Reklama

Kościół

Papież wzywa duszpasterzy i świeckich do współdziałania w Kościele i w świecie

Karol Porwich/Niedziela

„Chciałbym, abyśmy wszyscy mieli w sercach i umysłach tę piękną wizję Kościoła: Kościoła dążącego do misji, w którym jednoczy się siły i w którym idziemy razem, by ewangelizować” – powiedział Ojciec Święty do uczestników watykańskiej Konferencji Przewodniczących i Osób odpowiedzialnych Komisji Episkopatów ds. Świeckich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Franciszek zaznaczył, że tematyka konferencji zorganizowanej przez Dykasterię do spraw Świeckich, Rodziny i Życia łączy się z kwestią synodalności a droga, którą Bóg wskazuje Kościołowi, polega właśnie na przeżywaniu komunii i podążaniu razem w sposób bardziej intensywny i konkretny. Powinien on żyć jako prawdziwy Lud, zjednoczony jedną wiarą w Chrystusa Zbawiciela, ożywiony tym samym Duchem uświęcającym i ukierunkowany na tę samą misję głoszenia miłości miłosiernej Boga Ojca.

Papież podkreślił, że Kościół powinien dążyć do tego, aby był Ludem zjednoczonym w misji. „Nie odizolowane jednostki, ale lud, który ewangelizuje!” – stwierdził. Wskazał, że także formacja świeckich musi być ukierunkowana na misję, zaś apostolstwo świeckich jest przede wszystkim świadectwem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że Kościół, aby być misyjnym, jest powołany do bycia synodalnym, a współodpowiedzialność świeckich w Kościele ma swą podstawę w wizji Kościoła jako Ludu Bożego, którego świeccy są pełnoprawną częścią wraz z wyświęconymi kapłanami. Zaapelował o przywrócenie «eklezjologii integralnej», „w której wszystko jest zjednoczone przez przynależność do Chrystusa i przez nadprzyrodzoną komunię z Nim i z braćmi, przezwyciężając wizję socjologiczną, która rozróżnia klasy i rangi społeczne i która zasadniczo opiera się na „władzy” przypisanej każdej kategorii. Należy kłaść nacisk na jedność, a nie na rozdzielenie” - powiedział papież.

Mówiąc o relacji między duchownymi a świeckimi Franciszek podkreślił, że podstawowym elementem przynależności do Kościoła jest bycie chrześcijaninem, czyniąca wszystkich braćmi i siostrami. Przytoczył sformułowanie Dokumentu CELAM z Puebla z 1979 roku: świeccy są mężczyznami i kobietami „Kościoła w sercu świata” oraz mężczyznami i kobietami „świata w sercu Kościoła”.

Reklama

Papież wezwał do wykorzystania ich darów, tak aby wnosili swój wkład w życie Kościoła. Zaznaczył, że „należy zawsze konsultować się z nimi podczas przygotowywania nowych inicjatyw duszpasterskich na każdym poziomie, lokalnym, krajowym i powszechnym. Należy udzielić im głosu w radach duszpasterskich Kościołów partykularnych. Powinni być obecni w biurach diecezji… I razem z duszpasterzami muszą dawać chrześcijańskie świadectwo w środowiskach świeckich: w świecie pracy, kultury, polityki, sztuki, komunikacji społecznej”. Papież streścił to słowami: świeccy i duszpasterze razem w Kościele, świeccy i duszpasterze razem w świecie.

„Chciałbym, abyśmy wszyscy mieli w sercach i umysłach tę piękną wizję Kościoła: Kościoła dążącego do misji, w którym jednoczy się siły i w którym idziemy razem, by ewangelizować; Kościoła, w którym tym, co nas łączy, jest nasze bycie chrześcijanami, nasza przynależność do Jezusa; Kościoła, w którym świeccy i duszpasterze żyją w prawdziwym braterstwie, pracując ramię w ramię każdego dnia, w każdej dziedzinie duszpasterstwa” – powiedział Ojciec Święty do uczestników watykańskiej Konferencji Przewodniczących i Osób odpowiedzialnych Komisji Episkopatów ds. Świeckich.

Podziel się:

Oceń:

2023-02-18 14:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zebranie KEP: Troska o ubogich, wybory sekretarza KEP i odznaczenie "Sprawiedliwych"

Artur Stelmasiak

Troska Kościoła o ubogich, relacje Kościoła i państwa w różnych krajach Europy oraz wybór nowego sekretarza generalnego Episkopatu – to główne tematy 365 zebrania plenarnego KEP. Obrady odbędą się 10 i 11 czerwca w Warszawie. Po raz pierwszy w historii, podczas spotkania Episkopatu zostaną wręczone odznaczenia "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", przyznawane za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej.

Więcej ...

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

2024-05-16 15:04

Monika Książek/Niedziela

W związku z doniesieniami medialnymi, zgodnie z którymi Pan Rafał Trzaskowski Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy zakazał urzędnikom eksponowania symboli religijnych związanych z określoną religią czy wyznaniem w przestrzeni, np. na ścianach, na biurkach, należy przypomnieć o podstawowym prawie każdego człowieka, które posiada dlatego, że jest człowiekiem, bez względu na to czy jest ochrzczony czy nie.

Więcej ...

Papież: konieczne jest duszpasterstwo świata sportu

2024-05-16 18:49

PAP/Riccardo Antimiani

Na konieczność duszpasterstwa świata sportu oraz edukacji w zakresie prawdziwych wartości sportowego współzawodnictwa zwrócił uwagę papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Międzynarodowej Konferencji na temat Sportu i Duchowości „Mettere la vita in gioco” (Stawiając życie na szali), jaka w dniach 16-18 maja odbywa się w Rzymie. Organizuje ją watykańska Dykasterię ds. Kultury i Edukacji wraz z ambasadą Francji przy Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania