pawła II oraz klasztor sióstr benedyktynek we Lwowie – obie wspólnoty opiekują się uchodźcami wewnętrznymi, którzy uciekli z okupowanych terenów wschodniej Ukrainy, a także grecko-katolickie seminarium.

„W tych dniach, kiedy Wasza ukochana ojczyzna tak bardzo cierpi z powodu zbrojnej i całkowicie niesprawiedliwej inwazji Rosji, jesteście wezwani, być może jak nigdy dotąd, do bycia duszpasterzami dla swoich ludzi, aby pomóc im w tym doświadczeniu smutku i udręki, który wojna wywołuje w sercach jednostek, w rodzinach i w samym społeczeństwie” – powiedział klerykom amerykański duchowny.

Podziel się cytatem

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą prawie 7 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo.

Podziel się:

Oceń:

2022-10-04 08:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bratnia pomoc Rycerzy Kolumba

Zakon Rycerzy Kolumba, który powstał w USA pod koniec XIX w. obchodzi w tym roku dziesięciolecie działalności w Polsce.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

2024-05-22 15:45

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Dziękczynienie w Domowym Kościele

2024-06-17 17:44

Archiwum prywatne

Domowy Kościół rejonu Wrocław - Południe podsumował rok formacyjny, a podsumowanie tego czasu odbyło się w parafii NSPJezusa w Sulistrowiczkach. Była modlitwa, agapa i wspólne kibicowanie. Do rejonu został przyjęty nowy krąg, któremu towarzyszy bp Maciej Małyga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Kościół

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy