Reklama

Kościół

W całej Polsce rozpoczyna się 22. Dzień Papieski

Jan Paweł II w Rzeszowie, 2 czerwca 1991 r.

Archiwum diecezji rzeszowskiej

Jan Paweł II w Rzeszowie, 2 czerwca 1991 r.

Obchodom tegorocznego XXII Dnia Papieskiego przyświeca hasło „Blask prawdy”. Jest to tytuł a zarazem pierwsze słowa encykliki Jana Pawła II z 1993 roku. Dziesiąta encyklika Papieża Polaka traktuje o niektórych podstawowych problemach nauczania moralnego Kościoła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku Dzień Papieski przypada 16 października. Już w niedzielę 9 października w kościołach w Polsce odczytany został List Episkopatu Polski zapowiadający to wydarzenie. Dziś, 15 października, na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Gala Nagród TOTUS TUUS 2022. Wydarzenie będzie transmitowane w TVP 2 o godz. 16:00. Na gali wystąpią m.in. Andrzej Lampert, Olga Szomańska, Janek Traczyk, Basia Giewont.

W niedzielę 16 października ks. Dariusz Kowalczyk – Przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” o godz. 9:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odprawi Eucharystię w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (transmisja w Polsat News). W Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godz. 9:00 bp Grzegorz Suchodolski z diecezji siedleckiej będzie przewodniczył Mszy Św. „radiowej” (Program I Polskiego Radia). W Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, o godz. 9:30 Mszę Św. będzie celebrował abp Marek Jędraszewski (transmisja w TVP 1 i TVP Polonia).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W niedzielny wieczór o godz. 17:30 TVP 1 wyemituje Koncert Galowy XXII Dnia Papieskiego pt. „Blask prawdy”. Wystąpią m.in. Kasia Moś, Lidia Pospieszalska, Dariusz Malejonek, Kamil Bednarek, Andrzej Lampert, Tomasz Budzyński i Robert Friedrich „Litza”.

Reklama

W ramach obchodów XXII Dnia Papieskiego, 14 października, odbyła się konferencja naukowa pt. „Polska, Ukraina, Europa”. Wybitni naukowcy z Polski i Ukrainy m. in. prof. Miroslaw Marynowicz ze Lwowa, prof. Marek Melnyk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, o. dr Wojciech Surówka OP, prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ mówili o roli Jana Pawła II w procesie pojednanie polsko-ukraińskiego, konsekwencjach wizyty papieskiej w Ukrainie oraz religijnym wymiarze protestów na kijowskim Majdanie. Wydarzenie odbyło się w Kurii Metropolitalnej w Warszawie.

Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy coroczna kościelna i publiczna zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych niezamożnych osób z małych miejscowości. Nowe stypendia można ufundować wysyłając SMS o treści „STYPENDIA” na nr 74 265, wrzucając datek do puszki kwestarskiej w kościołach lub na ulicach miast. Przez cały rok program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji: 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582. Możliwe jest również wsparcie programu stypendialnego poprzez wpłaty na stronie www.e-zbiorka.pl. Zapraszamy również do założenia własnej puszki i internetowego kwestowania na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży.

W Dzień Papieski stypendyści odwiedzą kościoły, by dać osobiste świadectwo wiary i wyrazić Darczyńcom wdzięczność za dotychczasowe wsparcie. W całej Polsce odbędą się liczne wydarzenia przygotowane przez stypendystów i przyjaciół Fundacji: m.in. kiermasze, biegi, koncerty i miasteczka rodzinne. Zachęcamy do śledzenia naszej strony www.dzielo.pl oraz mediów społecznościowych, gdzie na stronach wspólnot akademickich pojawią się informacje o przebiegu Dnia Papieskiego w poszczególnych miastach. Zapraszamy do wspólnego świętowania!

Podziel się:

Oceń:

+3 -1
2022-10-15 08:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

12 października - XIV Dzień Papieski

Tegoroczny Dzień Papieski będziemy obchodzili 12 października pod hasłem „Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie!” - informuje KAI ks. Jan Drob, prezes zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Dodaje, że obchody Dnia Papieskiego obejmą całą Polskę, jak również środowiska polonijne w Europie i na kilku kontynentach.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...