Reklama

Polska

Kard. Ryłko na Wawelu: tutaj historia budzi nadzieję na przyszłość

M. Cichoń

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Pomimo upływu wieków, ta katedra wciąż pulsuje życiem. Tutaj lekcja historii otwiera nas na dojrzałe przeżywanie teraźniejszości i budzi nadzieję na przyszłość” – mówił kard. Stanisław Ryłko, który jako legat papieski przewodniczył Mszy św. z okazji jubileuszu 650-lecia konsekracji katedry wawelskiej.

Dokładniej 650 lat temu, 28 marca 1364 r., arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogoria w obecności króla Kazimierza Wielkiego uroczyście konsekrował Krakowski Kościół Katedralny. Wydarzeniom jubileuszowym na Wawelu przewodniczył kard. Stanisław Ryłko jako legat papieski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hierarcha nazwał katedrę wawelską „żywą księgą”. „Pomimo upływu wieków, ta katedra wciąż pulsuje życiem. Tutaj lekcja historii otwiera nas na dojrzałe przeżywanie teraźniejszości i budzi nadzieję na przyszłość. Uczy tę przyszłość mądrze budować. Budować ją na skale, którą jest Chrystus” – mówił kard. Ryłko.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich stwierdził, że człowiek w każdej epoce potrzebuje obecności Boga i miejsc, w których może Go spotykać i wsłuchiwać się w Jego słowo. Hierarcha przywołał przykład Nowej Huty, która miała być miastem bez Boga i kościołów. „Czy doświadczenie Nowej Huty sprzed lat, doświadczenie heroicznej batalii o krzyż i prawo Boga do zamieszkania wśród ludzi nie zatarło się już w naszej pamięci?” – pytał kard. Ryłko.

Legat papieski zaznaczył, że katedra wawelska jest świadkiem wiary naszych praojców i historii zbawienia, która dzieje się na tych ziemiach. „W tej katedrze zakorzeniamy się w dziejach naszej ojczyzny i dzięki temu odkrywamy naszą najgłębszą tożsamość, jako Polacy i jako chrześcijanie” – podkreślał kaznodzieja.

Kard. Ryłko zwrócił też uwagę na rolę pamięci o korzeniach, z których człowiek wyrasta. „Człowiek, który nie pamięta o swoich korzeniach, który się ich wyrzeka, to człowiek bez tożsamości – zapomina kim jest. Jest jak trzcina na wietrze i można nim manipulować z wielką łatwością” – mówił purpurat zaznaczając, że katedra na Wawelu jest świadkiem chrześcijańskich korzeni Polski i Polaków. Ale, wg kaznodziei, świat narzuca wzorce postępowania sprzeczne z Ewangelią. „Niestety wielu z naszych rodaków tej pokusie ulega i od Boga się odwraca” – zauważył hierarcha.

Reklama

W czasie Mszy św. kard. Stanisław Dziwisz przypomniał, że w związku z jubileuszem Ojciec Święty Franciszek udzielił przywileju odpustu zupełnego, który można uzyskać pod zwykłymi warunkami za nawiedzenie katedry od 27 marca do końca bieżącego roku.

W krakowskich uroczystościach jubileuszowych wzięli udział m.in. kard. Dominik Duka OP, prymas Czech; abp Józef Kowalczyk, prymas Polski oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, liczni biskupi i kapłani, przedstawiciele władz miejskich i samorządowych oraz wyższych uczelni.

Uroczystości związane z jubileuszem 650-lecia konsekracji Katedry św. Stanisława BM i św. Wacława na Wawelu trwały dwa dni od 27 do 28 marca. Ważną częścią obchodów była sesja naukowa „Klejnot w koronie” zorganizowana przez Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Katedra na Wawelu zajmuje wyjątkową pozycję w dziejach Polski i w świadomości narodu polskiego. Jest od stuleci miejscem kultu św. Stanisława, który w nierozerwalny sposób wiąże się z ideą zjednoczonego i niepodległego państwa polskiego.

Pełni szczególną rolę w historii Polski ze względu na fakt, iż przez czterysta lat była kościołem polskich królów. Począwszy od Władysława Łokietka w Katedrze na Wawelu koronowali się wszyscy polscy królowie, z wyjątkiem Stanisława Leszczyńskiego i Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Z Katedrą na Wawelu szczególnie związany był też bł. Jan Paweł II poprzez cztery decydujące momenty jego życia. Tutaj, 2 listopada 1946 r., jeszcze jako ksiądz, Karol Wojtyła odprawił swoją pierwszą mszę przy neoromańskim ołtarzu w krypcie św. Leonarda m.in. w intencji swych zmarłych rodziców i brata.

Reklama

28 września 1958 r. w uroczystość św. Wacława, patrona katedry wawelskiej był konsekrowany na biskupa a 8 marca 1964 r. odbył się Jego arcybiskupi ingres do katedry i ingres kardynalski w dniu 9 lipca 1967 r.

„Zdajemy sobie wszyscy dobrze sprawę, że wejść do tej katedry nie można bez wzruszenia. Więcej powiem: nie można do niej wejść bez drżenia wewnętrznego, bez lęku bo zawiera się w niej – jak mało w której katedrze świata – ogromna wielkość, którą przemawia cała nasza historia, cała nasza przeszłość” – powiedział 8 marca 1964 r. abp Karol Wojtyła w czasie swojego ingresu.

Podziel się:

Oceń:

2014-03-28 22:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

"Dialogi u św. Anny". Abp Jędraszewski o tym jak dobrze odmawiać koronkę do Bożego Miłosierdzia

Małgorzata Cichoń

W czwartek wieczorem wierni spotkali się po raz kolejny w krakowskiej kolegiacie św. Anny na "Dialogach u św. Anny" z arcybiskupem Markiem Jędraszewskim. Temat kwietniowej odsłony cyklu brzmiał "Sekretarka Bożego Miłosierdzia. 80-lecie obrazu Jezusa Miłosiernego”.

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: Paraklet stoi zawsze po naszej stronie

2024-05-19 08:32

Pio Si/pl.fotolia.com

Nie musimy się lękać, jesteśmy pocieszeni, bo przy całym dramatyzmie naszych grzechów i słabości wiemy, że nie jesteśmy sami, że Duch - Paraklet - stoi zawsze po naszej stronie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii uroczystości Zesłania Ducha Świętego 19 maja.

Więcej ...

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47
Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj