Reklama

Aktualności

Franciszek na COP28 to potwierdzenie ekologicznego zaangażowania papieży

Grzegorz Gałązka

Jeśli zdrowie pozwoli, wizyta papieża na COP28 w Dubaju będzie historycznym momentem. Po raz pierwszy zwierzchnik Kościoła katolickiego weźmie udział w konferencji klimatycznej ONZ. Dla dominikanina o. Thomasa Micheleta, autora książki "Les Papes et l'écologie" ("Papieże i ekologia"), jest to punkt kulminacyjny trwającego od dziesięcioleci zaangażowania Watykanu w ochronę naszego „wspólnego domu”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od czasu swojego wyboru w marcu 2013 r. papież Franciszek kładzie nacisk na ochronę stworzenia i ochronę najsłabszych. Przykładem tego jest publikacja encykliki „Laudato si'” w czerwcu 2015 roku. Tekst, który dotyczy kwestii środowiskowych i społecznych oraz przypomina dwa zasadnicze wątki pontyfikatu a są to: "Wszystko jest ze sobą powiązane" oraz "Krzyk ziemi i krzyk ubogich nie mogą dłużej czekać".

Na potrzeby swojej książki o. Michelet zapoznał się z historycznym rozwojem ekologicznego zaangażowania papieży od czasu Soboru Watykańskiego II. Jak wskazał dominikanin, rośnie dziś świadomość, że człowiek i jego środowisko są ze sobą nierozerwalnie związane. Środowisko zasadniczo warunkuje życie i rozwój człowieka; człowiek ze swej strony doskonali i uszlachetnia swoje środowisko poprzez swoją obecność, pracę, a także kontemplację.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Zdolności twórcze człowieka przyniosą jednak prawdziwe i trwałe owoce tylko wtedy, gdy będzie on respektował prawa, które determinują impuls życiowy i zdolność regeneracji natury. Obie mają wspólną doczesną przyszłość. Ludzkość jest zatem ostrzegana, że powinna zastąpić zbyt często ślepe i brutalne dążenie do postępu materialnego, który jest pozostawiony własnej dynamice, szacunkiem dla biosfery. Mamy tylko jedną Ziemię, by zapożyczyć piękne motto Konferencji Ekologicznej w Sztokholmie z 1972 roku" - powiedział.

Po dwóch dekadach charakteryzujących się względną powściągliwością Stolicy Apostolskiej w tej dziedzinie, dominikanin uważa, że awans ekologii do centrum papieskiego magisterium można prześledzić wstecz do orędzia Jana Pawła II na Światowy Dzień Pokoju 1 stycznia 1990 roku. Dziś tekst ten jest uważany za pierwszy tekst papieża, który w kompleksowy sposób odniósł się do ekologii.

Zdaniem o. Micheleta, który wykłada na rzymskim Uniwersytecie Angelicum dzisiejsze społeczeństwo nie znajdzie rozwiązania problemu ekologicznego, jeśli poważnie nie zrewiduje swojego stylu życia. "W wielu częściach świata skłania się ono ku hedonizmowi i konsumpcji, pozostając obojętnym na szkody, jakie to powoduje. Jak zauważył wówczas Jan Paweł II, powaga sytuacji ekologicznej ujawnia głębię kryzysu moralnego człowieka" - uważa duchowny.

Reklama

Na znaczenie ekologii dla Kościoła wskazywał m.in. papież Benedykt XVI, przede wszystkim w encyklice „Caritas in veritate” z czerwca 2009 r. Dla o. Micheleta był to kolejny kamień milowy w historii Kościoła, m.in. dlatego, że dziś kwestie związane z ochroną i zachowaniem środowiska naturalnego muszą należycie uwzględniać kwestie energetyczne. I to właśnie podkreślał wówczas Benedykt XVI.

"Zawłaszczanie nieodnawialnych zasobów energetycznych przez niektóre państwa, grupy energetyczne czy firmy jest naprawdę poważną przeszkodą w rozwoju krajów ubogich. Nie mają one zasobów ekonomicznych, aby uzyskać dostęp do istniejących, nieodnawialnych źródeł energii lub sfinansować poszukiwanie nowych, alternatywnych źródeł, stwierdza jego encyklika" - przyponiał dominikanin.

O. Michelet ma nadzieję, że teraz papież Franciszek może zrobić kolejny krok w Dubaju, aby kontynuować poprzednią "ekologiczną ścieżkę" papieży w teraźniejszości.

Podziel się:

Oceń:

2023-11-28 15:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież: tylko mocna wiara daje nam pewność wśród burz i trudności życia

Grzegorz Gałązka

Tylko mocna wiara, oparta na Słowie Bożym, a nie horoskopy i wróżby, daje nam pewność i siłę wśród różnych burz i trudności, jakie niesie ze sobą życie. Przypomniał o tym Franciszek w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 13 sierpnia na Placu św. Piotra w Watykanie. Po jej odmówieniu udzielił wszystkim tam zgromadzonym błogosławieństwa apostolskiego, a następnie pozdrowił przybyłych pielgrzymów z całego świata.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: Wniebowstąpienie wyraźnie pokazuje, że nasza Ojczyzna jest w Niebie

2024-05-10 20:51

John Singleton Copley, "Wniebowstąpienie Chrystusa"/commons.wikimedia.org

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Wiara

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Nauczyciel życia duchowego

Święci i błogosławieni

Nauczyciel życia duchowego

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli