Reklama

Aula

Częstochowa: warsztaty medialne i katechetyczne o zagrożeniach płynących od manga i anime

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zagrożeń duchowych płynących z japońskiej popkultury, szczególnie od tzw. manga (komiksów) i anime (filmów) wobec dzieci i młodego pokolenia dotyczyły warsztaty edukacji medialnej i katechetyczne, które wieczorem 7 kwietnia odbyły się w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

Warsztaty przeznaczone dla rodziców, wychowawców, nauczycieli i katechetów poprowadziła mgr Małgorzata Więczkowska - pedagog, medioznawca, autorka Innowacyjnego Serwisu Internetowego Edukacja Medialna www.edukacjamedialna.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Małgorzata Więczkowska zwróciła uwagę, że „japońska popkultura obecna już w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie i oparta jest m. in. na sintoizmie, który reprezentuje całkowicie inną tradycję niż chrześcijańska i oparty jest m.in. na politeizmie, praktykach magicznych, odmiennej eschatologii i synkretyzmie religijnym.” - Na rynku polskim już bardzo mocno obecne są komiksy japońskie i filmy, które mają na dzieci i młodzież oddziaływanie długofalowe polegające m. in. na manipulacji semantycznej - mówiła Małgorzata Więczkowska.

Prelegentka podkreśliła, że wobec młodych ludzi stosuje się różne japońskie przekazy medialne takie jak: manga, anime, czasopisma dla fanów manga i anime, gadżety, figurki, gry komputerowe i strony internetowe. - Zauważa się także różne formy aktywności, jak m. in. kolekcjonerstwo, działalność twórcza i szkoły rysowania manga, cykliczne spotkania i konwenty - mówiła Więczkowska i dodała, że „niemal w każdej szkole znajdziemy fanów manga.”

„Bardzo niebezpieczne są konwenty, cykliczne spotkania fanów manga, podczas których promuje się m. in. miękka pornografię tzw. ecchi, niemoralne relacje, organizuje się konwentowe śluby, czyli parodię sakramentu małżeństwa”- kontynuowała Małgorzata Więczkowska.

Prelegentka zwróciła uwagę, że „treści magiczne i manipulacje semantyczne obecne są w publikacjach i książkach przeznaczonych dla fanów manga i anime.”- Można na rynku wydawniczym znaleźć takie publikacje, które uderzają w chrześcijaństwo jak m. in. „Neon Genesis Evangelion”, „New Bible Black” i „The Manga Bible” - podkreśliła Więczkowska i dodała, że „młode pokolenie uczone jest braku szacunku wobec znaków religijnych.”

Reklama

„To nie jest ubogacenie kulturowe a deprawacja młodych ludzi”- mówiła Więczkowska.

Na zakończenie Małgorzata Więczkowska zwróciła również uwagę na symptomy uzależnienia młodych ludzi od pewnych grup i treści. - Oddziaływanie przekazów medialnych dokonuje się przez: podawanie i modelowanie wzorców i norm społecznych, prowokacje sytuacyjne, nadawanie znaczeń emocjonalnych, trening, zabawę - mówiła Więczkowska.

„Symptomy uzależnienia od jakiejś grupy i treści objawiają się m. in. przez zachowanie, ubiór, słownictwo, przedmiot zainteresowań. Życie rodzinne i szkolne stają się obojętne dla młodych ludzi. U dzieci i młodzieży następuje zmiana nastrojów, agresja i obojętność. Manga i anime niosą ważne konsekwencje społeczne”- przestrzegała Małgorzata Więczkowska.

Małgorzata Więczkowska - pedagog, medioznawca, autorka Innowacyjnego Serwisu Internetowego Edukacja Medialna www.edukacjamedialna.pl Autorka znakomitej książki o zagrożeniach pt. „Co wciąga twoje dziecko?” oraz licznych artykułów, recenzji w czasopismach i specjalistycznych publikacjach. Uczestniczka cyklu audycji radiowych, telewizyjnych dotyczących wychowania dzieci i ochrony przed współczesnymi zagrożeniami.

Podziel się:

Oceń:

+1 -3
2014-04-08 12:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Viki Gabor zwycięża Eurowizję Junior

fot. UM Gliwice

Piosenka "Superhero" w wykonaniu Viki Gabor wygrała Eurowizję Junior 2019. Polka wgrała głosowanie wśród widzów oraz zajęła drugie miejsce w głosowaniu jurorów! To drugie zwycięstwo z rzędu Polski na dziecięcym konkursie piosenki Eurowizji.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst