Reklama

Niedziela Lubelska

Kolędy Polskich Pokoleń - zaproszenie na koncerty

Materiały organizatorów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolędy Polskich Pokoleń to nowatorski projekt artystyczny i edukacyjny, którego celem jest ukazanie najpiękniejszych tradycji Bożego Narodzenia. Ideą projektu jest ukazanie piękna polskich kolęd i pastorałek wraz z popularyzacją wiedzy o dziejach Polski, o losach wielu pokoleń Polaków. Sukces poprzednich dwóch cykli wydarzenia odbywających się w latach 2022-2023 w największych miastach regionu (Lublin, Zamość, Świdnik, Tomaszów Lubelski, Chełm) skłonił Good News Music do kontynuacji projektu.

Koncerty odbędą się czterech pięknych oraz symbolicznych przestrzeniach kościołów. Ich wykonawcami będą świetne zespoły wokalne, od lat środowiskowo związane ściśle z największymi ośrodkami miejskimi Lubelszczyzny. W ramach cyklu odbędą się koncerty:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

21 stycznia - Kraśnik - GOOD NEWS VOICES & gościnnie GABI GĄSIOR (kościół Matki Bożej Bolesnej, ul. Słowackiego 15, godz. 19.00)

27 stycznia - Lublin - ŚWIDNIK GOSPEL CHOIR (kościół rektoralny św. Piotra Apostoła, ul. Królewska 9, godz. 19.00)

28 stycznia - Krasnobród - KRASNOBRODZKI GOSPEL (sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, ul. Tomaszowska 18, godz. 18.00)

2 lutego - Chełm - CHADEK GOSPEL CHOIR & gościnnie DOMINIKA SITARCZUK (sanktuarium na Górze Chełmskiej, ul. Lubelska 2, godz. 19.00)

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu partnera strategicznego Województwa Lubelskiego w ramach programu „WARTO BYĆ POLAKIEM”.

Kolekcję utworów projektu wypełnią kolędy i pastorałki w niezwykłych i specjalnie przygotowanych aranżacjach, w opracowaniach takich mistrzów i producentów jak: Grzegorz Urban, Filip Siejka, Piotr Nazaruk, Wojciech Gąsior, Grzegorz Głuch. Przepięknym harmoniom chóralnym będą towarzyszyć oryginalne pomysły instrumentalne. W koncertach wybrzmią najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, jakie powstały w różnych stuleciach i pokoleniach polskiej historii, od jej dziejów w XVI wieku, przez czasy schyłku Rzeczpospolitej Obojga Narodów, przez czasy rozbiorów w XIX wieku, przez dramatyczne czasy XX wieku i obu wojen światowych aż po czasy współczesne. W zadziwiający sposób moment powstania tych utworów łączy się z sercem Narodu, jego wzlotów i upadków. Dlatego koncerty są wyjątkową narracją o Polsce, od „Anioł Pasterzom mówił” nawiązującym do hymnu z czasów średniowiecza, „W żłobie leży” – opartym o motyw hymnu koronacyjnego króla Władysława IV, „Przybieżeli do Betlejem” śpiewanym przez całe XVII stulecie, „Bóg się rodzi” wyśpiewane po raz pierwszy na chwilę przez agresją Rosji i II rozbiorem Rzeczpospolitej, „Wśród nocnej ciszy” – kolędę XIX stulecia, jakiej melodia była wykorzystywana nawet w innych pieśniach patriotycznych, „Północ już była” – jaka posłużyła Orlętom Lwowskim w 1919 do śpiewania pieśni bojowej, „Nie było miejsca dla Ciebie”, jaka powstała w 1939 i była nucona w obozach jenieckich i koncentracyjnych aż wreszcie po współczesne hymny i pastorałki. Koncerty będą zatem dynamiczną, ciekawą podróżą po historii Polski słowami ukochanych kolęd, opowiedzianą komentarzami, obrazami i wspomnieniami.

Reklama

Głównym pomysłodawcą projektu jest Grzegorz Głuch - kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i doświadczonych twórców oraz animatorów muzyki gospel ostatnich trzydziestu lat. Absolwent historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, humanista, autor niezwykłych projektów muzycznych. Inicjator rozlicznych przedsięwzięć, pracujący zarówno z największymi postaciami polskiej sceny, jak i amatorami, szczerze szukającymi muzycznej pasji. Emocjonalnie związany z Lublinem oraz Lubelszczyzną, gdzie często lokalizuje swe działania artystyczne. Jest założycielem, dyrygentem i liderem Gospel Rain, czołowej polskiej grupy wokalnej. Wraz z Gospel Rain współpracował i koncertował z wieloma znakomitymi artystami, między innymi z Golec uOrkiestra, Pectus, Olgą Szomańską, Natalią Kukulską, Beatą Bednarz, Kasią Dereń, Pectus, Kubą Badachem, Mieczysławem Szcześniakiem, Piotrem Cugowskim i Krzysztofem Cugowskim.

Reklama

Głównym organizatorem koncertów, jakie odbędą się pod patronatem abp. Stanisława Budzika, jest Good News Music. Partnerami wydarzenia są: Stowarzyszenie Artystyczne „GR”, kościół św. Piotra Apostoła w Lublinie, parafia Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku, parafia Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Krasnobrodzie, Sanktuarium Matki Bożej w Chełmie, Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku, Chełmski Dom Kultury, Krasnobrodzki Dom Kultury, Dzielnicowy Dom Kultury Bronowice w Lublinie oraz Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku.

Wstęp na koncerty bezpłatny. Podczas koncertów zbierane będą datki na leczenie 13-letniej Wiktorii, dziewczynki chorej na mózgowe porażenie dziecięce pod postacią niedowładu spastycznego kończyn dolnych.


Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-01-21 10:42

Wybrane dla Ciebie

Anioł z Auschwitz

Stanisława Leszczyńska

Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi

Stanisława Leszczyńska

Są postacie, które nigdy nie nazwałyby samych siebie bohaterami, a jednak o ich czynach z podziwem opowiadają kolejne pokolenia. Taka właśnie była Stanisława Leszczyńska – „Mateczka”, położna z Auschwitz.

Więcej ...

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

Więcej ...

Rzeczniczka "S" o proteście przeciwko Zielonemu Ładowi: jesteśmy zdeterminowani

2024-05-09 17:31

PAP/Paweł Supernak

Związek jest zdeterminowany, żeby doprowadzić do wycofania się Polski ze złych rozwiązań Zielonego Ładu – powiedziała PAP Barbara Michałowska z biura komunikacji NSZZ Solidarność. - Przygotowujemy się na dłuższą walkę - dodała.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Twórca pierwszej reguły

Święci i błogosławieni

Twórca pierwszej reguły

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto