Reklama

Kościół

Watykan: członkowie synodu rozmawiają o tym, jakie tematy wydają się kluczowe

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Jak zwiększyć i rozbudzić braterstwo we wszystkich wspólnotach chrześcijańskich? Co powinno zostać zmienione, byśmy byli Kościołem przyjmującym? – to dwa z wielu pytań, jakie powracają podczas sesji synodalnych. O tematach, nad którymi pracują delegaci, mówił wczoraj popołudniu prefekt Dykasterii ds. Komunikacji, Paolo Ruffini na specjalnej konferencji prasowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Delegaci pracują w mniejszych grupach, po czym rozmowy tam prowadzone są relacjonowane całemu zgromadzeniu w krótkich 3-minutowych wystąpieniach. Jak zaznaczył Ruffini, w kliku kręgach poruszono kwestię roli kapłaństwa wynikającego z sakramentu święceń względem kapłaństwa powszechnego, w którym mamy udział na mocy chrztu. Ponadto pojawił się też temat roli kobiet i promowania ich aktywnego udziału w procesach decyzyjnych. Z innej strony zastanawiano się też nad wyzwaniem komunikacji z młodym pokoleniem, wśród którego tak dużą role odgrywa przestrzeń wirtualna – mówił prefekt Dykasterii ds. Komunikacji.

W wielu przemówieniach wybrzmiało, że Kościół jest rodziną, a także podkreślano rolę rodzin w Kościele. Mówiąc, że jest rodziną, miano na myśli, iż zawsze jest w nim miejsce dla każdego. Podkreślano wagę dzielenia się, komunikacji między wspólnotami, parafami, poszczególnymi grupami. Szczególna uwaga należy się młodym i biednym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród punktów krytycznych, mówiono m.in. o niebezpieczeństwie zagarniania władzy w miejsce sprawowania jej jako służby i o konieczności odejścia od pewnych nawyków. Mówiono, że synodalność jest częścią DNA Kościoła. Nacisk kładziony jest na modlitwę, słuchanie innych, słuchanie Ducha, centralne miejsce Słowa Bożego i Eucharystii.

Reklama

Mówiono też o tych, którzy nie mogli uczestniczyć w Synodzie. Po pierwsze to prześladowani albo dotknięci wielkimi kryzysami, jakie widzimy w naszym świecie, dlatego też podkreślono odczucie łączności z nimi. Są też tacy, którzy nie uczestniczą z powodu obojętności, apatii, jako reakcja na klerykalizm.

Pojawiły się tematy formacji w seminariach, formacji całego Ludu Bożego. W wielu wystąpieniach powracały słowa Benedykta XVI tak często cytowane przez Papieża Franciszka o tym, że Kościół się rozszerza nie przez prozelityzm, lecz przez przyciąganie.

Po tym jak niektórzy członkowie synodu udzielili wywiadów dla mediów pomimo zaproszenia papieskiego do postu od wypowiedzi publicznych, dziennikarze z zainteresowaniem pytali, czy takie osoby zostaną ukarane. Prefekt odpowiedział żartując: „przez kogo, przeze mnie?”, po czym wyjaśnił, że zgromadzenie synodalne jest spotkaniem braci i sióstr, które dało sobie pewien czas zawieszenia. Każdy członek synodu jednak osobiście musi rozeznać, w jaki sposób komunikować to, o czym mówi się w ramach zgromadzenia.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-10-07 18:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież rozmawiał z palestyńskim prezydentem

PAP/ALESSANDRO DI MEO

Papież odbył rozmowę telefoniczną z Mahmudem Abbasem. Jak podaje palestyńska agencja informacyjna, prezydent wskazał na znaczenie kontynuowania przez Watykan starań o natychmiastowe zawieszenie broni.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Ania Broda: pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury

2024-05-14 15:52

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury ze względu na piękno języka, słownictwo i oryginalne melodie - mówi KAI Ania Broda. Pieśni biblijne i apokryficzne, balladowe i legendy, pogrzebowe i weselne, pielgrzymkowe czy mądrościowe - to pobożnościowe, ale i kulturowe bogactwo tradycyjnej muzyki, jaką Polacy przez pokolenia oddawali cześć Maryi. O dawnych polskich pieśniach maryjnych - ich znaczeniu, źródłach, rodzajach i bogactwie - opowiada wokalistka, cymbalistka, kompozytorka i popularyzatorka dawnych polskich pieśni. Wydała m. in. z Kapelą Brodów płytę "Pieśni maryjne".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Św. Maciej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Maciej Apostoł

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania