Reklama

Niedziela Częstochowska

Imiona zapisane w Niebie

Marian Florek

W tym dniu dziękujemy za życie naszych bliskich, którzy nas kochali – mówił 1 listopada abp Wacław Depo.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość Wszystkich Świętych w zabytkowym kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na cmentarzu Kule w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w intencji zmarłych biskupów pomocniczych archidiecezji częstochowskiej pochowanych na terenie nekropolii i w intencji wszystkich wiernych zmarłych. Eucharystię koncelebrowali: ks. Tadeusz Zawierucha, administrator cmentarza Kule, ks. Mariusz Trojanowski, sekretarz arcybiskupa, i ks. Jacek Marciniec, proboszcz parafii św. Zygmunta w Częstochowie.

W homilii hierarcha pytał o rzeczywistość Nieba, o to, czy nasza rozłąka ze zmarłymi jest tylko przejściowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Imiona zapisane w Niebie

– Wielka to mądrość Kościoła, że mamy dwa świąteczne dni: Wszystkich Świętych i wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych, czyli Dzień Zaduszny. Dziś uwielbiamy Boga i dziękujemy za ludzi ze wszystkich pokoleń, ras i języków, których obdarzył życiem wiecznym, i którzy są owymi ludźmi z Apokalipsy św. Jana, przychodzącymi z wielkiego ucisku, i którzy opłukali i wybielili swe szaty we krwi Baranka. W tym dniu dziękujemy za życie naszych bliskich, którzy nas kochali i przekazali nam życie i których kochaliśmy – zaznaczył abp Depo.

Metropolita częstochowski podkreślił, że uroczystość Wszystkich Świętych pozwala nam spojrzeć na świat oczami Boga, czyli mamy szansę (na ludzką miarę) dostrzec cel i głębię rzeczywistości. Przytoczył słowa św. Jana: „Najmilsi: popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi i rzeczywiście nimi jesteśmy. Świat zaś dlatego nas nie zna, że nie poznał Jego. Umiłowani, obecnie jesteśmy dziećmi Bożymi, ale jeszcze się nie ujawniło, czym będziemy. Wiemy, że gdy się objawi, będziemy do Niego podobni, bo ujrzymy Go takim, jaki jest. Każdy zaś, kto pokłada w Nim nadzieję, uświęca się, podobnie jak On jest święty” (1 J 3, 1-3).

Licznie zgromadzeni wierni  usłyszeli egzystencjalną i teologiczną wykładnię Janowych słów: – Dzisiaj odkrywamy, że Bóg ma serce, twarz, objawioną w Jezusie Chrystusie, ludzkie ręce i przebity bok. Potwierdzamy to prośbą, odkryciem naszych najnowszych czasów: Jezu, ufam Tobie!

Reklama

Następnie abp Depo wskazał na chrześcijaństwo, które w swej istocie nie jest intelektualną spekulacją, na Kościół, który nie jest instytucją charytatywną, na rzeczywistość wiary, która nie może się ograniczać do jakiegoś poczucia moralności. Zaznaczył, że „tu trzeba czegoś więcej, trzeba dotknąć serca Jezusa, do Niego przylgnąć, by się napełnić radością bycia miłowanym i niesamotnym, zwłaszcza w chwilach ciemności i smutku”.

– Współczesny świat musi na nowo odkryć Boga dla ważności naszego człowieczeństwa. Bo tam, gdzie wyklucza się Boga, pozostaje nicość i cierpiący bez sensu człowiek – mówił dobitnie metropolita częstochowski i dodał: – Oczywiście, człowiek może w swej wolności odrzucić program Ośmiu błogosławieństw Chrystusa, które On sam wypełnił, aż po śmierć i zmartwychwstanie. Dlatego wierząc w Jego zwycięstwo nad śmiercią, uzasadniamy sens naszej wiary, która zadaje kłam bezsensowi śmierci i cierpieniu istot ludzkich.

Na zakończenie abp Depo wskazał na radość, jaka płynie z ewangelicznego zapewnienia, że nasze imiona są zapisane u Boga: – Nie jesteśmy anonimowym tłumem przechodzącym przez życie. Idziemy do domu Ojca zaproszeni imiennie. Celem człowieka jest bowiem życie bez końca i radość wieczna.

Po Mszy św. metropolita częstochowski przewodniczył procesji po cmentarzu z modlitwą za zmarłych.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2022-11-01 16:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papieskie drzewa na częstochowskim Stradomiu

Wojciech Mścichowski

Dokładnie przed 170 laty wyruszył z Częstochowy na Drogę Żelazną Kolei Warszawsko - Wiedeńskiej pierwszy pociąg, otwierając okno na świat nie tylko Jasnogórskiemu Sanktuarium, lecz także niewielkiej dotychczas aglomeracji miejskiej.

Więcej ...

Jej imię znaczy mądrość

pl.wikipedia.org

Patronką dnia (15 maja) jest św. Zofia, wdowa, męczennica.

Więcej ...

Bratysława: Kościół modli się za rannego premiera i apeluje o pokój społeczny

2024-05-15 19:56

PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Życzę Panu Premierowi szybkiego powrotu do zdrowia, a wiernych wzywam do modlitwy o pokój dla naszej Ojczyzny i wszystkich obywateli Republiki Słowackiej - napisał w związku z atakiem na premiera Roberta Fico przewodniczący Konferencji Episkopatu Słowacji abp. Bernard Bober.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Diecezja rzeszowska po aresztowaniu księdza:...

Kościół

Diecezja rzeszowska po aresztowaniu księdza:...

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Kościół

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania