Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Ziółek: miejsca w domu ojcowskim nie posiada się raz na zawsze!

Antoni Zalewski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Okres Wielkiego Postu powinien być czasem naszego powrotu do Boga i nawiązania naruszonych relacji z innymi. Powrót, aby był autentyczny, wymaga oczyszczenia, zmiany i odnowy serca - mówił abp senior Władysław Ziółek podczas liturgii stacyjnej.

Ostatnim miejscem modlitwy stacyjnej w drugim tygodniu Wielkiego Postu był kościół św. Jana XXII. Mszy św. przewodniczył abp senior Władysław Ziółek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas homilii łódzki biskup odniósł się do Ewangelii o Synu Marnotrawnym, jednej z najbardziej poruszających przypowieści biblijnych. Duchowny powiedział, czym jest grzech, nawrócenie i nieskończone Boże miłosierdzie. – W tych słowach zawiera się głęboka świadomość grzechu, nie ma żadnych roszczeń, jest świadomość własnej nędzy, zaprzepaszczonej szansy, doświadczonego upokorzenia. To pierwszy etap nawrócenia, zwrócenia się sercem do Boga i do ziemskiego Ojca – tłumaczył homileta, odnosząc się także do czułej postawy ewangelicznego Ojca. – Przywraca mu synowską godność, czego symbolami są szata, pierścień i sandały. Wydaje też wystawną ucztę na jego cześć, dając wyraz radości. Oto obraz miłosiernej miłości Ojca względem marnotrawnego syna – podkreślił duchowny, nawiązując kolejno do starszego syna w Ewangelii. – Jest on obrazem człowieka, który wypełnia formalnie, zewnętrznie przykazania Boże. Jest typem człowieka, który nie umie przebaczyć i gorszy się gestami miłosierdzia, nie żyje życiem Ojca, brak mu spontaniczności, radości, bezinteresowności. Jego nawrócenie jest trudniejsze niż młodszego syna. Trudno mu zrozumieć, że miejsca w domu ojcowskim nie posiada się raz na zawsze, że trzeba je ciągle odnajdywać, pragnąć współodczuwać z Ojcem, który wychodzi również i do niego w postawie dialogu i miłości – zauważył abp Ziółek.

W ostatniej części homilii abp Senior podkreślił, że każdy z nas może odnaleźć się w jednym i w drugim synu. Ich historia dotyczy grzechu, zerwania więzi z Bogiem i ludźmi, czyli tego, z czym i my zmagamy się na co dzień. – Okres Wielkiego Postu powinien być zatem czasem naszego powrotu do Boga i nawiązania naruszonych relacji z innymi. Powrót, aby był autentyczny, wymaga oczyszczenia, zmiany i odnowy serca. Przypowieść, o której dziś mowa w Ewangelii, zawarta jest w podróż każdego z nas z oddalenia spowodowanego grzechem. Trzeba się podnieść, ponieważ grzech poniża, upokarza, odbiera człowiekowi godność – mówił duchowny.

Reklama

Na zakończenie podkreślił rolę Boga, pierwszego wychodzącego na spotkanie bez względu na sytuację człowieka. – Bóg nigdy nie przestaje nam wybaczać, jeśli wracamy do niego z sercem skruszonym. Taki jest nasz Bóg-łaskawy i pełen miłosierdzia! – podsumował abp Władysław Ziółek.  

W trzecim tygodniu Wielkiego Postu Msze św. będą celebrowane w kolejnych łódzkich parafiach: 04.03.2024 – poniedziałek – par. pw. Matki Boskiej Różańcowej 05.03.2024 – wtorek – par. pw. św. Elżbiety Węgierskiej 06.03.2024 – środa – par. pw. Opatrzności Bożej 07.03.2024 – czwartek – par. pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 08.03.2024 – piątek – par. pw. Najświętszego Serca Jezusowego (Julianów) 09.03. 2024 – sobota – par. pw. Matki Boskiej Bolesnej

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2024-03-03 11:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Ciemna Jutrznia Wielkiego Piątku w łódzkiej katedrze

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Watykan: ogłoszono program papieskiej wizyty w Weronie

2024-04-29 11:54

PAP/EPA/ANDREA MEROLA

Nazajutrz po wizycie duszpasterskiej w Wenecji, Stolica Apostolska ogłosiła oficjalny program wizyty papieża w Weronie w dniu 18 maja.

Więcej ...

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego