Reklama

Franciszek

Papież o przymierzach Starego Testamentu: są nadal aktualne

PAP/RICCARDO ANTIMIANI

Pomagajcie ludziom karmić się słowem Bożym, aby Pismo Święte rzeczywiście stało się dziedzictwem wszystkich – prosił papież włoskich biblistów. Dziś rano przyjął na audiencji uczestników krajowego tygodnia biblijnego. Jest on poświęcony przymierzom, które zawarł Bóg w historii zbawienia z Noem, Abrahamem i z Izraelem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Franciszek zauważył, że temat ten przewija się przez cały Stary i Nowy Testament, z napięciami oraz przeformułowaniami nieustannie oscylującymi między uniwersalizmem miłości Najwyższego do ludzi, z której nikt nie jest wykluczony, a partykularyzmem wybrania. Element jednoczący stanowi jednak nieodwołalność Bożych darów i powołania, Jego stała i wieloraka oferta komunii, na co zwracał już uwagę św. Jan Paweł II.

Mówiąc o przymierzu zawartym z Noem, Franciszek wyraził przekonanie, że dotyczyło ono relacji między ludzkością a stworzeniem. „W opowieści o potopie Bóg przywraca nadzieję i zbawienie ludzkości, spustoszonej przez nienawiść i przemoc, poprzez sprawiedliwość Patriarchy – zaznaczył papież. – Taka sprawiedliwość ma sama w sobie niezbywalny wymiar ekologiczny, polegający na ponownym odkryciu i poszanowaniu rytmów wpisanych w naturę ręką Stwórcy. Przymierze z Noem, które nigdy nie zostało przez Boga odwołane, nadal pobudza nas do sprawiedliwego oraz rozsądnego korzystania z zasobów planety. Dziś stanowi to przedmiot poważnej troski”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odnosząc się z kolei do przymierza z Abrahamem, Franciszek zauważył, że jest ono wspólne dla trzech religii monoteistycznych i zachowuje swoje znaczenie również w naszych czasach, wstrząsanych, jak wskazał papież, echem śmierci i wojny. Wiara w jednego Boga zaprasza i zachęca nas do życia jako bracia – podkreślił Ojciec Święty.

W tym kontekście odniósł się do przymierza zawartego na górze Synaj. Jest ono związane z darem Prawa i wyborem Izraela jako narzędzia zbawienia dla wszystkich narodów. „To również jest ważne. W rzeczywistości w Biblii, wbrew wszelkim pokusom interpretacji ekskluzywistycznej, partykularyzm wybrania jest zawsze funkcją uniwersalnego dobra i nigdy nie przybiera formy separacji lub wykluczenia. Bóg nigdy nie wybiera kogoś, aby wykluczyć innych, ale zawsze, aby włączyć wszystkich. Wydaje się, że Boże wybranie ma wymiar społeczny i misyjny. Stanowi to ważne ostrzeżenie dla naszych czasów, w których coraz większe podziały prowadzą do pogłębiania przepaści i wznoszenia murów między ludźmi czy narodami, ze szkodą dla jedności rodzaju ludzkiego i samego Ciała Chrystusa zgodnej z Bożym planem” – powiedział papież.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-09-07 16:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Biblia w suahili

@ Delphine Poggianti/ stock.adobe.com

Jaki ostatnio dostałeś prezent? Albo o jakim marzysz? O zegarku, laptopie, najnowszym iPadzie, luksusowych wakacjach?
Nikt przecież chyba nie marzy, aby otrzymać w prezencie osobiste Pismo Święte...

Więcej ...

Nikaragua: co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II?

2024-05-02 14:02

Episkopat Flickr

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady