Reklama

Niedziela Lubelska

Chełm. Wołanie o pamięć, przebaczenie i pojednanie

Tadeusz Boniecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kościele Świętej Rodziny w Chełmie z inicjatywy Towarzystwa Rodzin Kresowych odsłonięto tablicę poświęconą Polakom pomordowanym przed 80 laty na Wołyniu.

Jak podkreśla prezes towarzystwa, Krzysztof Kołtun, „wymordowani Polacy są warci pamięci”. - 80 lat temu na Wołyniu kościoły, klasztory, pałace i dwory, zostały zniszczone i zrównane z ziemią przez ukraińskich nacjonalistów spod znaku Bandery. Nasi rodacy zostali tam bestialsko wymordowani, często spaleni żywcem w świątyniach, gdy modlili się podczas niedzielnej Mszy św. Największe straty poniosła wówczas diecezja łucka na Wołyniu. Wymordowano ludność wsi, ograbiono i spalono dorobek naszych pokoleń. Wołyń opustoszał. Tysiące mogił i ciał jest rozsianych po tej ziemi. Wielu z nich dotychczas nie odnaleziono. O tym ludobójstwie dokonanym z nienawiścią przez Ukraińców opowiadają dzisiaj świadkowie, którym udało się cudem uciec przed tą rzezią - mówi K. Kołtun. - W czasie masowego ludobójstwa tylko w powiecie lubomelskim zginęło w sumie ponad 4 tys. Polaków. Pamięć o nich przywołuje nas dzisiaj do tablicy, aby upamiętnić ich śmierć w 80. rocznicę tragedii. Dusze męczenników i ich wołanie do Boga niech będą świadectwem męczeństwa polskiego narodu w czasie II wojny światowej. Niech ostatnie łzy łączą się z kroplami święconej wody, żywiąc nadzieję na ich zbawienie - powiedział podczas uroczystości poświęcenia tablicy Krzysztof Kołtun. Jak podkreślił, „tablica w kościele Świętej Rodziny ma skłaniać do refleksji nad ofiarami zbrodni wołyńskiej, wzbudzać pamięć o nich oraz przestrzegać przed polityką nienawiści”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odsłonięcia i poświęcenia tablicy dokonał proboszcz ks. Mirosław Bończoszek w towarzystwie Krzysztofa Kołtuna oraz przedstawicieli Rodzin Kresowych. Proboszcz odprawił Mszę św. w intencji wszystkich Kresowian, a szczególnie pochodzących z Wołynia. W niezwykle płomiennym i emocjonalnym kazaniu przypomniał tło historyczne mordu na Wołyniu oraz zaapelował o pamięć i przebaczenie. - Zbrodnia wołyńska jest jednym z najbardziej dramatycznych epizodów II wojny światowej. W przeciwieństwie do mordów dokonywanych przez okupantów niemieckich i sowieckich, ludobójstwo na Wołyniu było często popełniane przez sąsiadów ofiar, których przodkowie przez wiele stuleci zamieszkiwali razem w tych samych wsiach i osadach. Sąsiad, który na tej samej ziemi pracował, przy tym samym stole zasiadał, w tych samych radosnych uroczystościach uczestniczył, przyszedł i bestialsko mordował swoich sąsiadów Polaków. Sprawcami były organizacje ukraińskich nacjonalistów OUN i UPA, frakcja Stefana Bandery, którego Ukraińcy dzisiaj traktują jak bohatera narodowego i nie chcą słyszeć, że miał cokolwiek wspólnego z mordowaniem Polaków - powiedział ks. Bończoszek. Przypomniał, że wśród Ukraińców byli jednak i tacy, którzy bronili Polaków, ostrzegali ich przed grożącym niebezpieczeństwem; zdarzało się, że za to ginęli z rąk własnych rodaków żądnych krwi Polaków. Duszpasterz podkreślił, że zatrzymując się nad ogromem krzywd, jakie się wówczas dokonały, nie można zapomnieć o wezwaniu do przebaczenia i pojednania polsko-ukraińskiego. - Nie możemy nie przebaczyć. Nie możemy żyć w nienawiści, ale mamy okazać miłość, nawet tym, którzy patrząc po ludzku na nią nie zasługują. Mamy też pamiętać. Bo nie wolno nam zapomnieć o naszych bliskich, krewnych, rodakach wtedy zamordowanych - powiedział ksiądz proboszcz.

O tragicznych wydarzeniach mordu na Polakach na Wołyniu będzie przypominać mające powstać za kilka lat w Chełmie Muzeum Ofiar Ziemi Wołyńskiej, które będzie częścią Centrum Prawdy i Pojednania im. Lecha Kaczyńskiego.

Podziel się:

Oceń:

2023-09-06 09:47

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Karol Porwich/Niedziela

Udział we Mszy św. obowiązuje katolika w każdą niedzielę oraz w tzw. święta nakazane.

Więcej ...

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady