Reklama

Kościół

Śląskie: 30 listopada ruszy proces beatyfikacyjny ks. Jana Marszałka

Adobe Stock

30 listopada rozpocznie się oficjalnie proces beatyfikacyjny ks. Jana Marszałka, wieloletniego proboszcza w Łodygowicach koło Bielska-Białej. Datę wyznaczył biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel – zakomunikowały diecezjalne służby prasowe.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Stanisław Mieszczak, postulator w procesie beatyfikacyjnym ks. Marszałka, podkreślił, że „to wielki dar dla Kościoła”. „To nie jest jakaś próba docenienia takiego czy innego człowieka, ale to jest odkrywanie, w jaki sposób poprzez konkretną osobę Pan Bóg działał dla nas, w jaki sposób umacniał nas na drodze naszego życia i powołania” – powiedział duchowny cytowany w komunikacie diecezji.

Pozytywną opinię odnośnie rozpoczęcia procesu wyraziła Konferencja Episkopatu Polski w marcu 2021 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Inauguracja pracy trybunału postulacyjnego odbędzie się w kaplicy kurialnej w Bielsku-Białej. Sesja będzie miała charakter publiczny. „Proces beatyfikacyjny rozpoczyna się oficjalnie od pierwszej uroczystej sesji trybunału, podczas której osoby zaangażowane w dochodzenie heroiczności cnót i sławy świętości składają stosowną przysięgę, zobowiązując się do staranności w prowadzonych działaniach i zachowania tajemnicy przewidzianej prawem. Uroczysta sesja jest połączona z modlitwą. Kolejnymi etapami są przesłuchania świadków, których listę oraz zakres stawianych im pytań opracowuje promotor sprawiedliwości” – podała diecezja.

Procesowi towarzyszyło będzie wezwanie: „Człowiek mądrej wierności”. Ks. Mieszczak podkreślił, że wierność, w przypadku ks. Marszałka, nie była ślepa. „On współpracował jako człowiek mądry, rozsądny z każdym z biskupów, którzy kolejno byli na stolicy krakowskiej. (…) On budził szacunek, bo był blisko człowieka. To wynika właśnie z jego mądrości duszpasterskiej” – powiedział cytowany w komunikacie postulator.

Sługa Boży ks. prałat Jan Marszałek urodził się 8 czerwca 1907 r. w Krzeczowie koło Myślenic. Święcenia przyjął w 1932 roku w Krakowie. Do Łodygowic posłał go w 1951 jeszcze kard. Adam Stefan Sapieha. Wcześniej, od 1942 roku był administratorem parafii Bachowice.

„Przez 38 lat posługi kapłańskiej budował wspólnotę mądrym duszpasterzowaniem i wiernością Kościołowi chrystusowemu. W parafii bardzo troskliwie dbał o odnowę moralną parafian, noszących na sobie skutki wojny i zawirowań powojennych. Przeprowadził spokojnie wspólnotę przez czas Soboru i pierwszych zmian związanych z reformą w Kościele. Pomógł wiernym przeżyć dogłębnie Millennium chrztu Polski. (...) Troska o służbę liturgiczną oraz solidna katecheza spowodowały, że ponad 30 młodych ludzi doprowadził jako prymicjantów do ołtarza. Do zakonów wstąpiło 10 dziewcząt” – zwrócił ks. Stanisław Mieszczak.

Reklama

Jak zaznaczył postulator, na uformowanie sylwetki duchowej wpłynęły trudne doświadczenia, jak groza września 1939 r., którą przeżył w parafii Andrychów. Znalazł się wówczas w grupie przeznaczonej na rozstrzelanie. Jego rodzinna wieś została spacyfikowana w 1943 r. Utracił wówczas kilku krewnych. Wpływ na niego miało też wypędzenie z parafii Łodygowice przez władze komunistyczne w 1953 r.

Ks. prałat Jan Marszałek zmarł 16 maja 1989 r. Został pochowany wśród parafian w grobowcu kapłanów na łodygowickim cmentarzu. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ mhr/

Podziel się:

Oceń:

+10 0
2023-11-23 12:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zainspirował miliony mężczyzn

www.flickr.com/photos/rycerzeko

Ksiądz Michael uwalniał potencjał drzemiący w ludziach otwartych na potrzeby innych – mówi Niedzieli prof. Krzysztof Zuba, delegat stanowy, przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59
Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Więcej ...

Ogólnopolska konferencja naukowa: "Cywilizacja, naród, tożsamość - wokół pojęć i ich znaczenia w makro i mikro skali"

2024-05-06 09:00

Zapraszamy na ogólnopolską konferencję naukową pt.: "Cywilizacja, naród, tożsamość - wokół pojęć i ich znaczenia w makro i mikro skali, która odbędzie się 10-11 maja br.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?