Reklama

Kościół

Jerozolima: pierwsi pielgrzymi w Ziemi Świętej od wybuchu wojny w Gazie

Betlejem

Monika Książek

Betlejem

Pierwsza grupa pielgrzymów z Włoch przybyła do Ziemi Świętej od czasu wybuchu wojny w Gazie w październiku ub.r. Jest to dziewięciu włoskich księży z diecezji: Mediolan, Piacenza i Cremona.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na spotkaniu z nimi franciszkański kustosz Ziemi Świętej o. Francesco Patton podkreślił, że „należy utrzymać w ruchu machinę pielgrzymkową, nie rezygnować z pragnienia przybycia do miejsc świętych i proponować wyjazd grupom, nawet małym, wiernych”. Zapewnił że pomimo tego, co dzieje się w Gazie, można pielgrzymować do Ziemi Świętej, tym bardziej, iż jest nadzieja, że w najbliższych tygodniach wiele linii lotniczych wznowi loty do Izraela. „Jestem przekonany, że obecność pielgrzymów przyczyni się do złagodzenia obecnych napięć” - wskazał zakonnik.

Podkreślił jednocześnie konieczność „wychowywania dla pokoju, zaczynając od komunikacji, która musi wykluczać przemoc kryjącą się w słowach i sposobie ich wypowiadania”. „Musimy unikać języka, który odczłowiecza, który opisuje drugiego jako «mniej niż człowieka», posuwając się nawet do usprawiedliwienia jego eliminacji, jak pokazała najnowsza historia w przypadku Żydów” - stwierdził o. Patton.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyznał, że bardzo uderzyły go słowa rzeczniczki żydowskich rodzin porwanych przez Hamas, Rachel Goldberg-Polin, która zaznaczyła, iż Izraelczycy i Palestyńczycy muszą wzajemnie uznać swe cierpienia. „Dopóki pozostajemy uwięzieni we własnym cierpieniu, popadamy w złość; w przeciwnym razie możemy pielęgnować uczucia autentycznego współczucia i miłosierdzia, jak uczy nas Chrystus, który umarł na krzyżu” - wyjaśnił przełożony franciszkańskiej kustodii (prowincji zakonnej).

Reklama

W tym kontekście wielką rolę może odegrać dialog międzyreligijny i reinterpretacja języka używanego przez religie. Wszystkie religie mają w swych pismach fragmenty przemocowe, które trzeba „reinterpretować w świetle tego, co jest podstawowym rdzeniem objawienia”. „Zwierzchnicy religijni: żydowscy, chrześcijańscy, muzułmańscy mają obowiązek dokonania pokojowej reinterpretacji przemocowych fragmentów zawartych w tekstach religijnych. Ze strony Kościoła katolickiego w ciągu ostatnich ponad stu lat zostały dokonane wielkie kroki naprzód, o czym świadczy [jego] nauczanie” - zauważył o. Patton.

Przyznał, że praca ta zajmie wiele lat, gdyż ta „pokojowa reinterpretacja” musi stać się częścią wspólnych przekonań wiernych różnych religii. Dał przykład szkół prowadzonych przez Kościół katolicki w Ziemi Świętej, do których uczęszczają uczniowie chrześcijańscy i muzułmańscy. „Wszyscy bez problemu odmawiają modlitwę św. Franciszka: «Panie, uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju». Przyczynia się to do tworzenia mentalności otwartej na spotkanie i dialog” - powiedział zakonnik.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2024-01-12 14:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niedziela Palmowa w Jerozolimie

Bożena Sztajner/Niedziela

Każdej niedzieli Wielkiego Postu jerozolimscy katolicy gromadzili się w Bazylice Zmartwychwstania Pańskiego na porannej Mszy. W przypadającą dziś Niedzielę Palmową miała ona szczególnie uroczysty charakter.

Więcej ...

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Więcej ...

Watykan: papież będzie przewodniczył procesji Bożego Ciała na tradycyjnej trasie

2024-05-04 12:54

Grzegorz Gałązka

2 czerwca b.r. w niedzielą po uroczystości Bożego Ciała Ojciec Święty będzie o godzinie 17.00 przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie procesja przejdzie do bazyliki Santa Maria Maggiore, zaś Ojciec Święty udzieli tam błogosławieństwa eucharystycznego - poinformowało Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...