Reklama

Wiara

Jak spędza wakacje biskup? Jak spędzał je jako dziecko? Czy miał dziewczynę? Bp Andrzej Przybylski - też człowiek!

Bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Jak spędzi wakacje biskup? Jak spędzał je jako dziecko i jako młody ksiądz? Co to jest fioletowy humor? Po co biskupowi piuska? Jaka była droga bp. Andrzeja od pedagogiki specjalnej do seminarium duchownego? O czym marzył jako student? Czy miał dziewczynę? Jaką rolę w jego życiu pełnili i pełnią ludzie chorzy? Co jest największą radością księdza? Co to znaczy, że biskup spotyka las, a nie drzewa? Jakie miał lęki, kiedy zaproponowano mu zostanie biskupem? Czego zdaniem bp. Andrzeja potrzebuje świat od Kościoła? A na sam koniec: o jaką modlitwę biskup Andrzej chce nas poprosić?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W letnich okolicznościach przyrody, w lipcowym odcinku „Biskup też człowiek”, na pięknym ukwieconym tarasie Patrycja Hurlak rozmawia z bp. Andrzejem Przybylskim, biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej.

Bp Andrzej Przybylski urodził się 26 listopada 1964 roku w Łowiczu. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. W 1988 r. wstąpił do Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, uzyskując magisterium z teologii dogmatycznej. 30 maja 1993 r. abp metropolita częstochowski Stanisław Nowak w katedrze częstochowskiej udzielił mu święceń prezbiteratu. W 2006 na podstawie dysertacji „Działalność edukacyjna i myśl pedagogiczna św. Edyty Stein” uzyskał doktorat z nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W latach 1993–1994 pracował jako wikariusz w parafii św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie. Następnie był osobistym sekretarzem i kapelanem abp. Stanisława Nowaka, jednocześnie pełniąc funkcje administratora domu biskupiego, dyrektora wydziału duszpasterstwa młodych w kurii metropolitalnej, asystenta diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i duszpasterza w kościele rektorskim Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie. W latach 1998–2008 zajmował stanowisko diecezjalnego duszpasterza akademickiego, przyczyniając się do wybudowania w Częstochowie nowego ośrodka akademickiego z kościołem i erygowania w 2004 r. pierwszej w Polsce personalnej parafii akademickiej pw. św. Ireneusza, której został proboszczem. W 2015 r. został proboszczem parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu.

W 2006 r. został wykładowcą pedagogiki w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej i w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie. W latach 2008–2015 piastował urząd rektora częstochowskiego seminarium. Był redaktorem czasopisma „Niedziela”. Autor książek m.in.: Wspólnota wiary i działania, Działalność edukacyjna i myśl pedagogiczna św. Edyty Stein, Gadu-gadu z księdzem.

Reklama

20 maja 2017 papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej. Święcenia biskupie przyjął 24 czerwca 2017 w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie. Jako dewizę biskupią przyjął słowa „In Christo” (W Chrystusie).

W ramach prac Konferencji Episkopatu Polski został delegatem ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym, a potem delegatem ds. Powołań, wszedł w skład Komisji Wychowania Katolickiego, Rady ds. Społecznych oraz Komisji Duchowieństwa.

Rozmowa Patrycji Hurlak z bp. Andrzejem Przybylskim:

Podziel się:

Oceń:

+13 0
2023-07-14 07:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świąteczna amnestia

Archiwum ks. A. Przybylskiego

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: trwać w Chrystusie - to nasze zadanie

2024-04-28 15:22
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

My jesteśmy jak latorośle. Jezus jest winnym krzewem. I to tak naprawdę On dzięki swojemu słowu nas oczyszcza. Jego Ojciec robi wszystko, żeby ta winorośl funkcjonowała jak najlepiej, a naszym zadaniem, jedynym zadaniem w tej Ewangelii, to jest po prostu trwać w Chrystusie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Piątej Niedzieli Wielkanocnej 28 kwietnia.

Więcej ...

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego