Reklama

Niedziela Lubelska

KUL. Małe talenty na start

Oksana Dubinina

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II rozpoczęła się kolejna edycja Klubu Promocji Talentów dla dzieci ze szkół wiejskich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzieci szczególnie uzdolnione stanowią wyzwanie dla społeczności szkolnej, rodzinnej, jak i rówieśniczej. Dziecko wykazujące ponadprzeciętne predyspozycje poznawcze wymaga większej uwagi, zrozumienia i wsparcia, aby móc w pełni rozwijać swój potencjał. Wyzwania, jakie stawia przed nauczycielami i rodzicami praca z dzieckiem zdolnym, polegają nie tylko na dostosowaniu się do indywidualnych edukacyjnych potrzeb dziecka, ale również na stworzeniu środowiska sprzyjającego jego kreatywności i rozwijaniu talentów.

Wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci utalentowanych ze szkół wiejskich, gdzie nie zawsze środowisko edukacyjne dysponuje wystarczającymi zasobami, Katedra Dydaktyki, Edukacji Szkolnej i Pedeutologii w Instytucie Pedagogiki KUL, kierowana przez prof. dr hab. Krystynę Chałas, już od wielu lat pomaga uczniom. Formą wsparcia szczególnie uzdolnionych jest Klub Promocji Talentów, który prowadzą studenci pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W listopadowym spotkaniu wzięło udział kilkanaście dzieci z powiatu lubelskiego i puławskiego. Antonina, Iga, Kacper, Milena, Maja, Szymon, Oliwier, Mikołaj, Aleksander i trzech Franciszków to dzieci uzdolnione m.in. plastycznie, muzycznie, matematycznie, czy językowo. Spotkania między nimi a studentami to wyjątkowa okazja do wzajemnej motywacji do odkrywania i rozwijania zainteresowań. Doświadczenie zderzenia międzypokoleniowego w relacji partnerskiej, jaką można było zaobserwować już przy pierwszym spotkaniu, ma wymiar nie tylko edukacyjny, ale również aksjologiczny. Dzieci utalentowane często odznaczają się unikalnym spojrzeniem na otaczający je świat i wielokrotnie potrafią zaskoczyć kreatywnością.

Reklama

Każdy student objął opieką jednego lub dwóch uczniów, a ich praca przez najbliższe miesiące będzie odbywała się w formie indywidualnej, w tym raz w tygodniu za pośrednictwem platformy cyfrowej. Zaplanowane zostały także 3 spotkania stacjonarne. Podczas wspólnej pracy studenci mogą podzielić się wiedzą, pasją i doświadczeniem z wybranego obszaru, ale też mogą uczyć się od dzieci. Ich radość z odkrywania, wyobraźnia i świeże spojrzenie otwierają studentów na nowe perspektywy znanych im dobrze zagadnień. Kluczowym elementem tego spotkania jest poszerzanie horyzontów edukacyjnych obu grup. Dzieci rozwijają zainteresowania, kształtują umiejętności społeczne oraz poznają perspektywy i możliwości, jakie mogą czekać na nich w niedalekiej przyszłości, natomiast studenci mają okazję rozpocząć nauczanie przy wsparciu merytorycznym pracowników naukowych. Nad przebiegiem pracy i stwarzaniem szans edukacyjnych dla studentów czuwają pracownicy katedry dr Anna Badora i dr Oksana Dubinina, służąc wsparciem w zakresie poszukiwania treści kształcenia, doboru metod, indywidualizacji pracy, rozwijania wrażliwości na potrzeby rozwojowe ucznia oraz nabywania doświadczenia pedagogicznego w pracy z dzieckiem uzdolnionym.

Pierwsze spotkanie studentów z uczniami utalentowanymi dało przestrzeń do wyrażenia oczekiwań obu grup, do zapoznania się i przedstawienia programu pracy. Dzięki obustronnej otwartości, zarówno ze strony uczelni, jak i rodziców, została stworzona atmosfera zaufania i współpracy między uczniami zdolnymi a studentami. Był to pierwszy krok w drodze do inspirującego i owocnego cyklu wspólnych zajęć, który ma zadanie rozwijać i inspirować obie grupy.

Podziel się:

Oceń:

2023-12-04 20:07

Wybrane dla Ciebie

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

2024-05-01 14:02
Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Podjęto kolejne kroki w celu nadania św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła. Oficjalny wniosek w tej sprawie złożył Papieżowi generał karmelitów bosych o. Miguel Márquez Calle. Teraz Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie mogła zainicjować oficjalną procedurę.

Więcej ...

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst