Reklama

Niedziela Przemyska

Akcja Katolicka szuka nowych inspiracji

W darach ofiarnych przyniesiono Biblię i świecę, które będą towarzyszyć całemu Kongresowi AK

Paweł Bugira

W darach ofiarnych przyniesiono Biblię i świecę, które będą towarzyszyć całemu Kongresowi AK

Pod hasłem „Kościół Domem Wiary” rozpoczął się 6 października w Łańcucie II Kongres Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej. Potrwa on do maja 2013 r. - Jego celem jest ocena form działalności w kontekście nowej rzeczywistości i wyznaczenie kierunków na przyszłość - wyjaśnia prezes AK AP Kazimierz Kryla

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przewodnią myślą wszystkich spotkań kongresowych jest hasło: „Umocnieni w wierze członkowie Akcji Katolickiej odpowiedzialnymi świadkami Kościoła”. Przypada on w 15. rocznicę powołania Akcji Katolickiej w archidiecezji przemyskiej oraz 12 lat od I Kongresu, który odbył się w listopadzie 2000 r.

Trzeba ożywienia

- Z pewnością jesteśmy organizacją liczniejszą i dojrzalszą niż w dniu pierwszego kongresu, ale też trzeba to jasno powiedzieć: potrzeba nam ożywienia, nowych inspiracji, aktywnych członków, szczególnie w wymiarze działalności ponadparafialnej - wyjaśnia Kazimierz Kryla, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej. - Po 12 latach od pierwszego kongresu warto dokonać oglądu naszej pracy, ocenić formy i metody działalności w kontekście nowych zadań i wyzwań stojących przed naszym stowarzyszeniem oraz wyznaczyć nowe kierunki na przyszłość. Taki jest cel kongresu - mówi. Kazimierz Kryla zauważa, że obecne czasy wymagają działań, które 12 lat temu nie były potrzebne, jak głośne opowiadanie się za wiarą, obrona hierarchów Kościoła czy marsze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duch Święty działa

Spotkanie w Łańcucie odbyło się pod hasłem „Kościół Domem Wiary”, natomiast myślą przewodnią wszystkich spotkań kongresowych jest hasło: „Umocnieni w wierze członkowie Akcji Katolickiej odpowiedzialnymi świadkami Kościoła”. - Gdy podejmowaliśmy decyzję o tak rozbudowanym kongresie w naszej archidiecezji, nie zdawaliśmy sobie sprawy, że będziemy go przeżywać w Roku Wiary. To mówi, że Duch Święty kieruje naszą organizacją - stwierdził ks. prał. Józef Niżnik, asystent kościelny AK.
W kazaniu podczas Mszy św. rozpoczynającej Kongres ks. Niżnik podkreślał, że w Akcji Katolickiej chodzi o wyrobienie współpracy kapłanów z laikatem. - Jest to przede wszystkim dzieło ludzi świeckich, obdarzonych szczególnym powołaniem. Jakże nie zachwycać się tym, że udało się w wielu parafiach skupić ludzi o głębokiej wrażliwości religijnej, o niewykorzystanym potencjale dobra, gorliwych chrześcijan odpowiedzialnych za sprawy Kościoła - podkreślił.
Duchowny przypomniał pierwsze słowa abp. Michalika skierowane w 1995 r., gdy kształtowały się dopiero struktury AK: Akcja Katolicka uda się, jeśli ludzie będą sami się formować. Dodał również, że stowarzyszenie wiele zawdzięcza abp. Józefowi Michalikowi, ponieważ „z odwagą mówi, że jest to jego organizacja i to jego sercu zawdzięczamy, że mamy dzisiaj Akcję Katolicką w 291 parafiach” - powiedział ks. Niżnik. - Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu wielu proboszczów - dodał Ksiądz Asystent.
Po Eucharystii odbyły się dwie konferencje - ks. dr. Tadeusza Kocóra „Kościół Domem Wiary” i ks. dr. Wacława Siwaka „Akcja Katolicka w Kościele”.

Reklama

Żywa wiara prowadzi do apostolstwa

Pierwszy z prelegentów wyjaśniał co znaczy wierzyć, jakie cechy powinna mieć wiara i jak się o nią troszczyć. Podkreślił, że na prawdziwie chrześcijańską wiarę składają się trzy elementy: przyjęcie za prawdę tego, co Pan Bóg objawił, zaufanie Mu i posłuszeństwo. Przypomniał, że brak zaufania Bogu jest jednym z ciężkich grzechów, które „mocno ranią serce Chrystusa”. Zwrócił uwagę, że najczęstszym błędem jest traktowanie jednego z tych aspektów jako całego. - Ktoś mówi, że jest wierzący, bo uznaje Boga. To jest pierwszy krok. Ale nie ma drugiego i trzeciego, czyli nie ma tej wiary, której domagał się Chrystus od swoich słuchaczy - powiedział ks. Kocór.
Zaznaczył, że żywa wiara prowadzi do apostolstwa. Podkreślał również rolę motywacji, które kierują ludzkimi działaniami. - Wiara jest czynieniem wszystkiego z miłości do Boga - mówił.

Trzeba postaw Marty i Marii

Z kolei ks. Siwak przypominał zagadnienia poruszane podczas I Kongresu w 2000 r. Nawiązując do wówczas poruszanych tematów powiedział, że w życiu Akcji Katolickiej potrzebne są postawy zarówno Marii, która usiadła u stóp Jezusa i przysłuchiwała Mu się, jak i Marty, która krzątała się wokół rozmaitych posług. Zwracał uwagę, że AK ma być ostoją wiary, jednocześnie być otwartą na świat i kierować się miłością.
Ks. Siwak mówił także o ewangelizacji, jako przepowiadaniu Chrystusa tym, którzy Go nie znają oraz szerzeniu Ewangelii zarówno w krajach chrześcijańskich, jak i pogańskich. Zaznaczył, że używać do tego należy różnych dostępnych środków, nowego zapału i metod. Zauważył, że nowa ewangelizacja nie jest głoszeniem nowej Ewangelii. - Wtedy nie byłaby to ewangelizacja, gdybyśmy głosili inną Ewangelię, której źródłem bylibyśmy my sami, nasza kultura i nasze rozumienie potrzeb człowieka - mówił.
W Kongresie wzięła udział także prezes Zarządu Krajowego Akcji Katolickiej Halina Szydełko. - Wiele dobra dzieje się w Kościele dzięki naszemu stowarzyszeniu - powiedziała, zauważając, że w różnych diecezjach różna jest dynamika i forma jego działalności.
Na cały Kongres składać się będzie 5 spotkań w różnych miastach. Kolejne odbędą się w listopadzie (10.11.br.) w Jarosławiu oraz w lutym w Przemyślu i w kwietniu w Krośnie. Ich zwieńczeniem będzie majowa coroczna pielgrzymka do Strachociny, gdzie znajduje się sanktuarium patrona AK AP - św. Andrzeja Boboli. Wówczas zostaną opracowane wnioski z wszystkich spotkań.
Symbolami Kongresu są: księga Pisma Świętego i świeca, które będą wędrować po kolejnych miejscach spotkań.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Diecezja zielonogórsko-gorzowska: zaproszenie na jubileusz Akcji Katolickiej

Członkowie Zarządu DIAK

archiwum AK

Członkowie Zarządu DIAK

Akcja Katolicka naszej diecezji zaprasza do wspólnego świętowania jubileuszu 25-lecia działalności Stowarzyszenia.

Więcej ...

Ojciec Pio ze wschodu. Św. Leopold Mandić

Leopold Mandić

en.wikipedia.org

Leopold Mandić

W jednej epoce żyło dwóch spowiedników, a obaj należeli do tego samego zakonu – byli kapucynami. Klasztory, w których mieszkali, znajdowały się w tym samym kraju. Jeden zakonnik był ostry jak skalpel przecinający wrzody, drugi – łagodny jak balsam wylewany na rany. Ten ostatni odprawiał ciężkie pokuty za swych penitentów i skarżył się, że nie jest tak miłosierny, jak powinien być uczeń Jezusa.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 12.): Przyznałbyś się?

2024-05-11 21:20

Materiał prasowy

Przed czym ks. Jan Twardowski padał w proch? Czy w obecnych czasach da się w ogóle jeszcze przyznawać do księży? I kto, patrząc na Jezusa, może powiedzieć: „To jest ciało moje”? Zapraszamy na dwunasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o Maryi i kapłanach.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto