Reklama

W diecezjach

4. Bydgoskie Dni Muzyki Kościelnej

Adobe Stock

Świątynie Matki Bożej Królowej Pokoju, Najświętszego Serca Pana Jezusa, a także katedra św. Marcina i Mikołaja - to miejsca, w których odbywały się wydarzenia związane z 4. Bydgoskimi Dniami Muzyki Kościelnej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Inicjatywa zrodziła się z pragnienia osób dostrzegających i pielęgnujących piękno śpiewu oraz muzyki organowej. - Zależało nam, by nasze spotkania związane były ze wspomnieniem patronki muzyków kościelnych - św. Cecylii - tłumaczy ks. Łukasz Kucharski.

Przewodniczący diecezjalnej komisji ds. muzyki i śpiewu kościelnego, a zarazem dyrektor studium organistowskiego dodał za św. Janem Pawłem II, że „świat, w którym żyjemy, potrzebuje piękna, aby nie pogrążyć się w rozpaczy. Piękno podobnie jak prawda budzi radość w ludzkich sercach i jest cennym owocem, który trwa mimo upływu czasu, tworzy więź między pokoleniami i łączy je w jednomyślnym podziwie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W świątyni garnizonowej Matki Bożej Królowej Pokoju wystąpił zespół Exploratori Ensemble pod dyr. Pawła Pawłowicza. Kolejnym wydarzeniem był koncert w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa - przy organach zasiadł Michał Dzięcioł.

Reklama

Zwieńczeniem dni była Msza św. w katedrze pod przewodnictwem krajowego duszpasterza muzyków kościelnych o. Nikodema Kilnara OSPPE, w czasie której można było usłyszeć Scholę Katedralną pod dyr. Krzysztofa Fryski. Po Eucharystii miał miejsce koncert. Przy organach zasiadł Krzysztof Michałek, a przed publicznością wystąpił Męski Zespół Chorałowy pod dyr. Pawła Pawłowicza. - Było to dla mnie doświadczenie spotkania dobrze zorganizowanego środowiska, skupionego wokół wspólnej pasji, jaką jest piękno muzyki sakralnej - podkreślił prof. Akademii Muzycznej w Krakowie dr hab. Krzysztof Michałek.

Bydgoskie Dni Muzyki Kościelnej odbywały się pod honorowym patronatem ordynariusza diecezji bydgoskiej bp. Krzysztofa Włodarczyka i rektor Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy prof. Elżbiety Wtorkowskiej.

- Podczas trzech koncertów doświadczyliśmy piękna oraz związanego z nim wymiaru duchowego. Twórczość sakralna wybrzmiała w całym swym blasku oraz majestacie - powiedziała dr Anna Szarapka, dodając, że był to także czas odkrywania „pereł muzyki polskiej i europejskiej”. - Cieszy mnie doświadczenie wspólnoty, która łączy organistów z wieloletnim stażem, jak i młodych adeptów sztuki organistowskiej, którzy rozpoczynają swoją muzyczną drogę w diecezjalnym studium - dodała jego wicedyrektor dr Anna Szarapka.

W czasie wydarzeń doceniono również Henryka Bartosa, któremu wręczono statuetkę św. Cecylii w uznaniu zasług za wieloletnią pracę organistowską w diecezji bydgoskiej. - Święty Augustyn mówi, że czasami nasza radość i uniesienie nie dają się wyrazić słowami, wtedy człowiek zaczyna śpiewać. I za ten szczególny czas muzyki oraz śpiewu jesteśmy wdzięczni - podsumował ks. Łukasz Kucharski.

Podziel się:

Oceń:

2023-11-24 20:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Powstał teledysk promujący wizytę Papieża w Korei

Więcej ...

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

2024-05-16 15:04

Monika Książek/Niedziela

W związku z doniesieniami medialnymi, zgodnie z którymi Pan Rafał Trzaskowski Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy zakazał urzędnikom eksponowania symboli religijnych związanych z określoną religią czy wyznaniem w przestrzeni, np. na ścianach, na biurkach, należy przypomnieć o podstawowym prawie każdego człowieka, które posiada dlatego, że jest człowiekiem, bez względu na to czy jest ochrzczony czy nie.

Więcej ...

Grecja: biskupi krytykują przekształcenie kościoła w Stambule w meczet

2024-05-17 16:25

Smuldur/pixabay.com

Grecki Kościół Prawosławny skrytykował niedawne przekształcenie w meczet kościoła w stambulskiej Chorze, poinformował serwis informacyjny wiedeńskiej fundacji ekumenicznej Pro Oriente. W oświadczeniu wydanym przez Stały Synod Kościoła, który zebrał się w tych dniach w Atenach pod przewodnictwem arcybiskupa Hieronima, biskupi wyrazili głębokie zaniepokojenie. Zwrócili uwagę, że decyzję tureckiego rządu należy rozpatrywać w kontekście kilku podobnych wydarzeń w ostatnich latach: Hagia Sophia w Stambule (2020), Hagia Sophia w Trapezuncie (2013) i Hagia Sophia w Nicei/Izniku (2011) również zostały już przekształcone w meczety.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego...

Polska

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli