Reklama

Aktualności

Pierwsza od 500 lat wizyta papieża w Marsylii: Problematyka migracji i uchodźców

Grzegorz Gałązka

Udział w sesji zamykającej III edycję Spotkań Śródziemnomorskich, Msza św. na Stade Vélodrome, nabożeństwo maryjne w bazylice Notre Dame de la Garde – to główne wydarzenia, w których weźmie udział papież Franciszek podczas wizyty w Marsylii (22-23 września). Ojciec Święty spotka się także z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Francuskie media podkreślają, że będzie to pierwszy od 500 lat pobyt papieża w założonej w VI w. p.n.e. Marsylii. Dziennikarze mówią o wprowadzanych nadzwyczajnych zabezpieczeniach, zaznaczając jednocześnie, że wydarzenie to budzi aprobatę mieszkańców portowego miasta i entuzjazm wiernych. „Franciszek może przynieść trochę pokoju” – czytamy.

Papież w Marsylii, by promować drogi pokoju i integracji

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wizyta papieska, w najstarszym i drugim co do wielkości po Paryżu mieście we Francji, będzie skupiona wokół problematyki migracji i uchodźców. „Będę w Marsylii, aby promować drogi pokoju i integracji” – zapowiedział papież. To jego 44. zagraniczna podróż apostolska. Ojciec Święty przybędzie do stolicy regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże (Provence – Alpes – Côte d'Azur) na południu Francji, przede wszystkim po to, by wziąć udział w zakończeniu Spotkań Śródziemnomorskich („Rencontres Méditerranéennes”). „Pojadę do Marsylii, ale nie do Francji” – zaznaczał.

W sobotę, o godz. 10.00, Franciszek, którego zaprosił pochodzący z Algierii, arcybiskup Marsylii kard. Jean-Marc Aveline, weźmie udział w sesji zamykającej III edycję Spotkań Śródziemnomorskich w Palais du Pharo, z udziałem m.in. biskupów, władz miast i młodych ludzi z 20 krajów leżących nad Morzem Śródziemnym, a także przedstawicieli Afryki Subsaharyjskiej.

Tematyka spotkań dotyczy nierówności ekonomicznych, migracji i zmian klimatycznych. „To piękna inicjatywa, która odbywa się w ważnych miastach Morza Śródziemnego i gromadzi przywódców kościelnych i cywilnych, aby promować drogi pokoju, współpracy (…), ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska migracji” – mówił papież.

Msza św. i spotkanie z prezydentem Francji

Wylot Ojca Świętego do Marsylii z rzymskiego lotniska Fiumicino zaplanowany jest w piątek o godz. 14.35. O godz. 16.15 odbędzie się powitanie Franciszka na lotnisku w Marignane, w którym, pomimo że nie jest to wizyta państwowa, ma wziąć udział premier Francji Elisabeth Borne.

Reklama

Z lotniska papież uda się do bazyliki Notre-Dame-de-la-Garde, gdzie o godz. 17.15 przewidziane jest nabożeństwo maryjne z udziałem duchowieństwa z archidiecezji Marsylii. Następnie, o godz. 18.00, zaplanowana jest medytacja przy Pomniku Marynarzy i Migrantów zaginionych na morzu, w którym wezmą udział także przedstawiciele innych religii.

W sobotę o godz. 8.45 papież odbędzie prywatne spotkania z osobami znajdującymi się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Kolejnym punktem tego dnia (godz. 10.00) będzie udział w Spotkaniach Śródziemnomorskich. Następnie, o godz. 11.30, Franciszek będzie rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. To ich czwarte spotkanie, poprzednie odbyły się w Watykanie. O godz. 16.00, Ojciec Święty wyruszy papamobile na Stade Vélodrome, gdzie o godz. 16.15 rozpocznie nie się Msza św. z udziałem około 57 tys. osób. Po uroczystym pożegnaniu o godz. 19.15 samolot papieski wystartuje do Rzymu.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-09-19 15:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek autorytetem moralnym dla Polaków

Artur Stelmasiak

Rok pontyfikatu papieża Franciszka spowodował zdecydowaną poprawę opinii na temat sytuacji Kościoła katolickiego, i to zarówno w Polsce jak i na świecie – wynika z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Ponad 80 proc. badanych przyznało też, że papież Franciszek jest dla nich ważnym autorytetem moralnym.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22
Kościół w Zwanowicach

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady