Reklama

Sport

Paryż: przed igrzyskami olimpijskimi otwarto kaplicę Matki Bożej Sportowców

Karol Porwich/Niedziela

W paryskim kościele św. Marii Magdaleny (La Madeleine) otwarto kaplicę Matki Bożej Sportowców. Ma to być „miejsce słuchania i modlitwy” zarówno dla mistrzów, jak i dla amatorów różnych dyscyplin sportu. Czynne będzie ono do Letnich Igrzysk Olimpijskich, jakie odbędą się w stolicy Francji w 2024 roku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poświęcenie kaplicy 9 września zbiegło się z początkiem mistrzostw świata w rugby. W pobliżu świątyni, na placu Zgody (place de la Concorde) znajduje się, otwarta z okazji mistrzostw, wielka strefa kibica.

W kaplicy znajduje się ołtarz z figurą Matki Bożej, a obok dwa ekrany, na których przesuwają się cytaty z Biblii oraz papieskich przemówień i encyklik. Ekran dotykowy pozwala na pozostawienie intencji modlitewnej, a także na nawiązanie kontaktu z kapelanem sportowców.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O potrzebie stworzenia takiego miejsca mówili sami sportowcy, wyjaśnia biskup pomocniczy archidiecezji paryskiej Philippe Marsset, który poświęcił kaplicę. Spotkał się z nimi w Narodowym Instytucie Sportu. „Wielcy sportowcy są również wielkimi chrześcijanami. Mówią, że sport zajmuje całe ich życie, staje się jak Bóg! Nie ma już zbyt wiele miejsca na nic innego i zapominają trochę o sprawach duchowych. Chcemy po prostu być dla nich dostępni” – tłumaczy hierarcha.

Reklama

Podkreśla, że inicjatywa ma na celu „połączenie ciała i ducha”. Żartuje, że św. Maria Magdalena zostanie patronką sportowców, bo „zdobyła złoty medal, gdy biegła szybko do grobu” Chrystusa po Jego zmartwychwstaniu.

W czwartek 14 września, w dniu meczu rugby między Francją i Urugwajem, w kościele św. Marii Magdaleny będzie odprawiona Msza św., której młodzi uczestnicy przeniosą się następnie do strefy kibica na placu Zgody.

Natomiast na 8 października zaplanowano 10-kilometrowy bieg z bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego (Sacré-Coeur) na Montmartrze do katedry w podparyskim Saint-Denis. Jego uczestnicy mijać będą po drodze przyszłą wioskę olimpijską.

Kolejną inicjatywą przedolimpijską będzie Pater Cup – czyli turniej piłkarski dla księży.

Jednak podstawowym zadaniem Kościoła w związku z igrzyskami będzie animowanie, na zlecenie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, kapelanii w wiosce olimpijskiej, w której jedna z sal zostanie przeznaczona na miejsce modlitwy dla chrześcijan. Odpowiedzialna za ten projekt, zwany Holy Games (Święte Igrzyska), Isabelle de Chatellus przypomina, że na igrzyskach w Londynie w 2012 roku „było niemal 7 tys. próśb o duchowe towarzyszenie sportowcom”.

Tydzień przed rozpoczęciem igrzysk zostanie odprawiona Msza św. w intencji pokoju. Przypada bowiem wówczas początek tzw. rozejmu olimpijskiego, czyli tradycyjnego czasu zawieszenia broni na czas tych światowych zmagań sportowych. Ponieważ katedra Notre-Dame w Paryżu wciąż jest nieczynna po pożarze z 2019 roku, Msza będzie sprawowana właśnie kościele św. Marii Magdaleny.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-09-11 14:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Międzynarodowy Komitet Olimpijski i Stolica Apostolska wspólnie apelują o pokój

Adobe.Stock

We wspólnym apelu Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) i Stolica Apostolska wezwali do pójścia drogą pokoju. W dokumencie opublikowanym 25 października jego sygnatariusze wyrażają ubolewanie, że wojna, zmiany klimatyczne i kryzysy gospodarcze pociągają za sobą „nieopisany ból i cierpienie milionów ludzi”.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...