Reklama

Kościół

Abp Adrian Galbas: Polska potrzebuje ludzi sumienia

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Abp Adrian Galbas

Polska potrzebuje ludzi sumienia mówił abp Adrian Galbas, przywołując słynne słowa Jana Pawła II z 1995 roku. Administrator apostolski diecezji sosnowieckiej przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny z okazji 109. rocznicy bitwy pod Krzywopłotami. To miejsce, w którym w dniach 17 - 19 listopada 1914 roku zginęło 46 legionistów Józefa Piłsudskiego, a 131 rannych dostało się do niewoli.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na uroczystości obecni byli m.in. Agnieszka Ścigaj, minister i poseł na Sejm X kadencji, Ryszard Pagacz, wicewojewoda małopolski, mjr Artur Krawczyk, zastępca dowódcy 6 batalionu logistycznego, szaf sztabu wraz z kompanią honorową i orkiestrą Wojska Polskiego, Bogumił Sobczyk, starosta olkuski oraz burmistrzowie, wójtowie, radni i sołtysi.

Polegli w bitwie z 1914 roku spoczywają na cmentarzu parafialnym w Bydlinie we wspólnej mogile. - Chcemy oddać im hołd, a poprzez nich wszystkim bohaterskim obrońcom polskich ziem. Bitwa ta należy do największych starć I Brygady w Wielkiej Wojnie a ze względu na zatrzymanie wroga przed zajęciem dalszych ziem nazwana przez Piłsudskiego „Krzywopłockimi legionowymi Termopilami” - mówił abp Adrian Galbas, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak podkreślił, dopiero co przeżywaliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. - Dobrze wiemy, że ten akt sprawiedliwości dziejowej był nie tylko skutkiem sprzyjającej sytuacji politycznej, ale przede wszystkim owocem zmagania się całego narodu o zachowanie tożsamości i duchowej wolności przez całe dziesięciolecia niewoli. Był owocem dążenia do posiadania suwerennego państwa, które dla Polaków istniało jedynie w marzeniach, przekazach rodzinnych i modlitwie - powiedział administrator apostolski.

Do odzyskania niepodległości przyczynili się także polegli żołnierze. Dlatego już w 1920, z inicjatywy Marszałka Piłsudskiego postawiono wysoki, kamienny krzyż z legionowymi symbolami. Arcybiskup odwołał się także do słów św. Jana Pawła II wygłoszonych w 1995 r. w Skoczowie. Dotyczyły one tego, że Polska potrzebuje ludzi sumienia.

- I to jest takie aktualne: Polska, ale też Kościół w Polsce i na świecie, nasze wspólnoty, nasze rodziny, nasz współczesny świat - to wszystko potrzebuje ludzi sumienia, którzy w jego wnętrzu rozpoznają prawdę o sobie, prawdę, która - zgodnie ze słowami Chrystusa - przyniesie im wolność, która wyzwoli - podkreśl abp Adrian Galbas.

Reklama

Dodał także, że dobrze uformowane sumienie czasem będzie oskarżycielem, jak prorok Natan wobec króla Dawida, a czasem będzie obrońcą, kiedy będziemy fałszywie oskarżani przez innych o przestępstwa, których nie dokonaliśmy.

- Będziemy mogli powtórzyć za świętym Augustynem: „świadectwo naszego sumienia to jest nasza chluba. Są ludzie nierozważni, wyrokujący, oszczercy, donosiciele, buntownicy, gotowi zarzucić nawet to, czego nie podejrzewają. Cóż pozostaje przeciwko nim? Świadectwo naszego sumienia” - zaznaczył abp Galbas.

Powiedział również, że sumienie musi być odpowiednio uformowane. Inaczej nie będzie mogło w ten sposób działać. - Do tego wewnętrznego sanktuarium trzeba ciągle zaglądać. Jeśli nie, wówczas ucichnie. Jest taki straszny rodzaj milczenia sumienia, który nie ma nic wspólnego ze spokojem sumienia. To sumienie zdeprawowane, uśmiercone. Natan zabity! Ale zanim do tego dojdzie następuje powolny proces "rozklajstrowywania" sumienia.

Zaznaczył także, że ludzie zdegenerowani wewnętrznie i zniewoleni nie zrobią żadnej ewangelizacji nawet, choćby mieli dobre programy i nowoczesne środki i duże pieniądze.

- Dziękując więc dzisiaj mężnym bohaterom z bitwy pod Krzywopłotami i tym, którzy o nich przez lata pamiętali, módlmy się o to, byśmy także okazali się ludźmi niezłomnymi, a nie złamasami, ludźmi wiernymi zasadom, potrafiącymi ich bronić, byśmy byli ludźmi sumienia.

Po Mszy odbył się apel poległych oraz składanie wieńców i kwiatów od poszczególnych delegacji.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-11-19 10:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas: gdzie jest wola spotkania, bez uprzedzeń i stereotypów, tam nie ma pokonanych

Karol Porwich/Niedziela

- Tam gdzie jest wola spotkania, bez uprzedzeń i stereotypów, nie ma pokonanych - powiedział abp Adrian Galbas do przedstawicieli innych wyznań i religii, władz samorządowych, służb mundurowych, świata nauki i instytucji kultury województwa śląskiego. Wzięli oni udział w przedświątecznym spotkaniu w auli Wydziału Teologicznego UŚ.

Więcej ...

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Adam Chmielowski, „Ecce Homo” (fragment obrazu)

Graziako

Adam Chmielowski, „Ecce Homo” (fragment obrazu)

„Ecce Homo”. To nie jest zwykły obraz, bo też nie malował go zwykły artysta. Medytacja nad „Ecce Homo” nie jest przeżyciem przede wszystkim estetycznym, jakie nam zwykle towarzyszy, kiedy spotykamy się ze sztuką. Ten obraz nie został namalowany po to, żeby cieszyć oczy. Można powiedzieć nawet mocniej – nie został namalowany po to, żeby zdobić kościół.

Więcej ...

Wadowice: 25-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy

2024-06-16 23:24

Archidiecezja Krakowska

Byśmy zawsze trzymali się - jak Dzieciątko Jezus - dłoni Maryi i żeby to trzymanie się Jej dłoni było centrum naszego życia, najważniejszym motywem naszego codziennego postępowania - niezależnie co się stanie, wracać do Matki i trzymać się Jej rąk ciągle na nowo - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach z okazji 25-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której dokonał papież Jan Paweł II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list...

Kościół

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list...

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy