Reklama

Kościół

ŚDM w Lizbonie: Wspólnota z Taizé i Chemin Neuf zorganizowały ekumeniczną modlitwę o pokój

Adobe Stock

Ekumeniczną modlitwę o pokój zorganizowały Wspólnota z Taizé i wspólnota Chemin Neuf (Nowa Droga) w ramach odbywających się w Lizbonie Światowych Dni Młodzieży. W kościele św. Dominika w historycznym centrum stolicy Portugalii 3 sierpnia wieczorem zgromadziło się około 1500 osób, w tym duchowni różnych wyznań chrześcijańskich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przy śpiewie „Laudate omnes gentes” procesjonalnie wniesiono na ołtarz księgę Pisma Świętego. Obok ustawiono pustą patenę na znak smutku podziału i nadziei na przyszłą jedność wyznawców Chrystusa. Z kolei przy śpiewie „Jésus, le Christ” zapalono świeczki i przekazywane sobie przez uczestników modlitewnego czuwania światło rozjaśniło świątynię. Odczytano w kilku językach fragment Ewangelii o miłosiernym Samarytaninie, po czym przy śpiewie w języku polskim „Bóg jest miłością” wygaszono świeczki i modlono się przez kilka minut w ciszy. Po śpiewie „Magnificat” nastąpiły wezwania modlitewne wypowiadane przez duchownych różnych wyznań, m.in. o to, byśmy żyli ze sobą jak bracia siostry. Odczytano modlitwę o jedność chrześcijan, a także odmówiono (każdy w swoim języku) modlitwę „Ojcze nasz”.

Na koniec głos zabrał brat Alois, przeor Wspólnoty z Taizé. Komentując przypowieść o miłosiernym Samarytaninie podkreślił, że jest ona sercem Ewangelii. Zapewnił, że to sam Chrystus patrzy na nas z miłością i przyszedł, by opatrzyć i uzdrowić nasze rany, a nie po to, by nas potępić. Każdego dnia możemy przyjmować miłosierdzie Boga i udzielać go innym ludziom. Naprawiając niesprawiedliwość na świecie, widzimy, że Chrystus jest obecny w ranach bliźnich i w nich czeka na nasze współczucie. Jezus spotyka ludzi i towarzyszy im bez względu na ich kondycję – podkreślił zakonnik. Zaapelował też o leczenie ram podziałów między chrześcijanami, czego doświadczeniem może być ekumeniczne, przedsynodalne czuwanie modlitewne w Watykanie 30 września, do udziału w którym wszystkich zaprosił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Modlitwa trwała nadal dla tych, którzy chcieli oprzeć czoło na ikonie krzyża, by powierzyć Chrystusowi swe ciężary życia.

Wspólnota z Taizé podczas ŚDM zaprasza na modlitwy do kościoła św. Dominika. 1 sierpnia odbywały się one dwukrotnie w ciągu dnia, 2 sierpnia trzykrotnie, a 3 i 4 sierpnia – po jeden raz. Trwają około, godziny. W pierwsze dni cieszyły się one tak wielkim zainteresowaniem, że nie starczyło dla wszystkich chętnych miejsca w świątyni, do której wpuszczano do 1500 osób. Modlitwom z charakterystycznymi, znanymi na całym świecie medytacyjnymi śpiewami, przewodniczy ustępujący po 18 latach pełnienia swej funkcji przeor wspólnoty, brat Alois. W przerwach między modlitwami kościół pozostaje otwarty na osobistą modlitwę. Bracia z Taizé czekają w gotowości do rozmowy z każdym, kto tego zapragnie.

Reklama

Z kolei wspólnota Chemin Neuf prowadzi w czasie lizbońskiego ŚDM ewangelizację w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego, znanej jako Basílica da Estrela, i wokół niej. Przed ŚDM wspólnota przygotowała trzy wydarzenia do nich przygotowujące.

Pierwszym był Festiwal „Welcome to paradise” (Witajcie w raju), którego celem było umożliwienie uczestnikom zrobienie kolejnego kroku w spotkaniu z Chrystusem. Doroczna impreza odbywała się tym razem w dniach 26 lipca – 1 sierpnia w Portimão na południu Portugalii z udziałem 5 tys. młodych ludzi z 40 krajów i 15 wyznań chrześcijańskich. Festiwal miał charakter „à la carte”, tzn. uczestnicy sami decydowali w czym chcą danego dnia uczestniczyć: warsztatach z ekologii, grze w siatkówkę plażową, modlitwie czy popołudniu spędzonym na plaży. Zamiarem organizatorów było, aby Welcome to Paradise nie był tylko letnią imprezą, ale stał się ruchem mobilizacyjnym, który będzie miał wpływ na cały świat.

Drugim wydarzeniem, odbywającym się w tym samym czasie i miejscu, był kurs Changemakers (Sprawcy zmiany), nazywany „COP 21 chrześcijan”. „W obliczu kryzysu zdrowotnego, gospodarczego, społecznego i środowiskowego, którego doświadczamy, mamy wybór: czy szukamy rozwiązań w tradycyjnych schematach, które rządzą naszymi obecnymi społeczeństwami, czy też mamy odwagę marzyć i tworzyć coś nowego, świat, w którym liczy się to, co globalne i to, co szczególne, świat, w którym każda jednostka może odzyskać swoją godność dziecka Bożego? Bardziej niż kiedykolwiek nasz świat potrzebuje budowniczych pokoju, nadziei i braterstwa. Bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje ona mężczyzn i kobiet ze wszystkich kultur i wszystkich narodów, którzy zjednoczą się, by zadać sobie to samo pytanie: jakiej zmiany chcę i jak mogę być jej częścią?” – pytali organizatorzy. Wskazywali, że Changemakers to „nowe narzędzie do formacje i towarzyszenia młodym ludziom w wymiarze zaangażowania, ekologii i polityki. Umożliwia ewangelizację lub formację chrześcijańską poprzez zaspokojenie wielkiego pragnienia młodych ludzi, by służyć dobru wspólnemu i planecie”. Była to „propozycja złożona z dróg: Polityka, Przywództwo, Ekologia, Sztuka i Wiara, Sprawiedliwość Społeczna, itp.”. Oferowała debaty partycypacyjne i warsztaty współpracy, które pozwolą urzeczywistnić pomysły młodych ludzi.

Reklama

Trzecim wydarzeniem było tworzenie od 2021 roku międzynarodowego spektaklu muzycznego „AMA”. Od 15 do 22 lipca 400 młodych ludzi z całego świata odbywało próby, po czym jako kilak wędrownych 60-osobowych trup udało się w tygodniowe tournée po portugalskich miastach.

Natomiast po ŚDM Chemin Neuf proponuje tygodniowe (7-13 sierpnia) rekolekcje w ciszy. Będą to ćwiczenia duchowe według św. Ignacego Loyoli, z towarzyszeniem duchowym każdego dnia. Odbędą się one w dawnym klasztorze kartuzów w Saragossie w Hiszpanii.

Podziel się:

Oceń:

2023-08-04 09:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Owoce Światowych Dni Młodzieży?

Rachele Ottaviani

Dzięki Dniom w Diecezjach nawiązały się nowe przyjaźnie, wymieniono się doświadczeniami wiary i kultury, młodzi bawili się razem w Warszawie i Krakowie, a teraz z nostalgią wspominają polską gościnność.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Komisja Wychowania Katolickiego KEP przeciwna propozycjom MEN dotyczącym organizacji lekcji religii w szkole

2024-05-18 13:04

Karol Porwich/Niedziela

Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraziła sprzeciw wobec proponowanych przez MEN rozwiązań dotyczących łączenia uczniów różnych klas podczas lekcji religii w szkole. Czytamy o tym w komunikacie z posiedzenia Komisji, która obradowała 17 maja pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala. Komisja przypomniała, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów