Reklama

Niedziela Małopolska

Bp Jeż: Powołani potrzebują modlitwy i wsparcia

Bp Andrzej Jeż

TV Niedziela

Bp Andrzej Jeż

„Módlmy się o nowe powołania i budujmy życzliwy klimat wokół sprawy powołań” – apelował w Bochni biskup tarnowski Andrzej Jeż, podczas odpustu ku czci Matki Bożej Różańcowej. Dziś przypada 88. rocznica koronacji bocheńskiego obrazu. To także zakończenie odpustu, który trwał od 1 października.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii biskup mówił, że dziś jeżeli już podejmuje się kwestię powołań do kapłaństwa i życia zakonnego – to przedstawia się ją bardzo często w negatywnym świetle. Dlatego młodym ludziom coraz trudniej jest przed rówieśnikami, a nieraz nawet przed własną rodziną, że odczuwa głos powołania. "Boją się oni dezaprobaty i ośmieszenia. Nieraz muszą stoczyć naprawdę wielką walkę w sobie, żeby odpowiedzieć „tak” na głos Bożego wezwania. Dlatego bardzo potrzebują naszej modlitwy i wsparcia” – dodał biskup.

Biskup tarnowski mówił też o odpowiedzialności za powołania. „Zatroskanie o formację kapłanów w duchu wymagań Chrystusa to nasze wspólne zadanie, zarówno duchownych, jak i wiernych świeckich, bo jest to odpowiedzialność za losy Kościoła, który przecież wszyscy stanowimy. Są to – można powiedzieć – losy naszej rodziny, jako wspólnoty wierzących”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odpust w Bochni odbywał się pod hasłem „Maryja Matką powołania”. Był dziękczynieniem za 200 lat Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Tarnowskie seminarium wydało w ciągu 200 lat swojego istnienia około 4300 kapłanów.

Jak mówi proboszcz parafii pw. św. Mikołaja i kustosz sanktuarium Matki Bożej Królowej Różańca Świętego ks. Ryszard Podstołowicz, hasło i tematyka rozważań nawiązywały do jubileuszu tarnowskiego seminarium, ponieważ jego początki związane są z Bochnią.

W kamienicy przy bocheńskim Rynku 2, ówczesny biskup tarnowski Grzegorz Tomasz Ziegler (wówczas jeszcze diecezja funkcjonowała jako tyniecka) od 1822 do 1827 roku miał swoją siedzibę i tutaj zapoczątkował istnienie diecezjalnego seminarium duchownego. Bp Ziegler umieścił w Bochni tylko kurs czwarty, tzw. pastoralistów. Ostatecznie po 5 latach rezydowania w Bochni i zmianie nazwy diecezji na tarnowska, zarówno siedziba biskupia jak i seminarium zostały przeniesione do Tarnowa.

Autor obrazu Matki Bożej Bocheńskiej nie jest znany. Wizerunek ten jest najprawdopodobniej kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, powstałą na przełomie XV i XVI wieku.

Reklama

Starania o koronację obrazu rozpoczął bp Leon Wałęga, ale wydarzenia tego nie doczekał. Dopiero 26 grudnia 1933 roku nowy biskup tarnowski Franciszek Lisowski, ogłosił w Bochni wydanie przez Stolicę Apostolską w dniu 1 grudnia 1933 roku dekretu zezwalającego na koronację łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Bocheńskiej.

Uroczystość wyznaczona została na dzień 15 sierpnia 1934 roku. Niestety musiała zostać przesunięta na 7 października, a powodem była klęska powodzi, jaka nawiedziła Polskę południową w lipcu 1934 roku.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-10-07 19:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tarnów: bp Jeż zamknął bramę miłosierdzia w bazylice katedralnej

pl.wikipedia.org

„Potęga Bożego Miłosierdzia jest tak olbrzymia, iż nikt i nic nie jest w stanie jej zamknąć” - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas uroczystości zamknięcia bramy miłosierdzia w bazylice katedralnej w Tarnowie. W uroczystości uczestniczyli duchowni, siostry zakonne i licznie zgromadzeni świeccy. Podobne uroczystości odbyły się także w pozostałych kościołach jubileuszowych, których w diecezji tarnowskiej było dwanaście.

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06
Święty Stanisław Biskup Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...