Reklama

Niedziela Lubelska

Civitas Christiana o bł. kard. Stefanie Wyszyńskim

Ewa Kamińska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Późnym wieczorem 25 września 1953 roku Stefan Prymas Wyszyński został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Była to reakcja władz na nieustępliwe stanowisko Episkopatu Polski wobec łamania praw katolików przez państwo komunistyczne. Z okazji 70. rocznicy tego wydarzenia Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana – Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego oraz Katedra Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL zorganizowały 9 listopada 2023 r. konferencję „Prymas Niepodległy”.

Konferencję poprzedziła Msza Święta w Kościele Akademickim. Przewodniczył jej ks. prof. dr hab. Mirosław Sitarz, prorektor KUL ds. administracji. Homilię wygłosił ks. dr Krzysztof Stola, asystent kościelny KS „Civitas Christiana”. Eucharystii towarzyszyły relikwie bł. Stefana Wyszyńskiego z Sanktuarium MB Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Celem konferencji było przybliżenie sytuacji, w jakiej znalazł się uwięziony Prymas i wskazanie, jak wykorzystał ten czas dla dobra Polski i Kościoła. Ks. prof. Mirosław Sitarz, witając uczestników, wskazał na głęboką potrzebę propagowania nauczania Błogosławionego oraz jego stałą aktualność.

Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasowskiego mówiła o działaniach podjętych przez Instytut wobec uwięzienia jego Założyciela. Jednym z bardzo wielu wątków wypowiedzi była nieustająca modlitwa za kardynała Wyszyńskiego oraz szeroko rozumiana praca apostolska na rzecz Kościoła. Pani Iwona przybliżyła czas i warunki uwięzienia Prymasa w Komańczy, kiedy można się z nim było spotykać osobiście, choć nie zawsze legalnie.

Bogdan Kędziora mówił o doświadczeniu duchowym, jakim był dla bł. Stefana Wyszyńskiego okres uwięzienia. Podkreślił, że z perspektywy ludzkiej było to uświadomienie sobie, że dotychczasowa strategia stosunków z władzami poniosła fiasko. Z perspektywy Bożej, był to jednak czas wielkiej próby, a jednocześnie wzrostu duchowego. Powierzając się całkowicie Matce Bożej i Jezusowi, Prymas wyszedł zwycięsko z tego trudnego doświadczenia. Dzięki izolacji miał czas na opracowanie programu odnowy narodu polskiego.

Reklama

Panel, prowadzony przez Marcina Sułka z KS „Civitas Christiana”, pozwolił wyobrazić sobie pobyt Prymasa w trzech z czterech miejsc internowania oraz ich stan współczesny – w Rywałdzie (o. prof. dr hab. Andrzej Derdziuk OFMCap. z KUL), w Stoczku Klasztornym (ks. Wojciech Sokołowski MIC, proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Pokoju) i w Komańczy (s. Beata Dzido, przełożona klasztoru Sióstr Nazaretanek). Wszędzie Prymas był pod stałą kontrolą i obserwacją – jawną oraz tajną – w trzech pierwszych miejscach odizolowany od świata zewnętrznego. Najgorsze warunki bytowe były w Stoczku Klasztornym. Nadszarpnęły one znacznie jego zdrowie. W Komańczy umieszczono go w celu poprawienia stanu zdrowia, ale z obserwacji i podsłuchów nie zrezygnowano do końca.

Dr hab. Mieczysław Ryba, prof. KUL przybliżył taktykę walki z komunizmem Stefana Kardynała Wyszyńskiego, który doskonale odczytując zagrożenia, bronił Ewangelii i kultury narodowej, starając się ją oczyszczać z wszelkich fałszywych naleciałości. Jego taktyka doprowadziła do tego, że Kościół w Polsce nigdy nie został podporządkowany władzom komunistycznym. Obchody tysiąclecia chrztu Polski stały się wielkim triumfem wspólnoty Kościoła katolickiego.

Prof. Mirosława Ołdakowska-Kufel wskazała na cierpienie i piękno w „Zapiskach więziennych” bł. Stefana Wyszyńskiego, podając przykłady różnych form literackich, jakimi posługiwał się Prymas. Prof. Alina Rynio mówiła o tym, w jaki sposób przeżywał on aresztowanie i odosobnienie. A przyjmował to ze spokojem i bez paniki, podobnie, jak wcześniejsze ciosy zadawane Kościołowi. Wynikało to z całkowitego zaufania woli Bożej.

Organizatorzy konferencji, przedstawiającej wieloaspektowo czas internowania Prymasa Tysiąclecia oraz miejsca odosobnienia, planują udostępnienie w Internecie wszystkich wystąpień.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-11-17 07:52

Wybrane dla Ciebie

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06
Święty Stanisław Biskup Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Więcej ...

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

2024-05-06 20:55

Materiał prasowy

Co zrobić z trudnymi emocjami? Czy Apostołowie byli wolni od agresji? I co właściwie ma do tego Maryja? Zapraszamy na siódmy odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o roli Matki Bożej w stawaniu się opanowanym człowiekiem.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?