Reklama

Wiadomości

Konferencja nt. rodziny i demografii w Europie Środkowej

Adobe Stock

Naukowcy z Chorwacji, Czech, Hiszpanii, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii i Węgier wezmą udział w konferencji na temat prawnych aspektów ochrony rodziny oraz demografii w Europie Środkowej. - Wyniki naszych badań zawierają propozycje zmian legislacyjnych, których celem jest poprawa sytuacji demograficznej w Europie - mówi prof. Paweł Sobczyk z Uniwersytetu Opolskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Normatywne aspekty ochrony rodziny i rozwoju rodziny – perspektywa międzynarodowa” to tytuł międzynarodowej konferencji naukowej, która odbędzie się w dniach 22-23 lutego 2024 r. w Krakowie. Konferencja jest podsumowaniem prac zespołu badawczego „Demographic Issues and Solutions in Europe” powołanego przez Central European Academy w ramach Sieci Profesorskiej Europy Centralnej (Central Europeans Professors’ Network). Badania prawnoporównawcze pozwoliły na analizę podstaw prawnych polityki rodzinnej w kilku państwach Europy Centralnej, z których wnioski prowadzą do wyciągnięcia postulatów legislacyjnych nowych rozwiązań prawnych w zakresie polityki prorodzinnej i prodemograficznej.

Zagadnienia prawnej ochrony rodziny, w tym polityki rodzinnej, dotyczą problemów, które znajdują się w centrum zainteresowania prawników zajmujących się przede wszystkim prawem rodzinnym. Kluczowe zadanie w tym zakresie stoi przed politykami, którzy rekomendacje naukowców powinni przełożyć na język prawa, tzn. dobre prawo w postaci ustaw. Jak wskazuje kierownik międzynarodowego zespołu prof. Paweł Sobczyk, badania prowadzone przez prawników i wynikające z nich propozycje zmian legislacyjnych mają na celu m.in. poprawę sytuacji demograficznej w Europie. - W Polsce, pomimo wielu prawnych rozwiązań w zakresie polityki rodzinnej, brakuje przede wszystkim spójności systemu, konsekwencji i cierpliwości legislacyjnej w realizacji całkiem niezłych rozwiązań prawnych. Oczywiście, trzeba mieć świadomość, że nawet najlepsze prawo nie jest w stanie odwrócić pewnych trendów kulturowych i społecznych, których jesteśmy świadkami w tzw. wysoko rozwiniętych państwach. Żyjemy bowiem w czasach, gdy posiadanie dzieci nie jest problemem uzależnionym od sytuacji finansowej, ale coraz częściej mentalnej - podkreśla prof. Paweł Sobczyk, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zespół zajmujący się problematyką demograficzną Europy Środkowej prowadził badania nad prawnymi aspektami rozwoju demograficznego, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji rodziny, rodziców, opiekunów prawnych oraz dzieci. Prawnicy prowadzili badania nad konstytucyjnymi podstawami ochrony rodziny i polityki rodzinnej, instrumentami prawa wspierającymi rodziny, rodziców i dzieci, a także podstaw prawnych leczenie niepłodności i wspomagania reprodukcji.

Reklama

Do różnych zagadnień podjętych przez ekspertów można zaliczyć kwestie populacji w Europie, makroekonomiczne czynniki wpływające na demografię, czy rolę rodziny i polityki rodzinnej w rozwiązywaniu problemów demograficznych. W badaniach uwzględniono także kwestie aksjologiczne, światopoglądowe i religijne. Dlatego też w konferencji – poza prawnikami z Chorwacji, Czech, Hiszpanii, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii i Węgier, wezmą udział także eksperci z innych nauk.

W trakcie konferencji wiele uwagi zostanie poświęconej programom socjalnym, których celem jest zwiększenie dzietności, zwłaszcza w krajach o tzw. ujemnym przyroście naturalnym. Do państw takich zaliczana jest niestety m.in. Polska, w której – pomimo wielu nowych form wsparcia rodziców, rodzin i dzieci (zwłaszcza od 2016 roku) nadal obserwujemy niepokojące zjawiska demograficzne.

O różnych aspektach prowadzonych badań można przeczytać na blogu naukowym prowadzonym przez Central European Academy, w oparciu o teksty przygotowane przez członków zespołu badawczego. Wyniki badań prawników zostaną wkrótce opublikowane w międzynarodowej monografii naukowej pod redakcją prof. Tímea Heinerné Barzó – Dyrektor Generalnej CEA.

Dwudniowa konferencja z udziałem naukowców z Europy Środkowej rozpocznie się 22 lutego o godz. 9.30 w Konsulacie Generalnym Węgier w Krakowie.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-02-20 09:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Solidarni z Rodziną

Wśród uczestników spotkania był bp Edward Frankowski

Ks. Adam Stachowicz

Wśród uczestników spotkania był bp Edward Frankowski

Pod koniec września podczas kolejnej konferencji z cyklu „Solidarni z Rodziną” pochylano się nad zagadnieniem wychowania patriotycznego w rodzinie i w szkole. Była to również okazja do wdzięczności za życie i długoletnią posługę na rzecz rodzin śp. Aliny Kowalskiej.

Więcej ...

Świętość na wyciągnięcie ręki

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 8-11

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

- Maryja Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć jej macierzyńskiej opiece, przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej