Reklama

Kultura

Bartłomiej Sienkiewicz: z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o odejściu Zofii Merle

Zofia Merle

PAP/Andrzej Rybczyński

Zofia Merle

Z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o odejściu Zofii Merle – znakomitej polskiej artystki scenicznej i filmowej, aktorki teatrów warszawskich, między innymi Teatru STS i Komedii, a także Teatru Dramatycznego w Elblągu - czytamy we wpisie ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wpisie opublikowanym w czwartek na stronie resortu Bartłomiej Sienkiewicz podkreślił, że Zofia Merle była "obdarzona niezwykłym talentem, uwielbiana przez widzów".

Szef resortu kultury przypomniał, że aktorka była "odtwórczynią wspaniałych ról komediowych i charakterystycznych, które pozostaną w pamięci publiczności".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zofia Merle (ur. 30 marca 1938 r.) popularność zyskała dzięki drugoplanowym rolom komediowym. "Debiutowała w warszawskim Studenckim Teatrze Satyryków. Do teatru zawodowego przyciągnął ją Konrad Swinarski, obsadzając w +Operze za trzy grosze+ w Teatrze Współczesnym" - napisano na stronie MKiDN.

"Wiele lat była związana z warszawską +Komedią+, w roku 1984 Stanisław Tym zaangażował ją do Teatru Dramatycznego w Elblągu. Pracowała ze Stanisławem Tymem w wystawianych w Warszawie: +Pralni+ (Zmianowa) i +Mississippi+ (Bufetowa). Przez wiele lat współpracowała z Teatrem +Scena Prezentacje+ Romualda Szejda" - czytamy w informacji.

Jak podkreślono, "Zofia Merle zasłynęła jako aktorka w komediach Stanisława Barei (+Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?+ (1978), +Miś+ (1980), +Alternatywy 4+ (1984), +Zmiennicy+ (1986)". Zagrała też wiele ról filmowych u takich reżyserów jak: Andrzej Barański, Jerzy Antczak, Kazimierz Kutz, Sylwester Chęciński, Łukasz Wylężałek, Andrzej Kondratiuk, Janusz Kondriatiuk.

"Stworzyła wiele znakomitych kreacji filmowych. Grała także w serialach, m.in. w +Na dobre i na złe+ i w +Klanie+" - przypomniano na stronie MKiDN.

Jak zaznaczono, "do ważnych ról w dorobku Zofii Merle należą też występy w +Chłopach+ (1973) Jana Rybkowskiego, +Nocach i dniach+ (1975), w +Niezwykłej podróży Baltazara Kobera+ (1988) Wojciecha Jerzego Hasa, +Wszystko, co najważniejsze...+ (1992) Roberta Glińskiego, w +Rozmowach kontrolowanych+ (1991) Sylwestra Chęcińskiego czy w +Kawalerskim życiu na obczyźnie+ (1992) Andrzeja Barańskiego". "Bardzo ją ceni także Marek Koterski, u którego pojawiła się w +Dniu świra+ (2002) oraz we +Wszyscy jesteśmy Chrystusami+ (2006)" - napisano.

Reklama

"W 2007 roku brawurowo zagrała Marię Wafel w wyreżyserowanej przez Tyma komedii +Ryś+" - czytamy w informacji na stronie MKiDN.

Aktorka odeszła po długiej chorobie, 13 grudnia w Warszawie, w wieku 85 lat.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ aszw/

Podziel się:

Oceń:

+7 -2
2023-12-14 17:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Turzyński do Polonii i Polaków za granicą: Jesteście integralną częścią naszej Ojczyzny

2024-05-01 20:00

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Pamiętamy o Was i chcemy Wam powiedzieć, że jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podziękował środowiskom polonijnym za pielęgnowanie kultury polskiej i przekazywanie jej młodemu pokoleniu.

Więcej ...

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

Przyszliśmy do Matki Dobrej Rady aby wysłuchać Jej dobrych rad na temat nas samych, Kościoła, tego wszystkiego co się w nas dzieje. Myślę, że każdy kto chciał posłuchać Matki to dzisiaj usłyszał Jej dobry głos, usłyszał Jej dobrych rad - mówi ks. Tomasz Płukarski.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst