Reklama

Kościół

Bp Muskus: obowiązkiem Kościoła i państwa jest wspierać i ochraniać rodziny

Bp Damian Muskus OFM

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Bp Damian Muskus OFM

Obowiązkiem Kościoła i państwa jest wspierać i ochraniać rodziny. Tej ochrony i wsparcia nie zapewnią walki ideologiczne - mówił bp Damian Muskus OFM w Niegowici. Krakowski biskup pomocniczy przewodniczył w kościele Wniebowzięcia NMP Mszy św. o beatyfikację o. Anzelma Gądka OCD, założyciela Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, w 140. rocznicę jego urodzin.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anzelm Maciej Józef Gądek przyszedł na świat 24 lutego 1884 roku w Marszowicach k. Niegowici pod Krakowem. W homilii bp Muskus nazwał go „świętym z sąsiedztwa”, który pierwsze lekcje świętości „pobierał na kolanach swojej mamy Salomei”.

Podkreślał, że „imponujące dokonania” przyszłego polskiego prowincjała, kaznodziei, współzałożyciela Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, rektora Międzynarodowego Kolegium Karmelitańskiego „Teresianum” w Rzymie, współpracownika Stolicy Apostolskiej rozpoczęły się „w ubogiej i wielodzietnej rodzinie z niewielkiej wsi”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Nie zapewniły mu tych dokonań ani status społeczny, ani zamożność, ani pochodzenie. U ich źródła stała żarliwa pobożność matki i codzienna pracowitość ojca, ich miłość i troska o rodzinę. To było ziarno, które później wydało w Anzelmie plon świętego życia - wskazał biskup.

W tym kontekście kaznodzieja przypomniał słowa papieża Franciszka, że „rodzina nie jest ideologią, a rzeczywistością”. - Obowiązkiem Kościoła i państwa jest jej strzec, wspierać ją i ochraniać. Tego nie zrobią postulaty wygłaszane przez różne obozy partyjne czy światopoglądowe. Tej ochrony i wsparcia nie zapewnią walki ideologiczne - zauważył.


Podziel się cytatem

- Kulturowe zamieszanie wymaga od nas w Kościele przede wszystkim namysłu i rozeznania, szukania mądrości w Ewangelii Jezusa i świadectwie życia Jego uczniów, zwyczajnych, skromnych, nieznanych nikomu, jak Salomea i Antoni Gądkowie - podkreślał bp Muskus.

Jego zdaniem, w życiu zwyczajnych rodzin, „wiernych na co dzień, świętych na co dzień, borykających się na co dzień z wyzwaniami, problemami i ludzkimi słabościami” kryje się odpowiedź na kryzysy i wstrząsy.

- Rodzina jest środowiskiem świętości na co dzień, świętości z sąsiedztwa. Jest środowiskiem, w którym człowiek dojrzewa do tego, by swoje powołanie do świętości przyjąć, by na nie odpowiedzieć i później tę odpowiedź codziennie potwierdzać. To jest fundament - zaznaczył krakowski biskup pomocniczy, zachęcając do modlitwy o świętość rodzin.

Reklama

Anzelm Gądek jako 11-letni chłopiec został alumnem konwiktu karmelitańskiego i uczniem gimnazjum w Wadowicach. W 1901 r. w Czernej przyjął habit karmelitański, a w 1902 r. złożył profesję zakonną, obierając imię Anzelm od św. Andrzeja Corsini.

Studia teologiczne odbył w Rzymie i tam 25 lipca 1907 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Potem, aż do 1918 r. wykładał teologię w Krakowie, Linzu i Wiedniu. Był też wychowawcą kleryków, kierownikiem duchowym, rekolekcjonistą i kaznodzieją. W Krakowie założył i prowadził Bractwo Praskiego Dzieciątka Jezus.

W 1918 r. został przeorem Karmelu w Wadowicach, a dwa lata później pierwszym prowincjałem wskrzeszonej Polskiej Prowincji Karmelitów Bosych. Starał się o odzyskanie skasowanych klasztorów, troszcząc się jednocześnie o głębokie życie duchowe wspólnot karmelitańskich.

W 1921 r. przy współudziale sługi Bożej Matki Teresy od św. Józefa założył Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Dał się poznać jako propagator „małej drogi” św. Teresy z Lisieux.

W 1925 r. trafił do Rzymu, gdzie zorganizował Międzynarodowe Kolegium Karmelitańskie „Teresianum” i do 1945 roku był jego rektorem. Jako radny generalny o. Gądek wizytował zakon w różnych prowincjach, a z nominacji papieża Piusa XI pełnił również funkcję wizytatora apostolskiego seminariów duchownych w Polsce, kolegiów narodowych w Rzymie oraz konsultora Kongregacji ds. Seminariów i Uniwersytetów.

Po powrocie do Polski w 1947 r. trzykrotnie pełnił posługę prowincjała. Ostatnie 10 lat życia spędził w klasztorze karmelitów w Łodzi. Zmarł w opinii świętości 15 października 1969 r.

W 2008 r. do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie trafiły akta diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego karmelity.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2024-02-25 12:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: biskup zaprasza społeczność muzułmańską do udziału w Dniu Islamu

Mazur/episkopat.pl

Bp Damian Muskus OFM napisał do społeczności muzułmańskiej w Krakowie list, w którym zaprasza do udziału w obchodach Dnia Islamu w Kościele. Przywołuje także postać zmarłego niedawno muftiego Ligi Muzułmańskiej w RP Nedala Abu Tabaqa.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Więcej ...

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08
Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst