Reklama

Niedziela w Warszawie

Kard. Nycz: Dzień Zaduszny jest okazją, żeby zmierzyć się z prawdą o zmartwychwstaniu Chrystusa i naszym zmartwychwstaniu

Kard. Kazmierz Nycz

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

W Dzień Zaduszny kard. Kazimierz Nycz poprowadził procesję żałobną i odprawił mszę św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela za zmarłych duchownych, rządzących, ludzi kultury, nauki oraz wiernych archidiecezji warszawskiej. Jak zaznaczył, to szczególna okazja, żeby zmierzyć się z prawdą o zmartwychwstaniu Chrystusa i naszym zmartwychwstaniu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czwartek metropolita warszawski poprowadził procesję żałobną do krypt bazyliki archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie, gdzie modlił się przy grobach zmarłych arcybiskupów i biskupów warszawskich oraz prezydentów RP.

Jak zaznaczył, w ten dzień (2 listopada - PAP) Kościół modli się za wszystkich wiernych zmarłych. "Pragniemy otoczyć modlitwą tych, którzy tu spoczywają, a także zasłużonych dla Kościoła i naszej ojczyzny" - dodał kard. Nycz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Niech ta modlitwa będzie znakiem naszej wdzięczności wobec nich, a także wyrazem naszej nadziei i wiary we wskrzeszenie umarłych i życie wieczne w przyszłym świecie, jak wyznajemy w naszym Credo (Wyznanie Wiary-PAP) – powiedział metropolita warszawski.

Następnie kard. Nycz poprowadził procesję do czterech stacji. Przy pierwszej z nich na przeciwko kapicy literackiej przy tablicy upamiętniającej bitwy I wojny światowej - uczestnicy modlili się za ojczyznę, za wszystkich uczestników walk o niepodległość Polski i innych narodów.

Wspomniano Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych gen. Kazimierza Sosnowskiego oraz wszystkich poległych i pomordowanych w walce o wolność naszej ojczyzny żołnierzy I i II wojny światowej prosząc, "aby Pan wynagrodził ich cierpienia i śmierć życiem wiecznym".

Polecano Bogu także "poległych w powstaniach narodowych: kościuszkowskim, listopadowym i styczniowym, którzy zginęli na polach bitewnych Polski i świata". Modlono się również za wszystkich uczestników oblężonej Warszawy, na czele z prezydentem Stefanem Starzyńskim, i powstańców warszawskich 1944 r. prosząc Boga, aby "radowali się szczęściem wiecznym w niebieskiej ojczyźnie".

Polecano także "polskich oficerów bestialsko zamordowanych w obozach i miejscach kaźni, m.in. w Katyniu, Miednoje i Starobielsku oraz wszystkich, których groby znajdują się na całym świecie, aby zmartwychwstali do życia w chwale".

Reklama

Wymieniono osoby życia publicznego, w tym m.in.: Janusza Zakrzeńskiego, Andrzeja Przewoźnika, Hannę Szczepanowską, Zofię Kossak-Szczucką, Anna Sułkowską, Wiesława Chrzanowskiego, Zbigniewa Brzezińskiego, Jana Nowaka Jeziorańskiego, Andrzeja Stelmachowskiego, Tadeusza Mazowieckiego, Jana Olszewskiego, Kornela Morawieckiego i Franciszka Pieczkę.

Przy drugiej stacji, przy sarkofagu książąt mazowieckich, modlono się za wszystkich zmarłych, zwłaszcza wiernych archidiecezji warszawskiej, "aby Bóg darował im winy i wprowadził do swojego królestwa". Wśród tych, którzy odeszli wymieniono m.in. prof. Wandę Półtawską.

Przy trzeciej stacji, przy sarkofagu kard. Augusta Hlonda i przy tablicach upamiętniających arcybiskupów warszawskich, modlono się "za zmarłych papieży, biskupów archidiecezji warszawskiej, aby zostali na wieki włączeni do społeczności Apostołów". Polecano m.in. abp Bronisława Dąbrowskiego, biskupów - Zygmunta Choromańskiego, Jerzego Modzelewskiego, Zbigniewa Kraszewskiego, Stanisława Kędziorę i Bronisława Dębowskiego. Modlono się także za kapłanów i diakonów.

Przy czwartej stacji – w podziemiach świątyni przy grobie kard. Józefa Glempa – uczestnicy procesji modlili się za "wszystkich spoczywających w podziemiach bazyliki archikatedralnej - prymasów, biskupów i arcybiskupów, którzy służyli ludowi Bożemu stolicy".

Polecano także książąt mazowieckich, królów Polski oraz Prezydentów RP. Wymieniono ostatniego króla Polski - Stanisława Augusta Poniatowskiego, prezydenta Gabriela Narutowicza, prezydenta Ignacego Mościckiego, ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, jak również Lecha Kaczyńskiego oraz ofiary katastrofy pod Smoleńskiem, "aby za swoją służbę Ojczyźnie Bóg obdarzył ich życiem wiecznym". Polecano również Bogu ludzi kultury, sztuki i nauki.

Nabożeństwo zwieńczył śpiew Salve Regina (łac. "Witaj Królowo" lub "Cześć Królowej").

Reklama

Następnie kard. Nycz odprawił mszę św. w intencji zmarłych arcybiskupów, prezydentów, książąt mazowieckich, ludzi kultury i wszystkich zmarłych.

"Dzień Zaduszny jest szczególną okazją, żeby zmierzyć się w naszej wierze z prawdą o zmartwychwstaniu Chrystusa i naszym zmartwychwstaniu - powiedział metropolita warszawski. Jak zaznaczył, "jest to szczególnie ważne dziś, kiedy żyjemy w bardzo szybkim tempie i brakuje nam czasu na refleksję oraz pytanie o naszą wiarę, o sens naszego życia". "Wykorzystajmy naszą obecność w czasie tej mszy św. na taką pogłębioną refleksję" - zaapelował hierarcha.

"Ja tę eucharystię odprawiam w intencji wszystkich wymienionych w czasie procesji żałobnej - królów, prezydentów, ludzi kultury, sztuki, księży, katolików świeckich. W sposób szczególny dziś polecam Bogu Ryszarda Peryta, twórcę Opery Królewskiej" - powiedział kard. Nycz.

Zgodnie z tradycją, modlitwie towarzyszyło Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu Chóru i Orkiestry Polskiej Opery Królewskiej. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-11-02 19:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz na Wawelu: ostatnie słowo należy do Boga życia

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych kard. Stanisław Dziwisz odprawił Mszę św. z procesją do grobów królewskich i modlitwą w intencji zmarłych spoczywających w Katedrze Wawelskiej. "Ostatnie słowo należy do Boga życia, który stworzył człowieka do nieśmiertelności" - mówił metropolita krakowski.

Więcej ...

Św. Katarzyna ze Sieny

Niedziela łowicka 41/2004

Grób św. Katarzyny w rzymskiej bazylice Santa Maria Sopra Minerva, niedaleko Piazza Navona

Sailko / pl.wikipedia.org

Grób św. Katarzyny w rzymskiej bazylice Santa Maria Sopra Minerva, niedaleko Piazza Navona

25 marca 1347 r. Mona Lapa, energiczna żona farbiarza ze Sieny, urodziła swoje 23 i 24 dziecko, bliźniaczki Katarzynę i Joannę.

Więcej ...

Papieska intencja na maj: o dobrą formację sióstr zakonnych, zakonników i kleryków

2024-04-30 17:23

Grzegorz Gałązka

W maju Ojciec Święty poleca naszej modlitwie kleryków, zakonników i siostry zakonne odbywających formację. Jak podkreśla w filmowej prezentacji tej intencji, każde powołanie musi być kształtowane przez łaskę Pana.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego